Філософ Славой Жижек на Франкфуртському книжковому ярмарку закликав враховувати передісторію війни між Ізраїлем і ХАМАС

. Фото: Getty Images

На церемонії відкриття 75-го Франкфуртського книжкового ярмарку словенський філософ Славой Жижек у своїй промові торкнувся теми війни між Ізраїлем і ХАМАСом. Словенія цього року — почесний гість заходу.

Про це 18 жовтня повідомило видання DW.

Жижек засудив терористичні напади ХАМАСу на Ізраїль, але також зазначив, що для кращого розуміння конфлікту треба враховувати історичне тло і прислухатися до палестинців.

Його заяви про порівняння політики ізраїльського уряду з ідеологією знищення, яку сповідує ХАМАС, викликали гнівну реакцію аудиторії.

"Жертва повинна вирішити, хто є жертвою, але це не працює так для палестинців. Ми повинні залучити до обговорення 2 мільйони палестинців. Крім того, аналізуючи передісторію, я не маю на увазі дурість говорити, що ворог це той, чия історія не почута", — переконаний Жижек.

За словами Жижека, лідер ХАМАСу в день нападу заявив, що євреї повинні забратися з території Ізраїлю: "Єрусалим — наш, усе тут наше, немає місця й безпеки для вас".

Водночас філософ вважає, що таку ж риторику використовує й ізраїльський уряд: "Попри полеміку про те, хто більше терорист, маса палестинських арабів зазнають щоденних переслідувань з боку поселенців та ізраїльтян".

Директор ярмарку Юрген Боос заявив, що він радий, що виступ відбувся в повному обсязі, в ім'я свободи слова; він також добре сприйняв критику з боку аудиторії: "Важливо, щоб ми слухали одне одного".

Славой Жижек на відкритті Франкфуртського книжкового ярмарку. Фото: @JBhattacharji/X (Twitter)

Славой Жижек — словенський психоаналітик лаканівської школи, соціолог, філософ та культуролог. В центрі його фахових зацікавлень такі теми: класична німецька філософія, попкультура, неоімперіалізм, фундаменталізм, капіталізм, толерантність, політкоректність, глобалізація та багато іншого. Раніше Жижек дописував для Russia Today, але після початку повномасштабного вторгнення філософ припинив співпрацю.

Нагородження Аданії Шиблі з Палестини

Раніше Суспільне Культура повідомляло, що на Франкфуртському книжковому ярмарку перенесли церемонію нагородження літературною премією LiBeraturpreis письменниці Аданії Шиблі з Палестини.

У заяві йдеться, що церемонію перенесли через "війну, розпочату ХАМАСом, від якої страждають мільйони людей в Ізраїлі та Палестині".

Аданія Шиблі. Фото: Hartwig Klappert

Водночас 16 жовтня з'явився відкритий лист на підтримку палестинської письменниці та з осудом перенесення церемонії. Нині лист зібрав понад 1000 підписів, серед яких імена таких відомих авторів, як лауреати Нобелівської премії Абдулразак Гурна, Анні Ерно та Ольга Токарчук.

"У той час, коли ярмарок випустив заяву про те, що хоче зробити ізраїльські голоси «особливо помітними на ярмарку», вони закривають простір для палестинського голосу", — йдеться в листі.

Відмова від участі в ярмарку

Раніше директор Франкфуртського книжкового ярмарку Юрген Боос заявив, що ярмарок рішуче засуджує "варварський терор ХАМАСу проти Ізраїлю" і що захід "повністю солідарний з Ізраїлем". Він також пообіцяв, що під час заходу буде представлено більше ізраїльських голосів.

У відповідь низка організацій відмовилися від участі у ярмарку. Серед них:

  • Асоціація видавців Індонезії;
  • Книжкова адміністрація Шарджі в Об'єднаних Арабських Еміратах;
  • Асоціація видавців Еміратів;
  • Арабська асоціація видавців в Єгипті;
  • Міністерство освіти Малайзії.

Наприклад, у заяві Асоціації видавців Індонезії йдеться, що рішення організаторів "стати на чийсь бік та надати Ізраїлю платформу підірвало ідеали діалогу і зусилля, спрямовані на побудову взаєморозуміння".

Юрген Боос на ці відмови зауважив, що "дуже розчарований" тим, що деякі учасники вирішили не приїхати "через геополітику": "Це повна катастрофа для нас, для мене особисто. Я хочу, щоб люди були тут, щоб ми мали [відверту] розмову, дискусію, навіть якщо вона може бути суперечливою".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media