Знайдено картину Артемізії Джентілескі, італійської художниці XVII ст. Автором твору вважали француза

скриншот/Royal Collection Trust

Під час інвентаризації майна британського короля Карла І знайшли картину "Сусанна і старці" італійської художниці XVII століття Артемізії Джентілескі. Авторство 200 років тому хибно приписали французькому художнику.

Про це повідомили фахівці Royal Collection Trust.

Перевідкриття картини сталося під час роботи кураторів колекції, які хотіли знайти твори, розпродані та розкидані по всій Європі після страти короля Карла I у 1649 році. В описах майна Карла I були зареєстровані сім робіт Джентілескі, але раніше вважалося, що до наших днів зберігся лише її автопортрет.

Робота Джентілескі зберігалася в Гемптон-КортКолишня резиденція англійських королів, розташована на березі Темзи у передмісті Лондона, у палаці Тюдорів. Куратори королівської колекції вважають, що картину замовила ​​дружина Карла I Генрієтта Марія.

Реставратори у відеоролику про цей твір розповідають, що картина до них потрапила в нехорошому стані: оригінальні кольори та композицію закривали фарби зверху. Спеціалісти за допомогою рефлектографіїДослідження в інфрачервоних променях та рентгенографії дослідили картину й відновили її. Тепер "Сусанна та старці" експонується у Віндзорському палаці до 29 квітня 2024 року.

Біблійний сюжет "Сусанна та старці"

На картині відтворено біблійний сюжет зі Старого Заповіту, з Книги пророка Даниїла: розділ 13, як до благочестивої заміжньої жінки Сусанни під час купання чіпляються двоє старих суддів і погрожують звинуватити у шлюбній зраді, якщо вона не погодиться бути з ними. Згідно з притчею, Сусанна відмовилась, а брехню двох старців таки довели на суді й жінка уникла смертної кари за подружню зраду. Цей сюжет популярний в інших художників, зокрема Якопо Тінторетто, Паоло Воронезе, Пітера Пауля Рубенса.

"Сусанна та старці", Рубенс. Вікіпедія

Зґвалтування Джентілескі в основі сюжету картини

Як пише видання ARTnews, статура жінки, зображеної на картині, властива стилю Артемізії Джентілескі, а мистецтвознавці пов’язують сюжет твору з власним досвідом авторки: у підлітковому віці та пережила зґвалтування від свого вчителя Аґостіно Тассі. Сім місяців тривав суд щодо цієї справи, впродовж якого Артемізія навіть зазнавала тортур для доказів слідства. Врешті вину вчителя довели, але він пробув за ґратами лише рік.

Джентілескі як відома італійська художниця свого часу

Джентілескі здобула визнання ще за життя та була однією з перших жінок, яка створила прибуткову кар’єру мисткині, що для жінки XVII століття було доволі складно. Водночас століттями її твори не конкурували за вартістю з працями її сучасників-чоловіків.

Анна Рейнольдс, керівниця відділу роботи з картинами королівської колекції, зауважує:

Артемізія була сильною, динамічною та надзвичайно талановитою художницею. [Її] жінки, зокрема й Сусанна, дивляться на вас зі своїх полотен з рішучістю, щоби їхні голоси почули. Те саме проголошувала й Артемізія у світі мистецтва XVII століття, де домінували чоловіки.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media