Подали звернення до генпрокурора: активісти продовжують боротьбу за будинок на вулиці Рейтарській

Оновлено
Будинок на вулиці Рейтарська, 37. Фото: Дмитро Перов/Facebook

Щоб зупинити проведення незаконних будівельних робіт на вулиці Рейтарській, 37, громадські активісти подали колективне звернення до Офісу Генерального прокурора. Забудовника звинувачують також і у привласненні земельної ділянки — памʼятки археології національного значення. Про це 20 вересня повідомив активіст Дмитро Перов у Facebook.

Будівля на вулиці Рейтарська, 37 — має 130-річну історію. Це був будинок Київської повітової земської управи, де жив громадський діяч і письменник Микола Шаповал. У радянські часи там був розташований гідромеліоративний інститут.

Раніше Перов також розповідав, що будинок розташовано на ще більш давньому обʼєкті — це памʼятка археології національного значення "Культурний шар «Міста Ярослава» XI-XIII ст." та буферної зони обʼєкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО "Київ: Собор Святої Софії і прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра".

У коментарі для Суспільне Культура Перов додав, що Департамент охорони культурної спадщини КМДА погоджував із забудовником тільки реставрацію, а зараз "вони намагаються знести внутрішній обʼєм Садиби, що суперечить вимогам закону".

За його словами, це дивно, що забудовникам вдалося приватизувати ділянку, хоча вона належить до памʼятки археології: "А згідно зі статтею 17 «Про охорону культурної спадщини» вони можуть перебувати виключно в державній власності".

Саме тому активісти просять Офіс генпрокурора стати на захист державних інтересів у суді й вимагати скасування договору про продаж ділянки.

Будинок на вулиці Рейтарська, 37. Фото: Дмитро Перов/Facebook

Пізніше Перов на своїй сторінці у Facebook додав, що 21 вересня на засіданні Консультативної ради Департаменту охорони культурної спадщини КМДА розглянуть проєкт реставрації головного фасаду зі зносом внутрішньої історичної забудови на Рейтарській.

"Компанія "НЕСТ" хоче зберегти фасад цієї будівлі-памʼятки, а от дворову забудову знести збільшивши корисну площу для власного бізнесу. Проєкт також включає спорудження одноповерхового підземного паркінгу, що суттєво вплине на памʼятку археології", — додає він.

Що відомо про ситуацію довкола будинку на Рейтарській

За словами активістів, забудовник, компанія "Нест", привласнила земельну ділянку, на якій розташована історична будівля.

У травні 2023 року компанія почала зносити історичний флігель за адресою вулиця Рейтарська, 37-А. У департаменті культурної спадщини КМДА запевнили, що проєкт не погоджували. Поліція відкрила тоді кримінальне провадження і демонтаж будівлі вдалося зупинити. Але пізніше роботи поновлювали кілька разів, востаннє — у вересні.

Активісти зазначають, що "Нест" планує звести замість будівлі бізнес-центр. Для цього хочуть знести фасадну будівлю й дворовий флігель, залишивши тільки одну стіну.

Водночас забудовник запевняє, що будівлі хочуть "повернути їй первозданний вигляд" і "зміцнити її сучасними конструктивними рішеннями". Там також додають, що мають усі необхідні дозволи від Мінкульту та департаменту охорони культурної спадщини КМДА.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media