"Сонце вчора померло": де і коли відбудеться прощання з ексучасником гурту "Оркестр Че" Михайлом Кабановим

1 вересня стало відомо про раптову смерть Михайла Кабанова. У цьому матеріалі згадуємо його творчий та волонтерський спадок. . Олег Каданов/Facebook

1 вересня стало відомо про раптову смерть харківського актора, волонтера та ексучасника гурту "Оркестр Че" Михайла Кабанова.

Кабанов — важлива особистісь для Харкова. Протягом вихідних до культового локального пабу "Стіна" люди несли квіти та свічки, а друзі збирали кошти для його родини.

Суспільне Культура розповідає про внесок Михайла Кабанова у харківську та національну художню й музичну сцени, а також де і коли відбудеться прощання з актором.

Де і коли відбудеться прощання з Михайлом Кабановим?

Прощання з актором та волонтером відбудеться у вівторок, 5 вересня, о 10:00 у харківському Храмі Івана Богослова. Поховання відбудеться о 12:00 на кладовищі № 18. Про це повідомив Олег Каданов на своїй сторінці у Facebook.

Пам’ять

3 вересня у Харкові провели концерт-прощання з Михайлом Кабановим. На концерті виступив харківський кавер-бенд Firma4i, вхід на подію був за вільний донат, після чого всі кошти передали родині Кабанова — у нього залишилася дружина та маленький син.

Після новини про смерть Михайла люди протягом всіх вихідних приносили квіти до пабу "Стіна".

Свою підтримку родині та скорботу за Кабановим висловила низка митців та представників культури в Україні.

"Вчора в Міші зупинилося серце. Було воно в нього добре й велике. Вже понад рік немає Жори та Кузьміча. Але стоїть "Стіна". А отже, лишається пам’ять. Пам’ять і любов. Спасибі за рок-н-рол, Міш", — написав Сергій Жадан.

"І ціле місто Харків, яке осиротіло, бо «сонце вчора померло»", — зазначила співачка Катарина Леонова, лідерка гурту SHANA.

Харків'яни принесли квіти до пабу "Стіна", щоб вшанувати актора та музиканта Михайла Кабанова, 2 вересня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Про гурт "Оркестр Че" та співпрацю із Сергієм Жаданом

Михайло Кабанов народився у Криму 1979 року. Вищу освіту здобув за фахом "актор драматичного театру та кіно" (в нинішньому Харківському університеті мистецтв імені Івана Котляревського) і велику частину свого подальшого життя присвятив мистецтву. Саме у стінах театрального гуртожитку, у 2002 році, й зародився гурт "Оркестр Че". Там Кабанов познайомився з Олегом Кадановим та Сергієм Савенком, а згодом до них приєдналися Максим Морозов та Костя Сальніков. В основу гурту лягла концепція злиття театру і музики, а пісні виконували у жанрах артрок, інді та психоделіка. Михайло Кабанов відповідав за перформативну частину виступів, якими гурт відзначився під час концертів.

У 2003 році "Оркестр Че" записав перший демо альбом — "Люди. Риби. Птахи.", через два роки — альбом "Золотой миллениум", створений за підтримки лейблу незалежних музикантів "ВДОХ".

"Оркестр Че" відзначився своєю співпрацею з різними українськими митцями, а проте найбільше мають спільних проєктів саме із Сергієм Жаданом. Разом вони записали пісню — "Жити значить померти".

У 2016 році гурт розпався, але вже через рік випустив фінальний мініальбом "Що вони бачили", який складався з шести композицій за основу яких були взяті вірші Сергія Жадана:

  • "Сутінковий сніг";
  • "Я бачив";
  • "Марія";
  • "Це і є життя";
  • "Час";
  • "Усе, що ти побачиш".

Михайло Кабанов був активним учасником гурту від моменту його заснування і до самого розпаду.

Волонтерство та паб "Стіна"

Довгий час Михайло Кабанов співпрацював із популярним харківським музичним баром "Черчилль", а згодом сам став артдиректором пабу "Стіна". Своїми зусиллями Кабанов перетворює паб на культове місце для націонал-патріотичного і проукраїнського культурного середовища у Харкові.

У 2014 році, з самого початку російської агресії та Євромайдану, Михайло Кабанов організував у барі волонтерський пункт, який збирав допомогу для українських добровольчих підрозділів.

Михайло Кабанов був відомий своєю активною підтримкою партизанського загону "Чорний Корпус", а згодом батальйону та полку "Азов". Через це 9 листопада 2014 року проросійські терористи влаштували теракт у приміщенні пабу: завербована російськими спецслужбами харків’янка Марина Ковтун заклала вибухівку під барну стійку. Внаслідок вибуху постраждало 11 осіб, зокрема й Кабанов. Однак вже 19 грудня 2014 року паб був відремонтований та відновив свою роботу.

У червні 2023 року рок-паб "Стіна" вдруге став жертвою вибуху: російська ракета С-300 зруйнувала дорогу, розташовану на відстані 20 метрів від закладу. Михайло Кабанов планував так само оперативно полагодити паб, як і 9 років тому.

"Востаннє бачилися з ним у Харкові, коло пабу «Кефір». Ми їхали вулицею, зауважили натовп, серед натовпу — Мішу. Привітались через вікно. Що зі «Стіною»? — питаю. «Будемо відновлювати», — каже Міша. «Розраховуй, — кажу. — Давай концерт зіграємо». На тому й роз’їхались", — згадує Сергій Жадан останню зустріч із Кабановим.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media