"Жінки змушені грати тих, ким вони не є": повністю опублікували раніше невідоме інтерв'ю із Симоною де Бовуар

Доповнено
Фото: @morkulhani_com/X(Twitter)

У 1965 році французька письменниця Симона де Бовуар дала інтерв'ю, де розповіла про зацікавленість філософією, Жана-Поля Сартра та написання книжок.

Його повну версію паризьке літературне видання The Paris Review опублікувало тільки восени 2023 року.

Журналістка Мадлен Ґобейл зазначає, що письменниця не хотіла давати інтерв'ю, бо вже мала "три книги з мемуарами", але потім погодилася на коротку розмову.

Інтерв'ю відбулося в майстерні де Бовуар на Монпарнасі, "за п'ять хвилин ходу від квартири Сартра".

"Ми працювали у великій сонячній кімнаті, яка слугувала їй кабінетом і вітальнею. Полиці забиті напрочуд нецікавими книгами. Столи заставлені різноколірними предметами, привезеними з її подорожей, але єдина цінна робота в кімнаті лампа, зроблена для неї Джакометті", — йдеться у вступі до інтерв'ю.

Під час розмови письменниця розповідає про свою зацікавленість філософією, про вплив англійської та американської літератури, про відчуття плину часу, про Жана-Поля Сартра та про написання книжок.

Симона де Бовуар і Жан-Поль Сартр у Пекіні. Фото: 刘东鳌(Liu Dong'ao), Public domain, via Wikimedia Commons

Також Бовуар обговорила розвиток власної творчості й жіночих персонажів у своїх творах.

"Жінки змушені грати тих, ким вони не є, наприклад чудових куртизанок, викривляти свою особистість. Вони на межі неврозу. Я дуже симпатизую жінкам такого типу. Вони цікавлять мене більше, ніж врівноважена домогосподарка й мати. Є й жінки, які цікавлять мене ще більше: щирі, незалежні, які працюють і творять", — зазначила письменниця.

Повний текст у перекладі англійською можна прочитати тут.

Повний варіант інтерв'ю виклали у мережу 5 листопада, напередодні повернення четвертого сезону подкасту The Paris Review. Окремі уривки з цього інтерв'ю зачитували раніше у другому сезоні програми.

Хто така Симона де Бовуар

Симона де Бовуар — французька письменниця, екзистенціалістська філософиня. Її також називають "матір'ю фемінізму другої хвилі".

Вона стала дев'ятою жінкою, яка отримала диплом Сорбонни. А у 21 рік де Бовуар стала наймолодшою людиною, яка склала іспит з філософії у Вищій нормальній школі, де й познайомилася із Жаном-Полем Сартром.

У 1949 році вона опублікувала роботу "Друга стать" (Le Deuxième Sexe), яка присвячена проблемам прав жінок та гендерної нерівності. Це досі вважається найбільш ґрунтовним і глибоким історико-філософським дослідженням про становище жінки з найдавніших часів і до середини XX століття.

У 2008 році, до 100-річчя від дня народження Симони де Бовуар, феміністка та дослідниця Юлія Крістева заснувала міжнародну премію з прав людини за свободу жінок — Премію Симони де Бовуар.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media