Апеляційний суд зобов'язав знести "храм-МАФ" біля Десятинної церкви у Києві

Важливо
Фото: Суспільне

Північний апеляційний господарський суд зобов'язав прибрати "храм-МАФ" на території Національного музею історії України коштом релігійної громади, як це вирішив суд першої інстанції у лютому 2023 року.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

"Церква-МАФ" розташовується у буферній зоні пам'яток ЮНЕСКО, де заборонене нове будівництво. Це історичне місце біля фундаменту Десятинної церкви, зведеної ще в десятому столітті.

Національний музей історії України також уточнив, що апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції в частині про скасування запису про держреєстрацію права власності на МАФ.

Рішення апеляції ще можна оскаржити у Верховному Суді.

Що відомо про "церкву-МАФ"

У 1998 році столичне землеуправління передало Національному музею історії України земельну ділянку. У 2004 році тодішній очільник музею Сергій Чайковський дав громаді УПЦ МП дозвіл на зведення каплиці. Через два роки релігійна громада МП встановила тимчасовий намет, а через рік створила дерев'яну каплицю.

У 2011 році Юрій Мірошниченко, тодішній представник Януковича у парламенті, зареєстрував законопроєкт, згідно з яким держава мала профінансувати православний комплекс біля фундаменту Десятинної церкви. Ця спроба (як і наступна) виявилась невдалою – профільний комітет Ради та громадськість виступили проти.

Але вже 2012 року релігійна громада через суд отримала право власності на будівлю (але не на землю). Впродовж двох років музей Десятинної церкви отримав 10 мільйонів гривень з бюджету.

У 2017 році В'ячеслав Толпига, який понад 10 років досліджував цю тему, зареєстрував петицію щодо зносу каплиці. У 2018 році архітектори Олександр Горбань та Олексій Шемотюк намагалися підпалити каплицю, бо вважали, що будівля зведена незаконно.

Того ж року НМІУ звернувся до Окружного суду Києва з вимогою визнати рішення про держреєстрацію прав громади УПЦ МП на незаконно зведену каплицю – протиправною.

У 2021 році Національний музей історії України в суді вимагав знести каплицю на його території. Згідно з позовом, каплицю звели самочинно біля залишків Десятинної церкви.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media