Про враження від премії Стуса та відчуття провини — розповідає режисер Сергій Буковський

. Фото: Олександр Куліков/PEN Ukraine

Режисер Сергій Буковський в етері Радіо Культура поділився першими враженнями після отримання премії імені Василя Стуса, а також поділився думками про відчуття провини.

"Я ще не усвідомив до кінця значення цієї премії для себе", — каже режисер-документаліст. За його словами, нагорода стала несподіванкою, перше відчуття під час оголошення — незручність.

Згадує, що перед тим, як іти на церемонію послухав запис голосу Стуса в інтернеті.

За словами Буковського, для нього більш звична участь у фестивалях, а таких церемоній, як напередодні, — завжди лякався. Натомість каже, що все пройшло "дуже по-домашньому та по-європейськи", і він повернувся додому в хорошому настрої.

У промові на церемонії Буковський зазначив, що почувається винним перед шістдесятниками, дисидентами.

"Я дійсно почуваюся винним, і вважаю наше суспільство винним у тому, що ми фактично, не побоюся цього слова, зрадили цих людей. Зміни, за які вони боролися, так і не сталися. Хоча вже 32 роки ми живемо у незалежній Україні, на превеликий жаль, не сталося найголовнішого, на мою думку, — це покаяння, бо жертви і кати ходять одними вулицями. Нині ремонтуються дороги під час війни, певно, це прекрасно, але я точно знаю, що ці дороги до храму не приведуть", — заявив тоді Буковський.

В етері Радіо Культура режисер пояснив, що не вважає почуття провини деструктивним. На його думку, це відчуття притаманне творчим людям, які займаються своєю справою, зокрема припускає, що і в самого Стуса могла бути провина. Буковський каже, що відчуття провини завжди з ним, ба більше, воно підштовхує його знімати кіно.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media