Обіч, бганка та левада: які ще слова радіодиктанту обговорювали найбільше

. Колаж: Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

Текст цьогорічного Радіодиктанту національної єдності "Дороги України" розповідав про те, що об'єднує українців, де б вони не перебували. Диктант містив деякі слова, які викликали дискусію та подив. Наприклад, слово "обіч" багато сприйняли за назву села, але у нього є й інше значення.

Суспільне Культура пояснює значення слів, які могли стати каменем спотикання під час написання диктанту.

Обіч

Слово "обіч" означає "на деякій відстані", "збоку", "осторонь". Також це слово може означати "узбіччя" залежно від контексту, в якому вжито.

Приклад вживання цього слова:

"Хлопець посередині, а дівчата, кожна обіч його, і він обіймав обох їх за шиї" (Леся Українка).

Бганка, у множині бганки

"Бганка" — це зморшка або складка на чомусь. Приклад такого слова бачимо у Григорія Григоренка:

"Очі його якось пригасли, між бровами лягла глибока бганка".

Левада

Левада — це присадибна ділянка землі з городом та садом. Також слово може позначати ділянку річкової долини, що обсаджена деревами і використовується під сіножать, пасовище та частково під городи. Наприклад:

"Край села стоїть оселя,

За оселею левада…" (Юрій Яновський)

Або ж можна пригадати однойменний трек Latexfauna, що починається зі слів "Знову наснилася левада, І ватру я палив, мов Прометей".

Видолинок

Видолинок є невеликою та неглибокою улоговиною. Приклад вживання цього слова можна знайти у творчості Михайла Коцюбинського. Він пише:

"Краще було звернути з дороги в який ярок чи видолинок".

Шавлія

Навіть якщо ви не бачили, як виглядає шавлія, то точно знаєте, як пахне ця рослина з великими пахучими квітками. Настій або відвар з листя шавлії використовують як лікарський антисептичний засіб.

Потічок

Потічок — це струмок, невеликий потік води. Може утворюватися з джерела, після дощу, від танення снігу тощо. Знаходимо приклад вживання цього слова у Івана Нечуя-Левицького:

"Я пішов під міст, ліг на м'якій травиці та й задивився на потічок, як він булькотить, переливаючи воду з камінчиків на камінчики".

Посадка

Це слово має декілька значень. У цьогорічному Радіодиктанті воно вжито для позначення смуги насаджень дерев, кущів уздовж дороги чи поля – місця бойових дій, а саме лісосмуги вздовж дороги.

Приклад вживання цього слова з коментаря командира мінометної батареї 92-ї окремої механізованої бригади Дмитра:

"За підтримки кулеметника українські військові перегрупувалися та з обох сторін зайшли до посадки".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media