У Європі затримали керівника злочинної групи з торгівлі єгипетськими старожитностями

Фото: AP Photo/Mahmoud Bakkar

81-річного чоловіка на ім'я Сероп Симонян затримали в Німеччині та екстрадували до Франції. Вважається, що він стоїть за продажем контрабандних єгипетських старожитностей Музею мистецтв Метрополітен у Нью-Йорку (США) та Лувру в місті Абу-Дабі (ОАЕ).

Про це пишуть The Art Newspaper та BFM TV.

Сероп Симонян — відомий німецький торговець мистецькими творами. Він вважається однією з головних ланок міжнародної торгівлі старожитностями. Його затримали у його рідному місті Гамбурзі в Німеччині, передали Франції, там висунули звинувачення та помістили під варту. Про це стало відомо 31 жовтня, хоча дії правоохоронців відбувалися в середині вересня.

Симоняна підозрюють у шахрайстві та відмиванні грошей організованої банди, а також у злочинній співпраці. Він і його поплічники наторгували єгипетськими старожитностями зі світовими музеями на загальну суму 60 млн євро.

Справа була відкрита у 2020 році після двох років попереднього розслідування, тут фігурують ще щонайменше вісім осіб. Серед них пара паризьких галеристів Крістоф Куніцкі та Рішар Земпер, колишній очільник Лувру Жан-Люк Мартінес й екскерівник Agence France Museums Жан-Франсуа Шарньє.

За даними розслідування, Симонян із Куніцкі та німецьким галеристом Робеном Дібом у 2017 році продали нью-йоркському Метрополітену єгипетський позолочений саркофаг високопоставленого священника Неджеманха за 3,5 млн євро. Але з'ясувалося, що Метрополітену надали підроблену ліцензію на експорт з Єгипту 1971 року та підроблені документи про історію власності саркофага. Пам'ятку вкрали у 2011-му. Тож після розбирань у 2019 році музей повернув саркофаг до Єгипту.

Інша афера Симоняна — продаж Лувру Абу-Дабі принаймні двох археологічних об'єктів вартістю 6 млн євро у 2014–2015 роках. Це портрет чоловіка, що датується 225–250 роками до нашої ери, і саркофаг принцеси Енутауі. Імовірно, ці предмети також були вкрадені.

Симонян заперечує свою провину. Минулого року він розповів виданню The Art Newspaper, що всі ці предмети старовини походять із колекції його родини, яка була торговцями в Каїрі. За його словами, більшість предметів були вивезені в 1970-х роках, коли така торгівля була дозволена законом, і далі старожитності десятиліттями зберігали в кількох німецьких музеях.

У березні 2022 року директорові галереї Симоняна в Гамбурзі Робена Діба також висунули звинувачення. Він наполягає на своїй невинуватості.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media