Українські артефакти скоро будуть вдома: музей у Нідерландах скасував борги за зберігання "скіфського золота"

Важливо
.

Міністерство культури і інформаційної політики та Музей Алларда Пірсона, археологічний музей Амстердамського університету домовились про повернення музейних предметів державної частини Музейного фонду України з чотирьох кримських музейних установ. Йдеться про так зване скіфське золото.

Про це повідомляють у МКІП.

З 2014 року предмети експонувалися на виставці "Крим – золотий острів у Чорному морі" у Нідерландах. Це колекції Кримських республіканських установ "Центральний музей Тавриди", "Керченський історико-культурний заповідник", "Бахчисарайський історико-культурний заповідник" та Національного заповідника "Херсонес Таврійський".

Документ про повернення підписали т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв та виконувач обов'язків директора університетської бібліотеки Амстердамського університету доктор Фред Вірмен.

"Повернення артефактів особливого історичного та культурного значення — це знаковий та багатогранний процес. Він об'єднує правові, музейні, дипломатичні та логістичні аспекти. Ми з нетерпінням чекаємо повернення колекцій, одна з яких відома як «скіфське золото», додому в Україну", – повідомив Ростислав Карандєєв.

Він висловив вдячність Музею Алларда Пірсона за зберігання колекцій протягом 9 років, а також за рішення нідерландської сторони не стягувати витрати за зберігання музейних експонатів.

"Дякуємо партнерам з Міністерства юстиції, МЗС України, юридичним радникам Bergh Stoop & Sanders N. V. та Посольству України в Нідерландах за державну позицію та професійний супровід справи, а також Національному музею історії України за сприяння процесу. Розвиваємо культурну дипломатію разом та повертаємо українські культурні скарби", – зазначив виконувач обов'язків очільника МКІП.

Фото: МКІП

Що таке "скіфське золото"

Ще влітку 2013-го кримська експозиція "скіфського золота" вирушила на гастролі по музеях Європи. 6 лютого 2014 року в музеї Алларда Пірсона у Нідерландах відкрилася експозиція "Крим — золотий острів в Чорному морі", присвячена готам, сарматам та скіфам. Її створили п'ять українських музеїв.

Виставка складалася з 584 експонатів страховою вартістю під 13 млн євро (11,4 млн євро – київська частина, 1,4 млн євро – кримська частина). Через те, що в березні 2014 року Росія окупувала Крим, в Україну повернулися лише експонати з київського музею. Речі з кримських музеїв залишалися у Нідерландах.

Згодом Росія заявила свої права на кримські скарби. Утім, в договорі про виставку було вказано, що власником експонатів є Україна. Окупаційна влада почала багаторічну судову тяганину.

Фото: Офіс Генерального прокурора/Facebook

9 червня стало відомо, що після 10 років судових розглядів Верховний суд Нідерландів зобов'язав Музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України експонати з виставки "Крим – золотий острів у Чорному морі".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media