Завершення страйку акторів у Голлівуді: що це означає і як вплине на майбутнє кіноіндустрії

. Колаж: Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

9 листопада завершився страйк голлівудських акторів. Профспілка SAG-AFTRA, що представляє кіноакторів, які з липня виходили на пікети, заявила, що домовилася про попередню угоду з Альянсом продюсерів кіно і телебачення (AMPTP), який представляє провідні студії та стримінгові сервіси.

Суспільне Культура розповідає про значення страйку та його вплив на індустрію у довгостроковій перспективі.

Американський актор Кевін Бейкон на страйку в Нью-Йорку, 17 липня 2023. Michael Loccisano/Getty Images

Хто такі SAG-AFTRA і чого вони хотіли?

SAG-AFTRA, або Гільдія кіноакторів США (SAG) – Американська федерація працівників телебачення і радіо (AFTRA). Профспілка представляє понад 150 000 акторів, журналістів, дикторів, ведучих, каскадерів та інших працівників медіа, і, відповідно до колективного договору, члени SAG-AFTRA отримують захист у питаннях оплати праці, умов праці та залишкових виплат.

Члени SAG боролися за кращу оплату та умови праці, оскільки останніми роками індустрія зазнала значних трансформацій, зокрема через стримінгові сервіси та розвиток штучного інтелекту.

У червні з 65 000 членів SAG близько 98 % проголосували за те, щоб дозволити профспілковим лідерам закликати до страйку, якщо до 12 липня з кіностудіями не вдасться домовитися про угоду з кращими умовами. Ще в червні понад 300 акторів також публічно підтримали потенційний страйк, підписавши листа, в якому закликали керівництво SAG-AFTRA "чітко заявити про нашу рішучість", що "зараз не час зустрічатися посередині" у розв'язанні важливих питань. Серед підписантів — такі відомі акторки, як Меріл Стріп, Дженніфер Лоуренс, Олівія Вайльд та інші.

Ще перед початком страйку високооплачувані актори підтримали вимоги профспілки: серед них Марк Руффало, Джордж Клуні, Октавія Спенсер та Деніел Редкліфф.

Такі гіганти як Netflix, Hulu й HBO Max змінили культуру телебачення та перегляду фільмів, а заразом і характер оплати праці акторів. Наприклад, актори більше не можуть розраховувати на виплати роялті (які раніше залежали від кількості повторних показів шоу на телебаченні, що з появою стримінгів стало нерелевантним, адже тепер глядачі самі вирішують, що і скільки разів передивлятися). Стримінг також ускладнив можливості працевлаштування. Оскільки багато серіалів тепер йдуть коротшими сезонами та мають довші паузи у виробництві, актори стверджують, що для них стало менше роботи.

Також окремим питанням стало нерегульоване використання штучного інтелекту для відтворення зовнішності акторів або їхньої гри. Члени SAG вимагали гарантій в тому, як саме студії та продакшн-компанії будуть використовувати штучний інтелект. 9 листопада стало відомо, що студії нарешті погодилися змінити формулювання про ШІ в акторських контрактах.

Акторка Самара Вівінг на страйку в Лос-Анджелесі, 17 липня 2023 року. VALERIE MACON/AFP via Getty Images

Нова угода: її значення та важливість

Вийшовши на страйк, актори використали свою колективну владу, щоб домогтися задоволення вимог у наступному контракті з представниками студій. Коли члени SAG-AFTRA відмовилися від своєї роботи, а отже, й від грошей, які могли б генерувати, студії та продакшн-компанії отримали стимул висунути пропозицію, яка б повернула акторів до роботи.

Під час страйку більшість кіно- і телепродуктів "стали на паузу" на невизначений термін. Це відсунуло дати виходу нових фільмів і серіалів, тобто глядачам доведеться довше чекати на нові епізоди своїх улюблених серіалів. Вечірні ток-шоу, такі як The Tonight Show та The Late Show, також взяли перерву.

Акторам не дозволяли просувати свої проєкти з членами AMPTP (а це переважна більшість виробництв), тобто вони не могли брати участь у прем'єрах, пресконференціях, інтерв'ю, панельних дискусіях чи подібних заходах, а також згадувати проєкти у своїх акаунтах у соціальних мережах.

Наприклад, прем'єру нового фільму режисера Луки Гуаданьїно ("Назви мене своїм ім'ям") у головній ролі із Зендеєю "Челленджери"прибрали з програми Венеційського кінофестивалю та перенесена на 2024 рік. На програми новин страйк не вплинув. Метт Деймон, Емілі Блант та Кілліан Мерфі покинули прем'єру "Оппенгеймера" у Лондоні після того, як оголосили страйк. Марго Роббі та Раян Гослінг, які виконали головні ролі в "Барбі", теж припинили просування фільму.

Протягом останнього тижня сторони допрацьовували останні деталі угоди, яка вперше в історії захистить права акторів від впливу штучного інтелекту та забезпечить історичне підвищення заробітної плати. Завдяки угоді більшість мінімальних зарплат зростуть на 7 % — це на два відсотки вище, ніж отримали Гільдія сценаристів Америки та Гільдія режисерів Америки.

Угода містить "бонус за участь у стримінгах" (streaming participation bonus), як зазначено в електронному листі, надісланому членам SAG-AFTRA, а також збільшення пенсійних внесків та внесків на охорону здоров'я. Профспілка заявила, що загальна вартість контракту становить понад 1 мільярд доларів.

"Ми уклали контракт, який дозволить членам SAG-AFTRA з усіх категорій побудувати стійку кар'єру, — йдеться в електронному листі профспілки. — Багато тисяч виконавців зараз і в майбутньому отримають вигоду від цієї роботи".

Джейсон Судейкіс під час страйку кіноакторів у Нью-Йорку, 14 липня 2023 року. AP Photo/Bebeto Matthews

Історичний страйк і вплив на Голлівуд

SAG та AFTRA страйкували неодноразово, до і після злиття у 2012 році. Перший страйк SAG розпочався у грудні 1952 року. Останній страйк відбувся у 2000 році й став найдовшим в історії страйком акторів проти Американської асоціації рекламних агентств: актори пікетували 182 дні, починаючи з травня і закінчуючи жовтнем. Тоді зірвалися переговори щодо компенсації за роботу акторів у телевізійній та інтернет-рекламі. Нинішній страйк тривав 118 днів і відбувався одночасно зі страйком сценаристів, що стало першою спільною акцією двох профспілок проти студій з 1960 року. Сценаристи закінчили страйк у жовтні.

Коли 14 липня десятки тисяч акторів вийшли на страйк, виробництво таких гучних кінопроєктів, як "Гладіатор 2" Рідлі Скотта та восьма частина франшизи "Місія неможлива", було призупинено. Були перенесені прем'єри блокбастерів на кшталт продовження "Дюни" і "Ґодзілла й Конґ: Нова імперія.

Тепер камери можуть знову запрацювати, а зйомки поновитися. "Ми працюватимемо над тим, щоб запустити наші виробництва найближчим часом", — повідомило NBC News джерело в індустрії, додавши, що "точної відповіді на питання, коли саме, немає, враховуючи велику кількість логістичних моментів".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media