Книжкова полиця: Кобилянська, Джоджо Моєс, Беґбедер та інші новинки цієї осені

Добірка книжок, що вийдуть в українських видавництвах восени 2023 року. Колаж Суспільне Культура

Восени в Україні відбудуться два масштабні літературні фестивалі: у Львові проведуть 30-й Book Forum, а в столиці дебютує Kyiv Book Fest. Саме в цю пору зазвичай розпочинається активний сезон у книговидавництві. Пожвавлюється літературне життя країни і на полицях книгарень строкатими стовпчиками постають найочікуваніші новинки від вітчизняних редакцій.

Суспільне Культура розповідає про книжки, які українські видавництва вже оголосили у своєму асортименті на цю осінь. Українська класика, розпусна Франція 1990-х, "сховане мистецтво" та божевільний експеримент, від якого кров стигне в жилах, — далеко не все, про що ви дізнаєтеся з цієї добірки.

"Шалені авторки. Мала проза українських письменниць" (антологія)

Видавництво: Віхола

Осінь — пора меланхолії, романтики, естетичного сприйняття дійсності. Схожі характеристики можна підібрати й для цієї антології творів провідних українських письменниць.

Під яскравою обкладинкою цієї книжки зібрано багатогранну мозаїку української літератури, написаної жінками за останні два століття. Тут читачі познайомляться з декадансними персонажками Ольги Кобилянської, зануряться в екзотичну прозу Софії Яблонської та Ірини Вільде, а також зможуть прочитати найбільш резонансні тексти таких сучасних мисткинь, як Оксана Забужко й Людмила Таран.

Видавництво "Віхола" уклало цю антологію у співпраці з YouTube-каналом "Шалені авторки", який розвивають літературознавці Віра Агеєва та Ростислав Семків.

"Стосунки творців з музами завжди еротично забарвлені, до чоловіків-геніїв приходили прекрасні жінки. А от хто нашіптує віщі слова геніальній поетці,— щодо цього якось досі немає певности. Може, жінки тримають це в секреті", — заінтригувала читачів щодо новинки Віра Агеєва.

Книжка з'явиться з друку на початку вересня.

"Шалені авторки. Мала проза українських письменниць". Видавництво "Віхола". Instagram\vikhola.ua

"Спогади неврівноваженого молодика" Фредеріка Беґбедера

Видавництво: Лабораторія

Це дебютний роман французького письменника Фредеріка Беґбедера, що з'явився на світ у 1990 році, — вперше в українському перекладі!

У ньому автор у своїй характерній манері, відверто та гостро, розповідає історію Марка Мароньє — "мажорчика", який не уявляє свого життя без розпусти: вечірок, алкоголю, наркотиків і сексу. За персонажем цікаво спостерігати: він цинічний, саркастичний, часом навіть жорстокий. Пан Беґбедер не заграє з надмірною ідеалізацією своїх героїв, як і не шкодує для них карколомних пригод. Читач має змогу перенестися в Париж 90-х та прожити гумористичну, повчальну та динамічну пригоду пліч-о-пліч з "неврівноваженим молодиком".

До речі, назва книги є алюзією на твори "Спогади розгубленої дівчини" (Mémoires d'une jeune fille dérangée) Б'янки Ламблін та "Спогади вихованої дівчини" (Mémoires d'une jeune fille rangée) Сімони де Бовуар.

Вихід новинки заплановано на другу половину вересня.

"Спогади неврівноваженого молодика", Фредерік Беґбедер. Видавнитво "Лабораторія". Сайт видавництва "Лабораторія"

"Червоні лубутени" Джоджо Моєс

Видавництво: КСД

Зворушливі історії американської романістки Джоджо Моєс давно назбирали чимале коло прихильників серед українського читацтва. Новинка від авторки "До зустрічі з тобою" — легка та іскриста, наче келих шампанського, історія про дівчину Сем.

Героїня випадково забрала в спортзалі чужу сумку, у якій лежала пара стильних підборів від Louboutin. Несподівана знахідка виявилася "талісманом на удачу", що притягнула низку приємних змін у житті персонажки. А ось власницю "щасливого взуття" спіткала "чорна смуга", як тільки вона його втратила.

Книжка з'явиться в продажі з 1 вересня.

"Червоні лубутени", Джоджо Моєс. Видавництво "КСД". Сайт видавництва "КСД"

"Фотографи про фотографію: Як вони бачать, думають і фотографують" Генрі Керола

Видавництво: ArtHuss

Ця книга — сузір'я з цитат, світлин та інтерв’ю, що складаються в цілісне зображення п'ятдесяти видатних зірок фотографії. Тут зібрано найважливіше про таких геніїв цього мистецтва, як Ірвінґа Пенна, Девіда Гокні, Доротеї Ланґ, Анселя Адамса та інших.

Генрі Керол розповідає, як ці фотографи сформували свій авторський стиль, а також аналізує ідейні системи їхньої творчості. Разом з Генрі Керолом — до речі, засновником одного з провідних фотокурсів у Британії frui.co.uk — читачі можуть зазирнути за лаштунки креативного процесу та надихнутися на створення власного фотографічного портфоліо.

Окрім грамотного наповнення, книжка заслуговує на увагу завдяки стильному оформленню. Яскрава обкладинка та вигадлива верстка видання не залишать байдужими навіть найвибагливіших естетів.

Відвантаження новинки заплановано на вересень.

"Фотографи про фотографію: Як вони бачать, думають і фотографують", Генрі Керол. Видавництво ArtHuss. Instagram\art.huss

"Політ фантазії. Природні й рукотворні способи обійти гравітацію" Річарда Докінза

Видавництво: Лабораторія

"Людство навчилося літати завдяки своєму розуму. Параплани, літаки, гелікоптери, ракети і навіть реактивні ранці — польоти сьогодні цілком реальні. Ми пройшли настільки довгий шлях, що тепер можемо навіть невагомо літати в космосі," — так починається анотація до книжки на сайті видавництва.

Інтригує, чи не так? "Політ фантазії" — це фундаментальне дослідження польотів: від давніх міфів про Ікара та його воскові крила і вимерлих птахів-гігантів до створення сучасних літальних апаратів. Автор пояснює, як живі істоти піднялися в небо й надихнули людей на підкорення повітря, а також порівнює походження та механізми, які дозволяють здійснювати політ штучним літальним апаратам, з тваринами, які навчилися літати завдяки еволюції.

"Проза Докінза, неначе вирізана лазером... Він завжди був надзвичайно переконливим мислителем, але новим у цій книзі є те, що він пише з шармом і теплом. Докінз зробив дарвінізм крутішим, ніж він має право бути," — відгукнулося про "Політ фантазії" видання The Sunday Times.

Книгу видатного англійського вченого й еволюційного біолога Річарда Докінза вдало доповнюють фантастичні ілюстрації української художниці Яни Ленцової.

Видання опиниться на полицях книгарень наприкінці вересня.

"Політ фантазії. Природні й рукотворні способи обійти гравітацію", Річард Докінз. Видавництво "Лабораторія". Сайт видавництва "Лабораторія"

"Сховане мистецтво: есеї, розмови, коментарі" Діани Клочко

Видавництво: ArtHuss

Літературна новинка від мистецтвознавиці Діани Клочко — про феномен приховування артоб'єктів. За допомогою есеїв, коментарів та розмов з музейниками й кураторами авторка аналізує проблему "схованого мистецтва". Основна мета цього видання — зробити український мистецький спадок видимим.

Йдеться про те, як у 1990-х українські митці, що працювали в підрадянський час, не мали надії публічно та регулярно демонструвати свої твори. А зараз артоб'єкти з ідеологічною програмою перемістилися з музейних чи приватних колекцій у сховища, без шансів на експонування найближчим часом.

Авторка закликає громадськість звернути увагу на проблему, що не дозволяє українцям усвідомити масштаб і складність власного візуального спадку. Також Діана Клочко ділиться роздумами про фіксацію експозицій та збереження приватних фотоархівів.

На сторінках цього видання — десятки творів, які роками взагалі не експонувались. Всі вони доповнені експертними коментарями.

"Сховане мистецтво: есеї, розмови, коментарі", Діана Клочко. Видавництво Arthuss. Instagram\art.huss

"Острів проклятих" Денніса Лігейна

Закриває добірку моторошний психологічний трилер, що може похизуватися культовою екранізацією від режисера Мартіна Скорсезе — з Леонардо Ді Капріо та Марком Руффало в головних ролях.

Сюжет розгортається в Ешекліфській лікарні для божевільних злочинців. У закладі, що розташований на ізольованому острові, стається лихо: з палати втікає небезпечна вбивця. Розслідувати інцидент мають маршал Едвард "Тедді" Деніелз із напарником.

"Острів проклятих", Денніс Лігейн. Видавництво "КСД". Сайт видавництва "КСД"

Вже на початку розслідування набуває химерних рис. Чому пустий маяк на узбережжі охороняють краще, ніж усю лікарню? З якою метою медики застосовують експериментальні психотропні препарати? Чи дійсно безпідставно божевільні пацієнти попереджають Тедді не довіряти персоналу й навіть власному напарнику?

Раптом трапляється сюжетний твіст: острів накриває буря, яка фактично ув'язнює Тедді на ньому. А що, як Тедді — теж учасник якогось загадкового експерименту і зовсім не той, ким він себе вважає?

"Поєднання клаустрофобії Аґати Крісті й моторошності Стівена Кінґа", — так описує книжку San Francisco Chronicle Book Review.

Новинка з'явиться у продажі з 1 вересня.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media