У Латвії легалізують одностатеві партнерства: парламент проголосував за відповідні поправки до закону

unsplash.com

Парламент Латвії проголосував за дозвіл одностатевим парам створювати цивільні союзи, надаючи їм юридичного визнання. Але такі пари все ще матимуть менші права, ніж різностатеві подружжя.

Про це 9 листопада повідомило видання Reuters.

Нове законодавство, яке має набути чинності в середині 2024 року, дозволяє одностатевим парам реєструвати своє партнерство у нотаріуса. Інститут партнерства запроваджують поправки до закону "Про нотаріат".

Він дозволяє відвідувати партнерів у лікарні, а також користуватися деякими податковими пільгами та пільгами соціального забезпечення.

Але активіст Каспарс Залітіс зазначив, що одностатеві пари все одно не зможуть всиновлювати дітей і продовжуватимуть стикатися з проблемами успадкування.

Міністерка юстиції Інесе Лібіна-Егнере заявила, що парламент не має наміру надавати партнерам у цивільному союзі права, як у подружніх пар: "Ми визнаємо, що у нас є сім'ї, які не перебувають у шлюбі, і це спосіб, яким вони можуть зареєструвати свої стосунки".

У 2005 році у Латвії змінили конституцію, щоб визначити шлюб як дозволений лише між чоловіком і жінкою.

У 2020 році вищий суд Латвії постановив, що країна повинна визнавати сім'ї, які не перебувають у шлюбі, і 46 одностатевих пар успішно звернулися до суду з проханням визнати їх сімейними одиницями.

В Естонії узаконили одностатеві шлюби

Разом з тим, у червні 2023 року парламент Естонії ухвалив закон, який передбачає можливість укладення шлюбу між двома повнолітніми особами незалежно від їхньої статі з 1 січня 2024 року.

Закон передбачає зміну визначення інституту шлюбу, відомого з сімейного права, так, що в майбутньому в шлюб можуть вступати дві фізичні особи, які досягли повноліття, незалежно від їхньої статі.

Естонія стала другою країною після Словенії у Східній Європі, що легалізувала одностатеві шлюби.

Законопроєкт про реєстровані партнерства в Україні

Законопроєкт № 9103 про реєстровані партнерства покликаний розв'язати проблему, яка полягає у тому, що пари, які не хочуть або не можуть оформити шлюб, не мають змоги отримати такі ж права, що й одружені. Зокрема, це стосується одностатевих пар, серед яких пари ЛГБТІК+військових.

У жовтні Суспільне повідомляло, що Міністерство оборони та Міністерство юстиції України виступають за ухвалення законопроєкту № 9103 "Про інститут реєстрованих партнерств".

У відповіді на запит народної депутатки Інни Совсун. Мін'юст каже: якщо ухвалити законопроєкт № 9103, Україна виконає свої зобов'язання зі статті 8 Конвенції про права людини і зникнуть підстави подавати позови до Європейського суду з прав людини проти України через дискримінацію.

Суспільне Культура записувало інтерв'ю зі співавторкою законопроєкту № 9103, юристкою Марією Клюс.

Марія також була героїнею спецпроєкту Суспільного Культура "Видимі".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media