Член журі Букерівської премії Уям Блекер прокоментував для Суспільного Культура присудження Нобелівської премії з літератури 2023 року, яку 5 жовтня отримав Йон Фоссе з Норвегії.
Уям Блекер — перекладач, професор, викладач української літератури в UCL School of Slavonic and East European Studies.
Він зазначає з власних спостережень, що політика навколо Нобелівської премії завжди є цікавою і досить складною. Інколи премію дають письменникам, які через якусь політичну ситуацію будуть цікавими. Або ж коли треба наголосити на їхній роботі, показати її світові.
"А інколи вони, очевидно, воліють просто вибрати якогось нейтрального письменника, бо бояться якихось скандалів, — продовжує Блекер. — І я думаю, що цьогоріч, можливо, це і було причиною присудження. Але про Йона Фоссе вже давно говорять, що він може отримати цю премію. Я не дуже здивований, що він її отримав".
Шотландський літературознавець називає нинішнього лауреата цікавим письменником. Блекер тішиться, що письменник з так званої маленької літератури отримав премію.
"Дуже часто такі літератури, культури, мови як норвезька — їх дещо ігнорують, не бачать, бо це нібито маленька країна. Але насправді маленькі країни теж часто дають світові дуже класних письменників. Однак так, чекаємо на українського Нобеля!" — підсумував Уям Блекер.
Що відомо Нобелівську премію з літератури
Премію з літератури вручають із 1901 року, тоді також присуджували нагороди в галузі фізики, хімії, фізіології та медицини.
Першим лауреатом Нобелівської премії з літератури став французький поет Рене Сюллі-Прюдом — за "визнання поетичної композиції, яка свідчить про піднесений ідеалізм, мистецьку бездоганність та рідкісну комбінацію властивостей сердечності та розуму".
За заповітом Альфреда Нобеля винагороду вручають людині, що створила "найвидатніші роботи в напрямі ідеалізму". Розглядають тільки ті роботи, що були створені за рік до вручення.
Переможця визначає Нобелівський комітет Шведської академії, що складається з 4 або 5 людей — шведських письменників, поетів, вчених та істориків, яких обирають терміном на 3 роки.
А от номінувати на премію можуть члени як академії, так і інших закладів аналогічного характеру. А також:
- професори літератури і філологічних наук;
- переможці попередніх номінацій;
- президенти асоціацій, відповідальних за літературну творчість в країні.
Особи кандидатів засекречуються на 50 років, тому їхні імена завжди є темою для чуток. Крім того, висунути на премію можна лише живих діячів.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media