Фаріон розкритикувала російськомовних військових. Омбудсман після цього звернувся до поліції та СБУ

. Фото: Ірина Фаріон/Facebook

Філологиня Ірина Фаріон в ефірі програми "Рандеву з Яніною Соколовою" розкритикувала російськомовних українських військових, зокрема з третьої штурмової бригади (створена на базі добровольчого формування "Азов"). Вона сказала, що не може назвати їх українцями. Омбудсман Дмитро Лубінець звернувся до Нацполіції, СБУ, Нацради з питань телебачення і радіомовлення.

Відео з Фаріон вийшло 6 листопада.

Там Соколова запитує у мовознавиці про мовну ситуацію в Україні та як її покращити. Також вони обговорюють скандали, зокрема про київського таксиста, який у жовтні відмовився розмовляти з пасажирками українською та висадив їх.

Фаріон вважає, що Україна програла мовну політику, де було пристосування, опортунізм і неправильне виставлення пріоритетів. Вона наголошує, що використання української мови в Україні має бути жорстко закріплене на законодавчому рівні.

"Маск закликав до миру через втрати своїх територій, наголошуючи, що це російськомовні території. Якщо це російськомовні території, то це Московія — абсолютно слушно каже Маск. На тому самому свого часу наголошував Трамп, — говорить Ірина Фаріон і додає: — Ми не боремося за тих ждунів на теренах Донеччини, Луганщини і Криму".

Журналістка спитала у Фаріон, як щодо російськомовних бійців із 3-ї штурмової бригади, які спілкуються російською, зокрема й у бою, і сказала, що було б несправедливо називати їх прихильниками Росії.

Фаріон відповіла на це так: "Я категорично цього не приймаю. У мене запитання до них: що вам, хлопці, заважає, коли ви такі моцні й дуже розумні, виконувати статтю 29 Закону про Збройні сили України? Ви, хлопці, знаєте, що таке дисципліна в армії? Якщо в армії немає дисципліни, то немає армії, це зброд. (...) Я не можу назвати їх українцями, якщо вони не говорять українською мовою. То нехай себе назвуть «рускімі». Чому вони такі очманілі? Вони такі великі патріоти. Покажи свій патріотизм. Вивчи мову Тараса Григоровича Шевченка".

Реакція на слова Фаріон

Наступного ранку після інтерв'ю з мовознавицею уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець написав, що звернувся до Національної поліції України, СБУ та Нацради з питань телебачення і радіомовлення щодо дискримінації. Лубінець прямо не назвав прізвища Фаріон, однак його заява з'явилася на тлі скандалу з нею, який зараз обговорюють у соцмережах.

"У медіа активно поширюється відеоматеріал, на якому транслюються негативні висловлювання та звинувачення стосовно військовослужбовців ЗСУ, які спілкуються мовами нацменшин", — так почав свій допис Лубінець.

Омбудсман закликав публічних осіб свідомо ставитися до ідей та поглядів, які вони транслюють, а медіа — бути відповідальними щодо інформації, яку поширюють.

Третя окрема штурмова бригада публічно не коментувала цей випадок, але заступник командира бригади Максим Жорін написав у своїх соцмережах, що правоохоронним органам варто звернути увагу на діячку. Народний депутат України Єгор Чернєв також несхвально відгукнувся на інтерв'ю і сказав, що дії Фаріон становлять загрозу національній безпеці України: "Цим блюзнірством, як на мене, вона поставила знак рівності між окупантами та тими, хто жертвує своїм життям, боронячи Україну".

Парамедикиня, яка воювала в Маріуполі та боронила "Азовсталь", Катерина "Пташка" Поліщук також негативно висловилась щодо заяв Фаріон: "Ваша позиція не проукраїнська і я вважаю вас проєктом Кремля. Ви — ворог, що просуває отруйні гидкі наративи".

Після коментарів обурення на свою адресу Фаріон у себе на Facebook обстоює тези з інтерв'ю: "Говорити в українському війську московською мовою — це постійно створювати небезпеку для побратимів".

А в Telegram додає: "Бидломаса має припадок від моєї правди про ухилянтів та москворотих биків, що ганьблять ЗСУ".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media