Аріана Ґранде, Ґільєрмо дель Торо та Марґарет Етвуд: митці закликають боротися із заборонами книг у школах США

Фото: unsplash/Radu Marcusu

Аріана Ґранде, Ґільєрмо дель Торо, Марк Руффало та Аманда Ґорман разом із понад 175 акторами, артистами, письменниками та активістами підписали відкритого листа із закликом до Голлівуду використати свій вплив для протидії забороні книг у США. Про це повідомляє видання The Guardian.

У листі заборону книг у школах названо "обмежувальною поведінкою", яка "суперечить свободі слова і самовираження".

"Ми не можемо не підкреслити, що ці зусилля цензури не закінчаться заборонами книг, — йдеться у листі. — Це лише питання часу, коли регресивні, репресивні ідеологи змістять свій фокус на інші форми мистецтва та розваг, щоб продовжити свої атаки та спроби зробити цапом-відбувайлом інші спільноти на кшталт ЛГБТК+".

"Ми відмовляємося мовчати, коли одна творча сфера піддається деспотичним заборонам. Як митці, ми повинні об'єднатися, тому що загроза одному виду мистецтва — це загроза для всіх нас".

Лист закликає "приєднатися до нас у боротьбі проти цих книжкових заборон, підтримати вільні та відкриті творчі індустрії — незалежно від особистих чи ідеологічних розбіжностей — і використати свій голос на місцевому рівні, щоб зупинити ці заборони у своїх шкільних округах".

У документі зазначають, що "мистецька свобода має силу, і ми не дозволимо драконівським політикам забрати її у нас".

Серед підписантів також:

  • акторки Ідіна Мензел, Ґабріель Юніон та Шерон Стоун;
  • продюсерка документального кіно Ебіґейл Дісней;
  • радіо- і телеведучий токшоу Енді Коен;
  • кінорежисер Джадд Апатоу;
  • письменниці Джуді Блюм та Марґарет Етвуд.

"Соромно, що ми забороняємо книги в цій країні, в цій культурі, в наш час. І небезпечно, що жменька людей вирішує, що будь-яка книга за участю темношкірих і квір-людей розколює суспільство, — сказав актор Левар Бартон. — Ми закликаємо всіх приєднатися до нас і підняти свій голос на захист свободи творчості, мультикультурної історії та раз і назавжди покласти край книжковим заборонам".

Заборона книг у США

У жовтні 2021 року представник штату Техас надіслав до Агентства освіти штату список із приблизно 850 книг, перебування яких на полицях шкільних бібліотек здалося йому небажаним. А в одному з округів Пенсільванії учні двох шкіл вступили в протистояння з адміністрацією з приводу списку документальних фільмів та статей, які також передбачено видалити зі шкільної програми.

Тоді, ще у лютому 2022 року, Маркус Доле, генеральний директор Penguin Random House, заявив, що особисто пожертвує щонайменше 500 000 доларів організації PEN America, яка займається свободою слова, для боротьби із забороною книг у США.

За словами очільниці американського "ПЕН-клубу" Сюзанни Носсел, останнім часом територією США котиться "безпрецедентна" хвиля заборон на безперешкодне поширення книг: "Раніше ми стикалися з кількома випадками на рік. Тепер нові заборони вводять щотижня, і вони постійно множаться. І це не просто окремі батьки заявляють протест бібліотекарям та адміністраторам, це цілі легіслатури штатів ухвалюють рішення, які книги можуть бути доступні учням, а які ні".

Недавно американський PEN, видавництво Penguin Random House, а також група авторів і батьків подали позов проти шкільного округу Флориди за введення заборони на книги. У позові стверджують, що вилучення та обмеження доступу до книг, які обговорюють расу, расизм та ідентичність ЛГБТК+, порушує першу поправку.

У суд також подали у штаті Арканзас. Позов стосувався посилення тиску правих груп з вимогою вилучити книги, більшість з яких написані членами спільноти ЛГБТК+ та небілими людьми або про них. Серед тих, хто закликає припинити вилучення книг, є й Асоціація американських видавців.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media