Олена Зеленська презентувала кампанію "МЕТ говорить українською" та оглянула картину Куїнджі у Метрополітен-музеї

Олена Зеленська відвідала Метрополітен-музей. Фото: Олена Зеленська | Olena Zelenska/Telegram

У межах візиту до США на 78-му сесію Генасамблеї ООН перша леді України Олена Зеленська відвідала Метрополітен-музей, де зберігається робота Архипа Куїнджі "Захід сонця над Дніпром". Про це вона розповіла у своїх соціальних мережах.

"Особливо приємно було побачити роботу Архипа Куїнджі та підпис під нею: «Український художник». Мистецтво, яке століттями грабувала Росія, повертаємо Україні", — наголосила вона.

Перша леді також повідомила, що найближчим часом музей у межах кампанії "МЕТ говорить українською" запустить україномовні аудіокоментарі до своїх експонатів.

Олена Зеленська відвідала Метрополітен-музей. Фото: Олена Зеленська | Olena Zelenska/Telegram

Підпис до картини Куїнджі у Метрополітен-музеї. Фото: Олена Зеленська | Olena Zelenska/Telegram

Раніше Суспільне Культура розповідало, що музей Метрополітен змінив підписи до картин Куїнджі, вказавши його національність — "українець".

"Там також прибрали ганебну згадку про те, що artist celebrating both in Russia and Ukraine. І нарешті додали? хто саме зруйнував музей в Маріуполі — росіяни. Нагадаю, що ця робота в постійній експозиції і про це читають тисячі, а то й десятки тисяч людей", — написала історикиня мистецтва, яка займається деколонізацією, Оксана Семенік.

Ще у музеї змінили назву картини Едґара Деґа з "Російських танцівниць" на "Танцівниці в українських костюмах".

Олена Зеленська відвідала Метрополітен-музей. Фото: Олена Зеленська | Olena Zelenska/Telegram

Музеї Куїнджі у Маріуполі

Архип Куїнджі — український живописець-пейзажист і педагог грецького походження з північного Приазов'я. Він створив, зокрема, такі роботи, як "Місячна ніч на Дніпрі", "Українська ніч", "Березовий гай", "Червоний захід". Роботи митця зберігаються у провідних музеях світу, зокрема у нью-йоркському Метрополітені.

Музей імені Куїнджі відкрили в Маріуполі у 2010 році в садибі Геоцинтова — будівлі 1902 року, зведеній у стилі модерну. Експозиція музею Архипа Куїнджі містила близько 2000 експонатів, серед яких твори живопису, декоративно-прикладного мистецтва, а також графіка та скульптура.

У половині виставкових залів експонували предмети, пов’язані з життям та творчістю Архипа Куїнджі. Серед них світлини, документи, особисті речі художника, зокрема 200-річна купіль, в якій хрестили митця.

21 березня 2022 року росіяни авіаційною бомбою знищили приміщення. На момент бомбардування в музеї не було оригіналів робіт Куїнджі, тільки копії авторства Андрія Яланського та Олександра Ольхова. Але в музеї зберігали роботи інших відомих українських художників, а також були роботи сучасних живописців.

Під час обстрілів російських окупантів у музеї зруйнований дах, обвалилася стіна та пошкоджений фасад.

Руйнування музею Куїнджі. Фото: Олександр Горе/the-village.com.ua

У березні 2023 український дизайнер Дмитро Кіфуляк та директор House Museum Еван Кертіс Чарльз Голл створили цифрову реконструкцію музею. Цифрову реконструкцію будівлі почали зі збору туристичних фотографій колишнього художнього музею, які потім замалювали та відтворили у віртуальному просторі.

А у квітні 2023-го росіяни демонтували пам'ятник художнику Архипу Куїнджі. За даними міськради, монумент встановили ще в 1984 році на Грецькій площі.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media