"20 днів у Маріуполі" отримали приз глядацьких симпатій на фестивалі в Амстердамі

Кадр з фільму "20 днів у Маріуполі"

Документальна стрічка "20 днів у Маріуполі" Мстислава Чернова здобула приз глядацьких симпатій на Міжнародному фестивалі документального кіно IDFA 2023 в Амстердамі.

Про це йдеться на сайті фестивалю.

Фільм набрав середній бал 4,91 із 5. Глядачі на фестивалі голосували після перегляду кожної стрічки за допомогою QR-коду. Цього року за приз глядацьких симпатій змагалися 142 фільми.

Вручення премії відбудеться в Королівському театрі Тущинського ввечері 18 листопада, після чого пройде спецпоказ фільму. Переможець отримає 5 тисяч євро премії.

Інші переможці фестивалю IDFA в Амстердамі

Премію за найкращий фільм здобула документальна стрічка "1489" — дебютна робота режисерки Шокагат Варданян. Робота повністю знята на мобільний телефон. Кіно розповідає про те, як Шокагат шукала тіло свого 21-річного брата Согомона, який загинув у 2020-му році під час вірменсько-азербайджанського конфлікту в Нагірному Карабасі. Хлопця вважали зниклим безвісти, але потім останки знайшли під номером 1489 (що і стало назвою фільму), а особу визначили за ДНК.

"Фільм, який діє, як пронизливе світло, що робить видимим величезний прихований внутрішній ландшафт горя (...) Кіно як інструмент виживання — щоб дозволити нам усім поглянути на речі, які ми воліли б не бачити. І, зрештою, незабутній приклад фільму як акту любові", — прокоментувало журі стрічку, що перемогла.

За фільм дадуть премію 15 тисяч євро.

Шокагат Варданян, режисерка фільму "1489", який переміг на IDFA-2023. Фото: IDFA

Нагороду IDFA за найкращу режисуру (премія — 5 тисяч євро) отримав Мохамед Джабалі за фільм "Життя прекрасне" (Норвегія, Палестина).

Премію IDFA за найкращий монтаж (2500 євро) вручили Ананд Патвардхан за фільм "Світ — сім'я" (Індія), а нагороду IDFA за найкращу операторську роботу (теж 2500 євро) отримали Анірбан Дутта та Анупама Шрінівасан за "Мерехтливі вогні" (Індія).

Окрім міжнародного конкурсу, на IDFA були також Envision Competiton, конкурс з імерсивної документалістики, з цифрової оповіді, короткометражних документальних фільмів, молодіжного документального кіно та кроссекції. Повний список переможців можна переглянути тут.

Переможці Міжнародного фестивалю документального кіно в Амстердамі IDFA, 16 листопада 2023. Фото: IDFA/Facebook

Міжнародний фестиваль документального кіно в Амстердамі (IDFA) – це один з провідних фестивалів документального кіно у світі, який проводять із 1988 року. Щороку в його програмі представлено близько 250 фільмів, беруть участь понад 3 тисячі представників індустрії. Цьогоріч IDFA проходить із 8 по 19 листопада.

Що відомо про фільм "20 днів у Маріуполі"

"20 днів у Маріуполі" — це режисерський дебют воєнного кореспондента, фотографа, відеографа та письменника Мстислава Чернова.

До створення картини долучилися фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя — за це усі троє отримали Пулітцерівську премію.

Світова прем'єра стрічки відбулася на фестивалі незалежного кіно у США "Санденс", де фільм отримав приз глядацьких симпатій.

А у вересні 2023 року оскарівський комітет вирішив, що саме ця стрічка представлятиме Україну серед претендентів на номінацію на премію "Оскар" у категорії "Найкращий міжнародний повнометражний фільм".

Також робота номінована на приз глядацьких симпатій в американському конкурсі документальних фільмів Cinema Eye Awards та на Шевченківську премію-2024.

До того ж "20 днів у Маріуполі" отримали:

  • спеціальну нагороду Тіма Гетерінгтона на фестивалі документального кіно Sheffield DocFest 2023 у Великій Британії;
  • нагороду Міжнародного кінофестивалю у Клівленді (США);
  • нагороду DocAviv (Ізраїль);
  • нагороду DocEdge (Нова Зеландія);
  • премію Cinema for Peace (Німеччина);
  • премію Royal Television Society (Велика Британія);
  • перемогу в національному повнометражному конкурсі "DOCU/Україна" 20-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Кінокритики та глядачі також сприйняли стрічку позитивно: на сайті Rotten Tomatoes фільм отримав рейтинг 100 % та відзнаку "Сертифікована свіжість", яка присуджується фільмам із найкращими рецензіями. Рейтинг на платформі IMDb — 8,5, на Metacritic — 83 бали з позначкою must-see.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media