Британський музей розповідатиме про римського імператора як про трансгендерну жінку

Римський імператор Елагабал. Фото: Getty Images

Музей Північного Гартфордширу у Великій Британії відтепер застосовуватиме займенники "вона" та "її" щодо давньоримського імператора Елагабала.

Про це повідомляє BBC.

Музей змінить назви у своїй експозиції, бо фахівці закладу дійшли висновку, що Елагабал насправді був трансгендерною жінкою. Перед тим команда музею консультувалася з ЛГБТ-організацією Stonewall та ЛГБТ-крилом профспілки "Юнісон".

Музей володіє срібним денарієм, викарбуваним за часів правління Елагабала. Цю монету заклад використовує на експозиціях, присвячених темі ЛГБТ.

Імператора визначили як трансперсону за допомогою давніх текстів, де цитується, як Елагабал сказав: "Не називайте мене Господом, бо я леді".

Окрім того, сучасник Елагабала Кассій Діон пише у своїх історичних хроніках, що імператор був одружений п'ять разів: чотири рази із жінками й один раз — із чоловіком. У цьому останньому шлюбі, як пише Діон, імператор "називав себе дружиною, коханкою і царицею".

Дискусії науковців щодо гендерної ідентичності Елагабала тривають давно. У коментарі BBC професор античності в Кембриджі Шушма Малік сказав, що прямих доказів, ким себе усвідомлював Елагабал, із його власних слів не збереглося. А історіографи, за якими вивчали життя імператора, дуже вороже ставилися до нього, тож їхні описи не можна сприймати за істину.

"У римській літературі є багато прикладів, коли опис чоловіка як жінки використовували для критики чи послаблення політичного діяча. Те, що Елагабал носив макіяж, перуки та видаляв волосся на тілі, могли написати, щоб підірвати репутацію імператора", — каже науковець і додає, що давні римляни загалом вживали змінні займенники у сферах міфології та релігії, але не для опису справжніх людей.

Марк Аврелій Антонін Геліогабал, більш відомий як Елагабал, правив Римською імперією лише чотири роки — з 218 року до свого вбивства у 222 році. На момент смерті йому було 18 років. Протягом свого нетривалого правління він з часом ставав дедалі більш суперечливою особою. А ще про нього говорили як про сексуально розбещеного.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media