Міфи "Корони": що в серіалі про британських монархів показали не так, як було насправді

Міфи серіалу "Корона". Колаж — Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

16 листопада на стримінговому сервісі Netflix з'явилися перші чотири серії шостого сезону серіалу "Корона". У ньому висвітлюється період із 1997 по 2005 рік, зокрема загибель принцеси Діани.

Незважаючи на те, що Netflix раніше назвав серіал "драмою за мотивами історичних подій", шоу неодноразово критикували за історичні неточності.

Суспільне Культура розповідає про те, які саме історичні події в "Короні" зображено викривлено.

Увага: стаття містить сюжетні спойлери.

Принцеса Маргарет не хвилювалася про своїх кузин Боуз-Лайон

У 7-й серії четвертого сезону принцеса Маргарет дізнається про двох своїх кузин — Кетрін і Неріссу Боуз-Лайон. Двоюрідних сестер королеви Єлизавети ІІ та принцеси Маргарет у 1941 році ізолювали в психіатричній лікарні через ментальні розлади та ретельно приховували від громадськості. Обидвоє вони зупинилися у своєму розвитку на рівні трирічної дитини й до кінця життя так і не навчилися розмовляти.

Реальний факт: 29 липня 1981 року телебачення транслювало весілля принца Чарльза та принцеси Діани. У цю мить етер дивилися і двоє літніх жінок у Королівській лікарні психічних розладів у Сурреї — буквально в годині їзди від місця подій. У якийсь момент на екрані з'явилася й королева Єлизавета ІІ. Побачивши її, пацієнтки пожвавилися, почали махати королеві у відповідь та навіть спробували зробити кілька незграбних реверансів. Вони не могли чітко говорити, проте всім своїм виглядом показували радість від подій, що відбувалися під об'єктивами камер.

Кетрін і Нерісса Боуз-Лайон. Pinterest

Одна з медсестер психіатричної лікарні Онелла Брейтуейт згадувала, що це було дуже сумне видовище: "Пам'ятаю, як ми з колегою задумалися про те, що якби все склалося інакше, вони, напевно, були б серед запрошених гостей".

Хоча таблоїди викрили їхню реальну трагічну долю наприкінці 1980-х років, немає жодних свідчень, що принцеса Маргарет проявила співчуття чи будь-який інтерес до кузин. Крім того, немає жодних записів про те, що хтось із членів королівської сім'ї відвідував Кетрін і Неріссу з початку 1960-х років. Дві сестри ніколи не отримували листівок чи подарунків на свої дні народження чи Різдво. На їхніх похоронах був лише персонал лікарні.

Проте виконавиця ролі Гелена Бонем Картер закликала громадськість не робити поспішних висновків про жорстокість королівської родини: на той час психічні розлади були дуже стигматизовані, тож не лише королівська родина так ставилася до родичів з такою проблемою.

Гелена Бонем Картер у ролі принцеси Маргарет. Серіал "Корона"

Ставлення принцеси Маргарет до весілля Чарльза і Діани

Згідно з сюжетом, принцеса Маргарет виступає категорично проти потенційного шлюбу між принцом Чарльзом і Діаною. Однак невідомо, чи дійсно вона так погано ставилася до цих стосунків. За даними People, цю деталь вигадала Гелена Бонем Картер, яка зіграла принцесу Маргарет у серіалі.

Акторка подумала, що принцеса Маргарет не могла підтримувати цей шлюб після того, як сестра не дозволила їй вийти заміж за капітана Пітера Таунсенда, оскільки він був розлучений.

Принц Чарльз та Камілла Шанд у серіалі "Корона". Серіал "Корона": сезон 6, епізод 1.

Змова лорда Маунтбеттена і королеви проти шлюбу Чарльза та Камілли

У третьому сезоні "Корони" принц Чарльз знайомиться з Каміллою. Юний монарх закохується в неї та вирішує зробити пропозицію. Проте, згідно з сюжетом, його рідний дядько лорд Маунтбеттен та королева Єлизавета ІІ змовляються, щоб шлюб із "простолюдинкою" не відбувся. Чарльза відправляють служити на військово-морський флот, а батьків Камілли спонукають терміново видати доньку заміж за Ендрю Паркер-Боулза.

Проте стосунки Чарльза та Камілли закінчилися радше через непорозуміння між ними, ніж зі сприянням родичів нареченого.

Щоправда, Лорд Маунтбеттен справді порадив Чарльзу відкласти одруження. На думку істориків, принц прислухався до цієї думки, бо й сам ще не був готовий до заручин на початку 1970-х років. А Камілла Шанд щиро кохала Ендрю Паркер-Боулза і, як вважається, була рада вийти за нього заміж.

Принц Чарльз та Камілла Шанд у серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Хронологія королівського "любовного чотирикутника"

Суперечливий роман принца Чарльза з Каміллою Паркер-Боулз постійно потрапляв на перші шпальти газет. Однак історія стала ще гострішою, коли творці "Корони" заявили, що стосунки принцеси Анни з колишнім чоловіком Камілли, Ендрю Паркер-Боулзом, відбувалися водночас з "інтрижкою" Чарльза.

Насправді в серіалі зобразили хибну хронологію подій. Принцеса Анна та Ендрю почали стосунки в 1970 році — за два роки до того, як Чарльз і Камілла познайомилися. На той час, коли вони зустрілися, Анна вже була заручена зі своїм майбутнім чоловіком Марком Філліпсом.

Принцеса Анна в серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Стосунки принца Філіпа з Чарльзом

У "Короні" покійного принца Філіпа зображено справжнім лиходієм: аб'юзивним чоловіком та жорстоким батьком. Це простежується в епізоді, де принц Філіп відправляє юного принца Чарльза до школи Гордонстаун, у якій учні знущаються над ним. Коли син зізнається батькові в цьому, Філіп називає його "до біса слабким". Окрім цього, творці серіалу звинувачують чоловіка Єлизавети ІІ у смерті його сестри в авіакатастрофі.

Видання Page Six повідомило, що "злісні" сцени зі серіалу дуже засмутили реального принца Філіпа, а інсайдер з палацу поділився, що й Єлизавета ІІ відреагувала на них негативно.

Принц Філіп у серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Зустріч Чарльза з Джоном Мейджором

Один із найбільш пам'ятних моментів п'ятого сезону "Корони" — зустріч Чарльза з тодішнім прем'єр-міністром Джоном Мейджором. На ній чоловіки нібито обговорили можливе зречення королеви, щоб Чарльз міг зійти на престол до її смерті. Не існує жодних переконливих доказів того, що така зустріч коли-небудь відбулася.

За словами колишнього прем'єр-міністра, між ним і Чарльзом ніколи не було жодних розмов про зречення королеви, і ніхто зі знімальної групи ніколи не зв'язувався з ним, щоб перевірити цю інформацію.

Джон Мейджор у серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Стосунки королеви з Вінстоном Черчиллем

"Корона" стверджує, що стосунки між Черчиллем і Єлизаветою II були напруженими. Насправді ж їх можна назвати досить близькими.

За даними The Sunday Post, королева зізнавалася, що Черчилль був її улюбленим прем'єр-міністром через його веселу вдачу. Однак у серіалі Черчилля зображено надзвичайно серйозним і суворим, з постійним "кам'яним" виразом обличчя.

Вінстон Черчилль у серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Таємнича смерть Венеції Скотт

У першому сезоні "Корони" зірка "Гострих картузів" Кейт Філліпс зіграла Венецію Скотт — вірну секретарку прем'єр-міністра Вінстона Черчилля. За сюжетом, персонажка помирає під час Великого смогу Вели́кий смог опустився на Лондон 5 грудня 1952 року. Він став справжньою екологічною катастрофою, внаслідок якої загинуло 12 000 людей. в 1952 році. Смог затуманив жінці зір, і її збив на смерть автобус.

Смерть Венеції спонукала Черчилля виголосити пристрасну промову, щоб мотивувати лондонців під час кризи. Цей виступ політика переконав королеву Єлизавету II залишити його на посаді прем'єр-міністра. Однак насправді смерть його секретарки не мала до цього жодного стосунку. Ба більше — Венеції Скотт ніколи не існувало насправді.

Венеція Скотт у серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Майкл Фейган не висловлювався про Маргарет Тетчер

Влітку 1982 року в Букінгемський палац двічі пробирався непроханий гість. Це був 33-річний маляр Майкл Фейган. Невідомо, як йому вдалося перелізти через чотириметрову стіну, захищену колючим дротом. Вперше чоловік просто поблукав кімнатами й трохи перекусив королівськими харчами, проте вдруге — опинився в особистій спальні Єлизавети ІІ з уламком скла в руці.

Тоді це спричинило неабиякий скандал. Тогочасний міністр внутрішніх справ Вільям Вайтлоу навіть попросив про відставку, проте королева відхилила цю заяву. Майкла Фейгана після цього арештували та на три місяці запроторили до психіатричної лікарні.

У серіалі теж зобразили цей суперечливий епізод — але з краплею вигадки, щоб підсилити драматизм. У "Короні" Майкл вривається до покоїв, щоб висловити своє невдоволення правлінням прем'єр-міністерки Маргарет Тетчер безпосередньо королеві, й навіть сідає поруч з її величністю на кілька хвилин, щоб зробити це. Насправді ж королева покинула кімнату одразу після того, як зрозуміла, що в ній хтось є, а Фейган, схоже, вдерся туди не більше, ніж із примхи. За словами самого чоловіка, "щось просто спало йому на думку".

Cцена з Майклом Фейганом. Серіал "Корона"

Рішення Маргарет Тетчер про Фолклендську війну

У 1982 році між Аргентиною і Великою Британією відбулася Фолклендська війна за дві британські території: Фолклендські (Мальвінські) острови та Південні Сандвічеві острови.

"Корона" припускає, що Маргарет Тетчер вирішила розпочати війну через зникнення її сина в пустелі Сахара. 9 січня 1982 року Марк Тетчер узяв участь в автомобільних гонках. Його "Пежо" зламалося на середині маршруту, і екіпаж опинився загубленим посеред пустелі на цілих шість днів.

Однак Фолклендський конфлікт розпочався лише через три місяці після того, як він успішно повернувся до Сполученого Королівства. Тому зникнення Марка ніяк не вплинуло на рішення Тетчер.

Маргарет Тетчер у серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Реакція королеви на катастрофу в Аберфані

У третьому сезоні "Корони" розповідається про катастрофу 1966 року в Аберфані. Тоді стався руйнівний обвал вугілля в Південному Вельсі. Ця трагічна історична подія забрала 144 життя, 116 померлих — діти.

У серіалі королева реагує на трагедію холодно та байдуже. Вона відвідує місцевість лише через тиждень і нібито зовсім не співпереживає загиблим. Насправді ж свідки її візиту до Аберфану стверджували, що Єлизавета була "помітно засмученою". А сама вона пізніше висловлювала глибокий жаль через те, що не змогла приїхати в траурне село якомога раніше.

Сцена візиту королеви Єлизавети ІІ в Аберфан у серіалі "Корона". Wales News and Pictures/Rex Shutterstock

"Казкове" весілля Філіпа та Єлизавети

Часто творців серіалу звинувачують у тому, що вони показують сім'ю монархів гіршою, ніж вона є в реальності. Проте було кілька епізодів, у яких, навпаки, згладили гострі кути. Один із них — весілля принца Філіпа та королеви Єлизавети ІІ.

Насправді подружжя зіткнулося з кількома труднощами в цей важливий день: зокрема, в нареченої зламалася діамантова тіара, а перлинове намисто випадково залишилося в Сент-Джеймському палаці.

Весілля Єлизавети ІІ та принца Філіпа в серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Свекруха принцеси Єлизавети не одягала чернечу рясу на їхнє з принцом Філіпом весілля

У серіалі мати принца Філіпа, прийшла на королівське весілля 1947 року в чернечій рясі. Це було не так: жінка вдягнула на святкування звичайну шовкову сукню.

Можна здогадатися, чому творці "Корони" вирішили вдатися до такої художньої деталі. У січні 1949 року Аліса заснувала орден "Християнське Сестринство Марфи і Марії" за зразком жіночого монастиря. Звідтоді вона завжди ходила в чернечому одязі — і саме в ньому вже з'явилася на коронації невістки в 1953 році.

Аліса Баттенберзька в серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Між Єлизаветою ІІ та Порчі Порчестером ніколи не було любовних інтриг

Творці серіалу часто намагаються заінтригувати глядачів закидами про ймовірні зради в подружжі королеви та принца Філіпа. Це простежується в епізоді, коли Її Величність знаходить фотографію російської балерини Галини Уланової в речах чоловіка. Принц Філіп теж звинувачує дружину в занадто активному спілкуванні з лордом Порчі Порчестером.

Проте Єлизавета ІІ та Порчі Порчестер були лише друзями дитинства, без жодної романтичної взаємодії. Королівська історикиня Кейт Вільямс стверджувала, що "між ними не було нічого, крім спільної цікавості до тренувань коней".

Королева Єлизавета ІІ та лорд Порчі Порчестер у серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Королева не мала конфлікту із Жаклін Кеннеді

У другому сезоні "Корони" Букінгемський палац відвідав президент Америки Джон Кеннеді зі своєю дружиною Жаклін. Згідно з серіалом, між Єлизаветою та першою леді США не склалося приязного спілкування: мовляв, королеву образило те, як Кеннеді відгукувалася про неї та Букінгемський палац після візиту. Також у серіалі помилково пояснюють негативну поведінку Кеннеді тим, що вона вживала наркотики.

Жаклін дійсно приїжджала до родини монархів у 1961 році. Проте тоді між жінками не сталося якогось скандалу. Холодні стосунки між ними, ймовірно, зобразили через те, що Єлизавета відмовилася прийняти в Букінгемському палаці сестру та зятя Жаклін. Вони мали досвід розлучень, а це могло негативно вплинути на репутацію родини монархів. Окрім цього, на тодішню зустріч не запросили принцесу Маргарет, хоч королева й знала, як Кеннеді захоплюється її сестрою.

Королева Єлизавета ІІ та Жаклін Кеннеді в серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Єлизавета ніколи не бачилася особисто з лордом Олтрінчемом

У другому сезоні є епізод "Маріонетки", де зображується зустріч королеви з аристократом-критиком лордом Отрінчемом, на якій вони обговорюють, як родині монархів наблизитися до реалій життя простих людей.

У реальності цієї аудієнції ніколи не було. Проте в 1957 році Олтрінчем зміг поспілкуватися з помічником особистого секретаря королеви — Мартіном Чартерісом.

Лорд Олтрінчем у серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Неточності в парадному вбранні королеви

У четвертому сезоні серіалу зображується церемонія Trooping the Colour. Вбрання Єлизавети ІІ на цій події відтворене без належної уваги до деталей: тонкий шнур помилково перекинутий через товстий шнур, а не через два тонких шнури спереду. Немає жодної вагомої причини, чому сценаристи шоу навмисно пішли б тут проти правил. Найімовірніше, це просто було помилкою костюмерів.

Церемонія Trooping The Colour. Liam Daniel / Netflix

Королева Марія не вирішувала долю Романових

У п'ятому сезоні "Корона" переносить глядачів до Британії часів Першої світової війни, коли монархію очолювали король Георг V та його дружина — королева Марія. У 1918 році російський імператор Микола II просить британську королівську родину про допомогу, бо його сім'я опинилася в небезпеці після революції в Росії. Романові хочуть переїхати до Великої Британії, щоб уникнути смерті.

У серіалі королева Марія радить Георгію відмовити Романовим у притулку. Це призвело до того, що більшовицькі революціонери розстріляли їх і закололи багнетами. Однак немає жодних доказів того, що королева Марія дійсно була відповідальною за долю Романових.

Сім'я Романових у серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Король Георг VI ще не мав симптомів раку в 1947 році

У першому епізоді "Корони" творці серіалу показують, як король Георг відкашлюється з кров'ю — явна ознака пізніше діагностованого раку. За сюжетом, це відбувається в 1947 році.

Проте на той час монарх ще не хворів — перші симптоми онкологічного захворювання в нього з'явилися аж у 1951 році.

Єлизавета ІІ та король Георг VI в серіалі "Корона". Серіал "Корона"

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media