Розмови про українську книжкову індустрію під час війни: як була представлена Україна на книжковому ярмарку Франкфурта

Фото: Акім Карпач, надано пресслужбою

У Франкфурті з 18 по 22 жовтня відбувся ювілейний 75-й Франкфуртський книжковий ярмарок. Організатори зауважили, що за ці дні понад 215 000 людей відвідали понад 2600 заходів.

Про це Суспільне Культура повідомили пресслужба українського стенда на ярмарку від Українського інституту книги.

Ярмарок цього разу проходив під гаслом "Людство під час кризи", яке підкреслювало важливість протидії війні та насильству. Почесним гостем Франкфуртського міжнародного ярмарку 2023 стала Словенія.

Тільки представників книжкової індустрії на ярмарку було 105 тисяч зі 130 країн та 110 тисяч читачів — приватних осіб. Також працювали понад 4 тисячі стендів і виставок із 95 країн.

Відвідуваність у суботу та неділю (два дні, коли книжковий ярмарок відкритий для широкого загалу) перевищила кількість відвідувачів у 2022 році на понад 30 %.

Україна у Франкфурті

Цього року Україна брала участь у Франкфуртському книжковому ярмарку зі слоганом Fragility of Existence ("Крихкість існування"). Одна з ключових тем — "Екологія та війна".

Український стенд організували "Мистецький арсенал", Український інститут книги, Ґете-інститут в Україні та Український інститут.

Там представили понад 500 книг від 43 видавництв. А за всі дні ярмарку відбулося близько 400 переговорів щодо продажу прав на українські книжки.

Фото: Акім Карпач, надано пресслужбою

Фото: Акім Карпач, надано пресслужбою

Фото: Акім Карпач, надано пресслужбою

Фото: Акім Карпач, надано пресслужбою

Концепцію цьогорічного дизайну представництва України розробила дизайнерка й художниця Альона Соломадіна, яка надихалася творчістю мисткині Поліни Райко. Її розписи постраждали внаслідок паводка, спричиненого підривом Каховської ГЕС.

Образ квітки означає потужність і здатність до перетворення, щоб із новою силою захищати Україну.

"Такі заходи, як Франкфуртський книжковий ярмарок, це одні з найкращих інструментів заявити про себе, порушувати важливі для нас теми перед світовою спільнотою, знайомитися з іноземними партнерами, щоб втілювати нові спільні ініціативи, продавати права, тим самим підтримуючи українську книгу", — говорить Олена Одинока, заступниця директорки з питань міжнародної співпраці Українського інституту книги.

А директор Франкфуртського книжкового ярмарку Юрген Боос на відкритті українського стенда запевнив у підтримці українських видавничих проєктів і наголосив, що за багато років ярмарок побудував глибоку дружбу з колегами із книжкових фестивалів та з видавцями в Україні, а тепер підтримувати Україну, її видавців та авторів є необхідністю.

Стенд відвідали:

  • держміністерка з питань культури і медіа ФРН Клаудія Рот;
  • німецький дипломат і журналіст Ральф Бесте;
  • член комітету культури Європейського парламенту Ніклас Нієнас;
  • голова комітету культури Європейського парламенту Сабіне Ферхеєн;
  • голова комітету Бундестагу з питань оборони Марі-Аґнес Штрак-Циммерманн;
  • консул США у Франкфурті Норман Тетчер Шарпф.
Фото: Ukrainian Institute - Український інститут/facebook

Фото: Акім Карпач, надано пресслужбою

Фото: Акім Карпач, надано пресслужбою

Фото: Акім Карпач, надано пресслужбою

Фото: Акім Карпач, надано пресслужбою

Фото: Акім Карпач, надано пресслужбою

Серед учасників подій від українського стенда були: Ірина Цілик, Максим Яковлєв, Катерина Міхаліцина, Оксана Забужко, Олександр Михед, Павло Казарін, Ярина Чорногуз, Севгіль Мусаєва, Олеся Островська-Люта, Катерина Калитко, Остап Сливинський та інші.

"Цього року українська програма не обмежилась тільки літературними темами – на сцені ми говорили з науковцями та науковицями про війну й екологію та її глобальний вплив на європейські країни, про стан освіти та відбудову шкіл, про солідарність, свободу, її крихкість та ціну, яку ми за неї платимо", – говорить співкоординаторка Української програми Марія Шубчик (Goethe-Institut в Україні).

Зокрема, провели 18 заходів про війну, складнощі солідарності, фіксування воєнних злочинів, вразливість та руйнування природи і довкілля під час війни, роботу науковців та освітян під час війни, про Крим та Донецьку область, про пам'ять.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media