Головні новини культури тижня: Радіодиктант, "Євробачення" та нові розділи "Доктора Серафікуса"

. Колаж Суспільне Культура

Цього тижня Суспільне Культура поговорило з літературознавцем В'ячеславом Левицьким щодо свіжознайдених розділів книги "Доктор Серафікус", а також із перекладачем Аскольдом Мельничуком. Крім того, завершився прийом заявок на нацвідбір для "Євробачення" і музичний продюсер поділився, що є щонайменше чотири хіти.

Суспільне Культура публікує головні новини та історії тижня.

Іспанія вилучила викрадені з України старовинні золоті прикраси

Іспанські правоохоронці у межах спільної операції з СБУ вилучили у Мадриді 11 золотих виробів загальною вартістю понад 60 мільйонів євро.

Ювелірні старовинні прикраси належать до історичної спадщини України. Знахідки, які належать до греко-скіфської культури VIII і IV століть до н. е., вивчають у Національному археологічному музеї та Інституті культурної спадщини Іспанії, тому розслідування ще триває.

Вилучені золоті вироби. Вивезена контрабандистами до Іспанії золота скіфська пектораль. Фото: СБУ

Нові розділи до книжки Віктора Домонтовича "Доктор Серафікус"

Роман Віктора Домонтовича "Доктор Серафікус" уперше видадуть зі свіжовіднайденими розділами, в існуванні яких не були впевнені дослідники та друзі автора.

Суспільне Культура запитало літературознавця, упорядника нового видання В'ячеслава Левицького про те, як вдалося знайти невідомі розділи та чим його захоплює цей роман — читайте у нашому матеріалі.

Фото передруку книги. Фото: Viacheslav Levytskyi/Facebook

Новий закон про вищу освіту

Кабінет Міністрів України схвалив законопроєкт, яким вдосконалюється вища освіта. Студенти зможуть змінювати спеціальність після 1–2 курсів, контрактники — обирати тривалість навчання. Заочну форму замінить дистанційна.

Також студенти, які навчаються за контрактом, зможуть регулювати термін навчання — наприклад, завершити бакалаврат за 3 роки замість 4.

Які ще нововведення можуть чекати майбутніх студентів — читайте тут.

Національний відбір на "Євробачення-2024"

Суспільне Мовлення 22 жовтня завершило прийом заявок на національний відбір на "Євробачення-2024". Усього надійшло 389 заявок від 288 виконавців, з них 222 — сольні артисти.

Тепер серед усіх заявок сформують лонгліст. Він міститиме не більш ніж 20 виконавців. Лонгліст оголосять до 9 листопада.

Що про список думає музичний продюсер нацвідбору Дмитро Шуров — читайте тут.

eurovision.tv

Вірш Тараса Шевченка у The New Yorker

В онлайн-версії американського щотижневого журналу The New Yorker опублікували вірш Тараса Шевченка "І небо не вмите, і заспані хвилі" — його переклав американський письменник українського походження Аскольд Мельничук.

Аскольд Мельничук у коментарі Суспільному Культура розповів, що надіслав цей вірш у The New Yorker, бо саме це видання пропонує поезію найбільшій аудиторії серед усіх журналів у США.

Тарас Шевченко.

Лист до Кабміну від представників культурної галузі

Представники культурної галузі України підготували відкритий лист до Кабміну. Вони вимагають додати підтримку культури в програму фінансування від ЄС для Українського фонду (Ukraine Facility).

До Українського фонду з відновлення на кошти ЄС пропонують пункти, які стосуються підтримки культурної спадщини під час війни, збереження культурного різноманіття та доступу до культури громад, підтримку культурних інституцій.

Які пропозицій висунули ще — можна прочитати тут.

Український вчитель у десятці найкращих педагогів

До 10 найкращих вчителів світу за версією премії Global Teacher Prize вперше потрапив учасник з України — вчитель української мови та літератури Артур Пройдаков.

Ім’я найкращого вчителя планети 2023 року оголосять 8 листопада на церемонії нагородження Global Teacher Prize, яка відбудеться у межах 42-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі в штаб-квартирі ЮНЕСКО.

Артур Пройдаков. Артур Пройдаков. Фото: Global Teacher Prize Ukraine

Текст радіодиктанту та найважчі слова

27 жовтня українці писали Радіодиктант національної єдності, текст для якого створила письменниця Катерина Калитко. Прочитати та перевірити себе можна тут.

Текст цьогорічного диктанту "Дороги України" розповідав про те, що об'єднує українців, де б вони не перебували. Диктант містив деякі слова, які викликали дискусію та подив. Наприклад, слово "обіч" багато сприйняли за назву села.

Суспільне Культура пояснює значення слів, які могли стати каменем спотикання під час написання диктанту.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media