На лівому березі Києва запускають "Театр на Троєщині": про ідею проєкту та перші вистави розповідає Марина Смілянець

Ексклюзивно
. Марина Смілянець/Facebook

Центр мистецтв "Новий український театр" відкриває новий мистецький простір на лівому березі Києва. "Театр на Троєщині" запрацює з 16 вересня.

Суспільне Культура розпитало про перші вистави та деталі запуску мисткиню й заступницю директора Марину Смілянець.

"Ми не в силах провести до вас метро! Але ми в силах зробити так, аби вам стало легше дістатися до нашого театру... Тож, 16 вересня 2023 року ми відкриваємо «Театр на Троєщині!»" — так Центр мистецтв анонсує новий заклад у своїх соцмережах. Театр відкриють на вул. Градинській, 5.

У суботу, 16 вересня, презентують два перші твори — для дітей і для дорослих:

  • о 12:00 театр — інтерактивна вистава для дітей "Карлсон шукає друга";
  • о 17:00 — авантюрна комедію "Еклери на мільйон" за п’єсою Марини Смілянець.

Саме герой "Еклерів на мільйон" Сєва (виконувач ролі — актор Даня Кіно) рекламує відкриття театру в соцмережах. Пані Марина каже, що команда хотіла цим персонажем додати гумору, розбити стереотипи та показати, як "пересічний житель Троєщини «гопник»" хоче ходити в театр — йому потрібне щось прекрасне:

"Це має викликати бажання прийти і в тих, хто ніколи не ходив до театру, і в тих, хто ходить щодня". З персонажем випускатимуть короткі ролики для соцмереж, він буде змінюватись, відвідуючи театр.
Вистава "Еклери на мільйон". teatrnatroi/Instagram

Логотип театру розробила Анастасія Кононенко, головна художниця театру. Це логічне продовження логотипа "Театру на Михайлівській". Він обігрує театральні маски трагедії та комедії, до них додається третій — який ще не визначився з настроєм. Крім того, за словами Смілянець, у логотип закладений символ театру як дому і як родини театрів Центру мистецтв.

Логотип "Театру на Троєщині". Зображення надане театром

У "Театрі на Троєщині" будуть проводити вистави від "Театру на Михайлівській", вистави для дітей від театру "Сонечко", а також постановки інших театрів. Молоді режисери зможуть поставити свої перші твори в межах проєкту "Дебют". Також діятиме дитяча акторська студія, майстер-класи з театрального мистецтва, поетичні благодійні квартирники, стендап-шоу тощо; можна буде організувати сімейне свято. Заклад відкритий для співпраці з тими, хто захоче провести свій захід тут.

Вистава "Фізкультура для Баби-Яги". teatrnatroi/Instagram

Всього на вересень у театрі заплановано 8 вистав. Усі — за сучасною українською драматургією. Театр перераховуватиме частину зароблених коштів на підтримку ЗСУ і на потреби волонтерських організацій. Колектив із початку вторгнення Росії перераховує 25% на Збройні сили України та підтримує волонтерів, зокрема "МУР"Мистецький український рух, та акторів Артура Пісковського та Дарину Степанюк, які мають благодійний фонд.

Потреби для фронту виникають щомісяця. Троє акторів із трупи зараз воюють: Олег Щербина, Олексій Власенко і Тетяна Бондаренко. Цього місяця команда купила Олегу Щербині колеса для джипа, каже Мариня Смілянець.

Ідея театру на Троєщині виникла дуже давно. Як розповідав Марині Смілянець художній керівник "Театру на Троєщині" Віталій Кіно, ще 20 років тому мали б відкрити подібний заклад. Уже починалися підготовчі процеси, але змінилася районна влада і відкриття не сталося.

"Ми постійно говорили про те, що театру на Троєщині не вистачало. Я сама з Троєщини, мені бракувало такого місця в дитинстві", — розповідає Марина. Пізніше перешкоджали пандемія та повномасштабна війна, і команда зрозуміла, що відкладати те, про що мрієш, не варто, бо завжди можуть бути якісь складні часи. "Ми всі не знаємо, що буде далі і наскільки адекватно щось нове відкривати, але вирішили ризикнути. Віримо, що мешканцям Троєщини театр потрібен".

Вистава "Еклери на мільйон". teatrnatroi/Instagram

Половина репертуару буде для дітей, адже на Троєщині як у спальному районі їх дуже багато, а їхати в центр із дітьми, на думку театру, складно. Зала вміщує 35-40 гостей, театр камерний. Серед переваг локації — укриття в самому приміщенні. Марина Смілянець навіть припускає, що вистава може продовжуватися в сховищі, якщо повітряна тривога почнеться під час постановки і триватиме довго. Також у театрі є буфет, гості зможуть взяти каву та печиво. Приміщення ще дооблаштовуватимуть після відкриття за потребами гостей.

Центр мистецтв "Новий український театр"

ЦМ "Новий український театр" існує вже 25 років (ювілей — цього року). Найвідоміші його проєкти — "Театр на Михайлівській" та "Театр для дітей «Сонечко»", розташовані в центрі Києва. Центр мистецтв — незалежна організація, її джерела фінансування — тільки квитки, придбані глядачами. За словами Марини Смілянець, постійні глядачі "Театру на Михайлівські" уже придбали квитки на перші вистави "Театру на Троєщині", хоч їм і незручно добиратися. Ці глядачі дуже підтримують Центр мистецтв і їм цікаво подивитися, що він створив нового.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.me