Британський музей закликає громадськість допомогти повернути викрадені артефакти

Цінності, викрадені з Британського музею. Фото: British Museum

Британський музей звернувся до громадськості з проханням допомогти повернути деякі з 2 000 артефактів, які викрали з його колекцій. Зниклі артефакти внесені до бази втрачених творів мистецтва, а на сайті музею опублікували фотографії схожих експонатів.

Музей повідомив, що відкрив спеціальну гарячу лінію для всіх, хто "стурбовані" тим, що "можуть володіти або володіли" зниклими предметами. Ця заява з'явилася після того, як голова опікунської ради музею Джордж Осборн розкрив масштаби крадіжки.

"Ми маємо справу з багатьма чесними людьми, які повернуть вкрадені предмети", — сказав він.

За останній місяць уже вдалося повернути 60 експонатів, а ще 300 ідентифікували, їх повернуть найближчим часом.

Наразі триває розслідування поліції Лондона, а Осборн додав, що музей з міжнародною групою фахівців працюватиме й далі над поверненням решти об'єктів.

Зниклі артефакти внесені до Art Loss Register — приватної бази даних втрачених, вкрадених і розграбованих творів мистецтва та антикваріату. Натомість на сайті музею опублікували фотографії схожих артефактів.

Цінності, викрадені з Британського музею. Фото: British Museum

Цінності, викрадені з Британського музею. Фото: British Museum

Джеймс Реткліфф, директор з питань повернення творів мистецтва в Art Loss Register, підтримав рішення не оприлюднювати повну інвентаризацію зниклих предметів. У своїй заяві він сказав, що Британський музей "ретельно збалансував" необхідність надання інформації громадськості з тим фактом, що надмірна кількість деталей "ризикує зіграти на руку тим, хто може діяти недобросовісно".

За словами представників музею, "переважна більшість" зниклих експонатів — це грецькі й римські дорогоцінні камені та ювелірні вироби. Вважається, що деякі з прикрас датуються пізньою бронзовою добою, а також елліністичним (приблизно XV—X століття до н. е.) і римським періодами.

У серпні Британський музей повідомив, що з його архівів викрали приблизно 2 000 артефактів. Неназваного працівника звільнили, а музей подав до суду. Внаслідок цього директор закладу Гартвіг Фішер і його заступник Джонатан Вільямс подали у відставку.

Крадіжки датуються щонайменше 2021 роком, коли данський артдилер Іттай Градель заявив, що помітив предмети, які, на його думку, належали до колекції музею, — їх виставили на продаж в інтернеті.

Що відомо про Британський музей

Британський музей — провідний музей Великої Британії в Лондоні, один із найбільших музеїв у світі. Його колекція охоплює шість континентів і два мільйони років історії, включно зі скульптурами з Парфенону.

Британський музей заснований декретом Британського парламенту 1753 року. Він створений на основі трьох колекцій:

  • британського лікаря і натураліста Ганса Слоуна;
  • графа Роберта Гарлея;
  • бібліотеки антиквара Роберта Коттона, яка стала основою Британської бібліотеки.

Сучасна колекція — зібрання неоціненних творів мистецтва та культурних надбань різних народів світу за 4–5 тисячоліть. Зокрема, єгипетський відділ нині є першим за повнотою в Європі зібранням давньоєгипетських старожитностей.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media