Музеї США повернуть майже 50 артефактів, які потрапили до колекцій нелегально: серед них предмети часів до нашої ери

Генеральному консульству Непалу в Нью-Йорку передали 4 артефакти, 4 грудня 2023 року. Фото: Consulate General of Nepal New York, USA

Музей образотворчого мистецтва Вірджинії після розслідування поверне 44 артефакти Італії, Єгипту та Туреччині, а окружна прокуратура Мангеттену оголосила про повернення до Непалу 4 предметів старовини вартістю понад $1 млн.

Музей Вірджинії опублікував відповідну заяву в себе на сайті. Мангеттенська прокуратура оприлюднила офіційний пресреліз про репатріацію старожитностей.

Вірджинський музей (The Virginia Museum of Fine Arts, VMFA) стисло переказав розслідування про походження старожитностей. Воно тривало з 1 травня 2023 року.

У травні офіційні особи прокуратури Мангеттену та Департаменту внутрішньої безпеки розпочали розслідування щодо 28 об'єктів. Припускали, що ці 28 предметів викрали чи неналежно вивезли з країн їхнього походження. Отже, в музею Вірджинії попросили документацію, де були б записи про право власності закладу на артефакти.

У червні офіційні особи розширили початковий запит, додавши в нього загалом 61 роботу. Розслідування тривало до середини жовтня і показало, що викрадені були 44 предмети.

Серед виробів — бронзова статуя етруського воїна V століття до н. е., теракотова італійська фляга з вином 330 року до н. е. та давньоєгипетська посудина для косметики.

Артефакти, які Музей Вірджинії поверне Італії, Єгипту та Туреччині. Фото: скриншот/Virginia Museum of Fine Arts

У заяві музей зауважує: немає жодних доказів, що теперішні працівники якось пов'язані з незаконним набуттям 44 об'єктів. Ці артефакти потрапили до колекції музею між 1970-ми та 1990-ми роками.

Музей зазначив, що досі з 2004 року репатріював шість творів мистецтва: три європейські картини, викрадені в епоху нацизму, і три роботи, які були повернуті племені тлінкітів відповідно до Закону про захист могил корінних американців і репатріацію (NAGPRA).

Окружний прокурор Мангеттену Елвін Брегг оголосив про повернення до Непалу чотирьох предметів старовини, сукупна вартість яких перевищує 1 мільйон доларів. Вони зберігалися в різних колекціях, зокрема в Музеї мистецтв Рубіна та Музеї мистецтв Далласа. Прокуратура зазначила, що 3 із 4 об'єктів пов'язані з розслідуваннями непальських мереж торгівлі людьми.

Там фігурує контрабандист Субхаш Капур. Він допомагав перевозити старожитності з Афганістану, Камбоджі, Індії, Індонезії, М'янми, Непалу, Пакистану, Шрі-Ланки, Таїланду та інших країн. Він і його поплічники привозили награбоване на Мангеттен і продавали через галерею Капура "Мистецтво минулого". З 2011 по 2023 рік правоохоронці США вилучили понад 2500 предметів вартістю понад $143 млн, які, ймовірно, продала мережа Капура. Офіс прокуратури отримав ордер на арешт Капура у 2012 році. Сполучені Штати чекають на його екстрадицію з Індії.

Репатрійовані старожитності:

  • пара масок БхайравиОдна з подоб бога Шиви в індуїзмі з позолоченої бронзи XVI століття (загальна вартість — $900 тисяч);
  • статуя Десятирукої Дурги, вік і вартість якої не вказано;
  • кам'яне зображення богів Шиви та Парваті.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media