"Мир для України означає більше, ніж припинення бойових дій": Рушді згадав війну в промові у Франкфурті

. Фото: @boev/X(Twitter)

Письменник Салман Рушді отримав у 2023 році Премію миру німецьких книгарів. У останній день Франкфуртського книжкового ярмарку відбулося вручення премії, де він виголосив промову, в якій згадав і Україну.

Повний текст його промови оприлюднили на сайті Німецької асоціації видавців і книгорозповсюджувачів.

Автор переконаний, що кожен прагне не лише "великого" миру наприкінці війні, а й миру в особистому житті кожної людини. Рушді наголосив, що мир — це велика цінність, якої варто палко прагнути.

"Мир для України означає більше, ніж припинення бойових дій. Це означає, як і має означати, відновлення захопленої території та гарантію її суверенітету. Мир для ворога України означає капітуляцію України та визнання того, що втрачені території втрачені. Одне й те ж слово з двома несумісними визначеннями", — вважає письменник.

Салман Рушді у Франкфурті. Фото: @boev/X(Twitter)

Хто такий Салман Рушді

Салман Рушді народився у 1947 році в Бомбеї (нинішній Мумбай, Індія). Його книга "Сатанинські вірші" заборонена в Ірані з 1988 року, оскільки багато мусульман вбачають у ній наругу над релігією.

За рік після її публікації тодішній лідер Ірану аятола Рухолла Хомейні видав фетву із закликом до смерті Рушді. А тому, хто вб'є Рушді, запропонована нагорода у розмірі майже 3 мільйони доларів.

У 2007 році британська королева Єлизавета II надала поету рицарське звання за заслуги в галузі літератури. У липні 2008 року він отримав Букерівську премію за свій роман "Діти опівночі".

Що відомо про напад на Рушді

12 серпня 2022 року на Салмана Рушді напали на сцені у Нью-Йорку — письменник дістав ножове поранення у груди. Він провів шість місяців у лікарні та втратив зір на одне око, а одна його рука стала недієздатною.

Нападником на письменника виявився 24-річний Хаді Матар. Його одразу затримали, а 13 серпня вже пред'явили звинувачення у суді округу Чатокуа в Мейвіллі, штат Нью-Йорк. Матар не визнав себе винним за звинуваченням у замаху на вбивство і нападі на Рушді.

Нова книга Салмана Рушді

Раніше Суспільне Культура повідомляло, що Рушді написав книгу про напад на нього – її мають опублікувати навесні 2024 року у видавництві Penguin Random House.

Рушді додав, що це буде невелика книга, "на кілька сотень сторінок": "Це не найпростіша книга у світі, яку можна написати, але це те, що я повинен пережити, щоб робити щось інше. Я не можу почати писати роман, який не має нічого спільного з цим... Тож я просто мушу з цим розібратися".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media