Мрії, бісексуальність і антифашизм: як Туве Янссон створила всесвіт мумі-тролів та викупила острів

Письменниця Туве Янссон. Колаж — Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

"Я хочу лише жити в мирі, садити картоплю і мріяти!" — сказала одного разу Туве Янссон. Фінська письменниця шведського походження увійшла в історію як творчиня мумі-тролів. Окрім цього, Туве Янссон — художниця, що навчилася малювати раніше, ніж ходити. У її творчому доробку були фрески, комікси та ілюстрації до таких перлин світової літератури, як твори Джона Роналда Руела Толкіна та"Аліса в Дивокраї" Льюїса Керролла. А ще Янссон стала однією з найбагатших мешканок Фінляндії та навіть заробила на власний острів. Щоправда, завжди дотримувалася досить аскетичного способу життя.

Суспільне Культура розповідає про знамениту авторку, яка прожила непересічне життя, транслюючи світові добро, тепло та необхідність "ніколи не ставати байдужими".

Дитинство в оточенні богеми та моря

Туве Янссон народилася 9 серпня 1914 року в місті Гельсінкі часів Російської імперії та була найстаршою дитиною в сім'ї. Дівчинка зростала в богемній родині: її батьком був відомий скульптор Віктор Янссон, а матір'ю — графічна дизайнерка Сіґне Гаммарштен, яка малювала марки та працювала в радикальному антифашистському журналі Garm. Брати Туве також присвятили себе творчості: Пер-Улоф Янссон мав хист до фотографії, а Ларс Янссон став художником-карикатуристом.

Їхній дім часто відвідували відомі письменники, художники та інші представники еліти, і це значно вплинуло на формування світогляду дівчинки.

Туве Янссон у дитинстві. Сайт письменниці

За материнською лінією Туве походила з давнього шведського роду Гаммарштенів. Чимало її родичів свого часу були дуже відомими та навіть обіймали поважні державні посади. Янссон часто розповідала про них в інтерв'ю, тоді як фінських родичів по батькові практично не згадувала.

Сім'я Туве Янссон. Сайт письменниці

У дорослому віці жінці було складно знайти спільну мову з татом, адже консервативний Віктор Янссон не підтримував ліберальне оточення доньки. Однак Туве завжди захоплювалася роботами батька, а той, своєю чергою, був "критичним читачем" всіх її творів.

Туве Янссон з матір'ю. Сайт письменниці

В одному з інтерв'ю Туве згадала, що кожне літо проводила в гостях у бабусі у Швеції — в острівному містечку Блідьо неподалік Стокгольма. Письменниця розповідала, що море було зовсім поруч: з галявини біля дому можна було почути шум прибою.

Після закінчення середньої школи 15-річна Туве Янссон переїхала до Швеції, щоб вивчати художнє мистецтво. З 1930 по 1933 роки вона здобувала освіту в університетському коледжі мистецтв, ремесел та дизайну в Стокгольмі. Пізніше дівчина також стажувалася в художніх школах Франції, Німеччини та Італії. Завершивши навчання, Туве повернулася додому і почала створювати ілюстрації, картини та карикатури на замовлення.

Ілюстрація Туве Янссон до книги "Гобіт" Дж. Р. Р. Толкіна, 1960. Сайт письменниці

Батьківський дім Туве Янссон остаточно покинула у 27 років, проте все одно завжди зберігала тісний зв'язок із сім'єю.

Ілюстрація Туве Янссон до книги Льюїса Керролла "Аліса в Дивокраї", 1966 рік. Сайт письменниці

Початок творчого шляху та війна

Туве Янссон з раннього віку розвивала свої таланти. За словами мисткині, вона "навчилася малювати раніше, ніж ходити". Вже в 10 років Туве проілюструвала популярний дитячий журнал, а у 12 намалювала на класній дошці карикатуру на вчителя.

Батько дівчинки одного разу написав у листі своїй дружині: "Можливо, наша Туве виросте й стане видатною художницею!"

Картина Туве Янссон "Сім'я" (Familjen) 1942 року. Сайт письменниці

У 1930-х вона таки стала впізнаваною художницею та навіть брала участь у виставках. Туве пророкували перспективну кар'єру, а сама вона в той час казала: "Смішно, коли інші кажуть, що щасливим бути складно". Однак раптово світ розділився на "до" та "після" — почалася Друга світова війна.

У воєнні роки художниця підтримувала стабільний заробіток завдяки створенню ілюстрацій. У 1941–1942 роках вона виконувала для Центру художніх листівок різдвяні, новорічні та великодні замовлення. У 1943 році в престижному Салоні мистецтв відбулася її перша персональна виставка.

Обкладинка для журналу Garm, яку намалювала Туве Янссон у 1943 році. Сайт письменниці

Ілюстрація Туве Янссон "Гітлер" для обкладинки Garm, 1938 рік. Сайт письменниці

Як з'явилися мумі-тролі

У 1939 році мисткиня-початківиця Туве Янссон була нажахана подіями, які нещадно шматували звичне життя Європи. За свідченнями з її щоденників та листів, жінка розуміла, що попереду — похмуре майбутнє.

"Часом мене охоплює така нескінченна безнадійність, коли я думаю про тих молодих, яких убивають на фронті. Хіба немає у нас у всіх, у фінів, росіян, німців, права жити і створювати щось своїм життям... Чи можна сподіватися, давати нове життя в цьому пеклі, яке все одно буде повторюватися раз за разом...", — писала вона.

У 1938 році авторка написала та проілюструвала свою першу книгу — "Маленькі тролі та велика повінь". Проте світ побачив цю книгу аж за сім років після цього — в 1945-му. Опублікувати її допоміг наречений письменниці Атос Віртанен, який став прототипом Снусмумрика й Ондатра.

Обкладинка оригінального шведського видання "Маленькі тролі і Велика повінь", 1945 рік. Сайт письменниці

Туве Янссон розповідала, що хотіла подолати творчу кризу, спричинену війною, і написати щось наївне та невинне: наприклад, історію про надзвичайно щасливу сім'ю.

Першого прототипа свого книжкового персонажа Туве намалювала ще в дитинстві, на стіні дачного туалету, та назвала його Снорком. А слово "мумі-троль" виникло в 1930-х, коли вона навчалася в Стокгольмі та мешкала у свого дядька Ейнара Гаммарштена. Той розповідав дівчині про неприємних і лячних "му-у-умітроллів", які живуть за піччю й охороняють його їжу від нічних набігів племінниці. Вони видають протяжні зітхання — звідси й назва. Однак Янссон вдалося надати потомкам моторошних скандинавських тролів у її творах значно доброзичливішого вигляду та вдачі.

Перший комікс Туве Янссон про Мумі-тролів у щоденній газеті Ny Tid, 1947 рік. Сайт письменниці

Казкові істоти Туве Янссон мешкають у Долині мумі-тролів. Її населяють мумі-тролі, хропусі, мумрики, мудрики, гемулі, мюмлі, чепурулі з капарулями та інші істоти, наділені рисами і людей, і тварин. У них є "обличчя", а своїми звичками, поведінкою та емоціями персонажі дуже схожі на людей: вони бліднуть, червоніють, перепрошують, дякують, п'ють каву і сік, танцюють, сваряться тощо. Персонажі Янссон надзвичайно добрі та привабливі, хоч часом і бувають вередливими, брехливими, жадібними та надокучливими — але водночас чуйними, терплячими та товариськими.

Мумі-тролі живуть у гостинному блакитному будиночку, де завжди радо зустрінуть мандрівника, ким би він не був: обігріють, нагодують, зрозуміють і втішать. Основна цінність цих істот — любов та дружба.

"Якщо спробувати основну суть мумітрології висловити в кількох словах, то, на мій погляд, ці слова були б: «Увесь світ — прекрасна чарівна казка»" — сказала колись авторка.

Після публікації першої книжки в суспільстві точилися палкі дискусії про її доречність. Мовляв, чи вписуються тролі, які безтурботно п'ють пальмове вино, палять і часом навіть сваряться, в модель виховання майбутніх гідних громадян Фінляндії.

Незважаючи на критику, Янссон майже відразу написала продовження серії: "Комета прилітає" (1946 рік) і "Капелюх Чарівника" (1948 рік).

Ілюстрація печери в книзі Туве Янссон "Комета прилітає", 1946 рік. Сайт письменниці

Загалом до циклу про мумі-тролів увійшло 13 книжок:

 • "Маленькі тролі і велика повінь" (1938–1945);
 • "Комета прилітає" (1946);
 • "Капелюх Чарівника" (1949);
 • "Мемуари Тата Мумі-троля" (1950);
 • "А що буде потім?" (дитяча книжка з малюнками, 1952);
 • "Небезпечне літо" (1954);
 • "Зима-чарівниця" (1957);
 • "Хто розважить малятко?" (дитяча книжка з малюнками, 1960)
 • "Невидиме дитятко" (збірка казкових новел, 1962);
 • "Тато і море" (1965);
 • "Наприкінці листопада" (1970);
 • "Жахлива подорож" (дитяча книжка з малюнками, 1977)
 • "Шахрай в будинку Мумі-тролів", (дитяча книжка з малюнками для малюків, 1980).

Також Янссон самотужки адаптувала свої книжки для театру. За мотивами "Небезпечного літа" вона спочатку написала п'єсу "Мумі-тролі за лаштунками", а потім лібрето до мюзиклу "Мумі-опера".

Дослідники творчості Туве Янссон припускають, що для створення мумі-світу Туве Янссон надихалася книжками Льюїса Керолла та Біблією. У її творах дослідники знаходять ознаки дзен-буддизму і християнства, а також алюзії на філософію Канта. Попри це в історіях Янссон Бог не згадується жодного разу.

"Бути письменником важко. Вам ставлять різні запитання: а що ви мали на увазі тут? А що ви хотіли сказати цим? Не питайте мене таке — я не маю відповіді. І не цікавтеся, чому в книгах не згадується Бог. Я не знаю, чи вірять Мумі-тролі в Бога", — прокоментувала цю тему Туве Янссон.

Прототипи персонажів

Усі герої "Мумі-тролів" мають реальних прототипів. Себе Янссон втілила в образах Мумі-троля, Крихітки Мю і хомси Тофти. Снусмумрік списаний зі згаданого Атоса Віртанена. Туу-Тіккі втілила образ коханої Туве Янсон — фінської художниці Тууліккі Пієтіля.

Мумі-мама, звісно, змальована з матері Туве Янссон, а те, що в Мумі-будинку постійно відбуваються вечірки та гостюють найрізноманітніші істоти, відображає атмосферу та традиції дому Янссонів.

Тофсла і Віфсла — це сама Туве Янссон і Вівіка Бандлер, акторка і режисерка, з якою в письменниці був роман. До 1971 року гомосексуальні стосунки у Фінляндії були протизаконними, і Туве з Вівікою приховували своє кохання. Вони обговорювали в телефонних дзвінках плани й стосунки за допомогою евфемізмів і кодових слів. Нерозлучні подруги Тофсла і Віфсла теж розмовляють мовою, яку не дуже розуміє оточення: до звичайних слів додається суфікс "фсла".

Лист Туве Янссон до Вівіки Бандлер, де Мумі-троль стверджує: малювати фрески важко, але дуже весело. Сайт письменниці

У якому порядку читати мумі-тролів

Першою частиною основного циклу вважається "Комета прилітає". Справа в тому, що книжка "Маленькі тролі і велика повінь" відрізняється від решти казок серії: мумі-троль і його сім'я там ще не ніжні й зворушливі істоти, а стереотипні тролі — худі й безглузді (це пов'язано, зокрема, з тим, що Фінляндія переживала голод під час війни).

Незвичним у дебютному творі Янссон є і словосполучення "маленькі тролі" (småtrollen). У 1945 році видавці були впевнені, що читачі не зрозуміють вигадане авторкою слово "мумі-тролі" (mumintrollen), тож у назві краще використовувати всім відому назву. Однак саме в цій книжці герої знаходять долину своєї мрії, до якої припливає будинок, збудований Мумі-татом. Отже, перша катастрофа в житті мумі-тролів стала своєрідним актом створення мумі-всесвіту.

Решта частин теж не підпорядковуються конкретній послідовності. У циклі немає наскрізного сюжету: кожна історія — цілісна й сприймається як окрема казка або збірка оповідань.

Та якщо все ж прочитати серію в хронологічному порядку, можна простежити доволі важливий мотив: як дорослішає Мумі-троль, як змінюється його світогляд та як милі персонажі стикаються з дедалі серйознішими філософськими проблемами. Читачі зможуть побачити, що класична ідилія поступово забарвлюється в серйозніші та похмуріші тони.

Світове визнання та нагороди Туве Янссон

Популярність письменниці дуже швидко вийшла за межі її рідної Фінляндії. Оригінальні книги про мумі-тролів були написані шведською мовою. Зараз їх перекладено на 33 мови — твори Янссон відомі в усьому світі.

В українському перекладі історії Туве Янссон опублікувало "Видавництво Старого Лева".

Твори про мумі-тролів в українському перекладі. "Видавництво Старого Лева"

За внесок у дитячу літературу Туве Янссон отримала безліч різноманітних премій і нагород. Зокрема, в 1966 році письменниця стала лавреаткою Міжнародної золотої медалі імені Ганса Крістіана Андерсена. А на початку 1978 року за бажанням польських дітей письменницю нагородили Орденом Посмішки. Цікаво, що зараз у Фінляндії існує літературна премія імені Туве Янссон.

Туве Янссон з ляльковими фігурками мумі-тролів, 1956 рік. Сайт письменниці

Письменницька слава та мумі-франшиза: мерч, екранізації, парк розваг з мумі-тролями

Раптова слава викликала в письменниці неоднозначні почуття. У 1988 році Туве дала інтерв'ю Крісу Зіттінґу на цю тему. Янссон поділилася, що їй неприємно від того, як стрімко її улюблений персонаж стає комерційним. Вона зізналася, що через це трохи втратила бажання писати про мумі.

Туве Янссон і Мумі-тролі в рекламі NK, 1957 рік. Сайт письменниці

З іншого боку, завдяки доходу від продажу суміжних прав на персонажів (театральні постанови, сувенірна продукція з мумі-тролями тощо) Туве Янссон змогла спочатку орендувати, а згодом викупити острів Кловгарун у Фінському заливі. Там мисткиня часто переховувалася від надмірної уваги журналістів та читачів. Зараз у будинку працює дім-музей, який туристи можуть відвідати щороку влітку.

Будинок Туве Янссон на Кловгаруні, Фінляндія. Сайт письменниці

У 1960-х Туве Янссон була однією з найбагатших жінок у Фінляндії, та все одно жила досить скромно. Мільйонерка їздила на громадському транспорті, сама відповідала на листи шанувальників та купляла продукти у звичайному супермаркеті біля свого будинку.

Незважаючи на тиск популярності, Туве Янссон уклала контракт на сім років з виданням Associated Newspapers, щоб випустити комікси з мумі-тролями. Перший з них з'явився на світ у 1954 році. Незабаром серія з'явилася в 17 країнах і 58 виданнях.

Туве Янссон, "Мумі-троль і золотий хвіст", 1958. Сайт письменниці

Спочатку художниця сама створювала комікси, проте згодом втратила цікавість до цієї справи. Проєкт сестри продовжив молодший брат Ларс: комікси регулярно з'являлися в пресі протягом наступних двадцяти років. Крім серії для юних читачів, Туве також придумувала комікси, які сподобаються батькам. Одного разу газета опублікувала історію про те, як мумі-тато створив машину часу й вирушив на Дикий захід.

За мотивами книг про мумі-тролів зняли трисерійний ляльковий радянський мультфільм (1978). Схожі екранізації пізніше випустили у Великій Британії, Фінляндії, Австрії та Польщі.

Окрім цього, шанувальники серії втілили фантастичний світ мумі в реальність. У Фінляндії є парк розваг Moomin World, який займає цілий острів, а також музей "Долина мумі-тролів". У Японії є кафе, присвячене цим казковим істотам.

Парк Moomin World. Сайт Moomin World

"Шлюб, який вичерпав себе": прощання з мумі-тролями

Коли Туве Янссон делегувала створення коміксів своєму братові, письменниця поділилася, що стосунки з мумі-світом їй нагадують "шлюб, який вичерпав себе" і вона "хоче розлучення".

Останню книгу про мумі-тролів авторка написала в 1970 році після смерті матері ("Наприкінці листопада") У ній сім'я мумі-тролів загадково зникла.

Туве Янссон "Наприкінці листопада", 1970. Сайт письменниці

Згодом Туве Янссон вирішила спробувати себе в інших жанрах. У доробку її "дорослих" творів:

 • автобіографічна книжка "Дочка скульптора" (1968);
 • "Літня книга" (1968);
 • "Місто сонця" (1974) — роман про маленьке містечко, більшість мешканців якого — пенсіонери;
 • збірки оповідань "Чесний обман", "Кам'янисте поле" та "Слухачка" (1971);
 • збірка оповідань "Іграшковий дім" (1978);
 • повість "Камінне поле" (1984).

Попри свій літературний талант, мисткиня завжди наголошувала, що вона насамперед художниця. Вона прагнула реалізувати себе саме в цій галузі, а письменництво здебільшого сприймала як хобі. Туве Янссон малювала протягом усього свого життя, активно змінюючи стилі живопису — від класичного імпресіонізму в юності до абстрактного модернізму в зрілому віці.

Картина "Стілець", Туве Янссон (1968). Сайт письменниці

Особисте життя Туве Янссон: бурхливі романи та бісексуальність

У молодості Туве Янссон активно спілкувалася з чоловіками й навіть була заручена з журналістом та політичним філософом Атосом Віртаненом. Проте з невідомих причин заручини розірвали (ймовірно, з ініціативи Атоса).

У 35 років Туве Янссон усвідомила свою бісексуальність — за її словами, "перейшла на бік привидів". Звідтоді вона підтримувала близькі стосунки лише з жінками. На той час у Фінляндії в богемному середовищі одностатеві стосунки вважалися прийнятними, хоча загалом суспільство до ЛГБТ-спільноти ставилося негативно.

З 1956 року постійною партнеркою Янссон стала художниця Тууліккі Пієтіля. Вони познайомилися в Парижі, де Туулікі навчалася в академії мистецтв.

Туве Янссон та Тууліккі Пієтіля в 1960 році. Сайт письменниці

Жінки прожили разом 45 років. Деякий час їм доводилося приховувати стосунки від громадськості. На запитання інтерв'юерів про особисте життя Янссон незмінно відповідала, що принципово виступає проти інституту шлюбу й не хоче мати дітей через філософські переконання.

Жінки відкрито розповіли про свої стосунки в 1993 році на пресконференції.

Згідно із заповітом Янссон, саме Пієтіля успадкувала нерухомість, якою вони володіли (дві квартири в Гельсінкі та острів Кловгарун). Авторські права на книги перейшли у володіння племінниці Софії Янссон (дочки брата Ларса).

Туве Янссон з племінницею Софією Янссон, 1969 рік. Сайт письменниці

Смерть письменниці

У 84 роки Туве Янссон діагностували рак. Одного разу письменниця мала зустріч із пастором, на якій її запитали, чи задумується жінка про смерть. На це вона відповіла у своєму стилі:

Так. Я з цікавістю чекаю цього і сподіваюся, що це буде веселий сюрприз.

Туве Янссон не стало 27 червня 2001 року в місті Гельсінкі через інсульт. Останній рік життя вона провела в лікарні, де її щодня відвідувала кохана Тууліккі. У день смерті вона була поруч і пізніше повідомила журналістам, що Туве "померла щасливою". Вона просто заплющила очі й перестала дихати. Туве Янссон похована в Гельсінкі в сімейному склепі на цвинтарі Гієтаніємі.

Туве Янссон на фото Акіра Кіношита. Сайт письменниці

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media