Київ літературний, аудіопрогулянки й секретні квіти: підбірка київських екскурсій, про які ви не чули

Колаж: Вікторія Желєзна / Суспільне Культура

Екскурсії дедалі частіше називають прогулянками, а їхня тематика може бути абсолютно несподіваною й захопливою. Змінюється і формат — тепер інколи для участі в заході достатньо навушників.

Суспільне Культура презентує підбірку київських спільнот з цікавими підходами й темами екскурсій, про які ви могли не знати.

"Жителі Києва"

Спільнота публікує інтерв'ю, історії та фото Києва, а також записує подкаст. Героями матеріалів є прості кияни, серед них — активісти й підприємці, внутрішньо переміщені особи, а також люди цікавих професій, як-от машиністка фунікулера чи арборист (фахівець, який лікує дерева).

Автори публікували музичну мапу улюблених місць Києва від Данила Галика, фронтмена гурту Blooms Corda, а от екскурсії, чи то пак, тематичні прогулянки — це для них новий формат. Спільнота влаштовує зустрічі, що пов'язані з літературою про Київ.

Літературний критик Євгеній Стасіневич провів охочих маршрутами роману Валер'яна Підмогильного "Місто", а літературознавиця й журналістка Богдана Неборак запрошує на прогулянку локаціями, пов’язаними з життям і текстами Віктора Петрова-Домонтовича, зокрема його романом "Дівчинка з ведмедиком".

"Історії людей, які закохують у місто, проживаючи в ньому своє життя і змінюючи Київ", — пишуть про себе "Жителі Києва".

"Мапа Реновації"

Проєкт боротьби за українську архітектурну спадщину окрім спротиву незаконним забудовам, відвідування судів та поширення петицій знаходить час і на екскурсії, присвячені трансформаціям міського середовища.

На маршрутах "Мапа Реновації" шукає "приховані дореволюційні садиби, перлинки київського модернізму, різноманіття фізичних трансформацій будівель".

Автори проєкту говорять про хороші та не дуже приклади змін, які спіткали будівлі, згадують культових архітекторів і те, що в будівлях було раніше.

Також "Мапа Реновації" створює путівники для індивідуальних прогулянок.

"Міський театр"

"Так, це кіоск-театр", — кажуть автори мистецького проєкту.

У "Міському театрі" створюють виставки й аудіоперформанси, тож просять приходити з навушниками. "Вам лише потрібно завітати до кіоску та запитати, як послухати цей проєкт. Вартість квитка — це ціна фільтр-кави", — пишуть на сторінці проєкту.

Нещодавно колектив презентував мультимедійну інсталяцію "Войси з Бахмута". "Войси з Бахмута" — це розказана у голосових повідомленнях історія про відстані, які ми вимірюємо та долаємо під час війни. Головна героїня записує своїй партнерці аудіоповідомлення, де розповідає про досвід життя у місті на межі зіткнення, як і — зникнення".

"Міський театр" також створює аудіопрогулянки Києвом: наприклад "Блакитна прогулянка", маршрут якої проходить берегами річок за течією і проти. "Ми відчуємо рельєф міста і згадаємо, що під землею, у нас під ногами, сховано цілу систему київських малих річок, які далі впадають в Дніпро. Це також спроба відчути місто як частину природи і подумати про турботливе міське співжиття".

Окрім київської, митці створили благодійну прогулянку Берліном, яка доступна українською та англійською мовами, а всі виручені від проєкту кошти спрямують на купівлю дронів для ЗСУ.

"Квітучі імпрези"

"Красиві події зі змістом", — каже про себе колектив "Квітучих імпрез".

Це зустрічі у затишній атмосфері, пов'язані з мистецтвом: поетичні читання, лекції про живопис, майстер-класи та спів. Є у "Квітучих імпрез" і етновечори, наприклад клечання до Зелених свят, дійства на Івана Купала і чаювання до Яблучного спаса.

А на екскурсії "Київ квітучий" відвідувачам обіцяють показати таємні квіткові орнаменти на фасадах будівель, розказати про літній відпочинок киян, квіткарні й оранжереї минулого, моду на певні рослини та особливості кавування.

"Софос"

"Софос" — авторський Telegram-канал, де майже щодня публікуються пов'язані з мистецтвом матеріали. Це й огляди актуальних виставок, і анонси мистецьких подій, і нотатки про пам'ятки України, а також роздуми на теми культури, політики, філософії. Автор каналу Богдан Глівинський — викладач історії мистецтв та теорії дизайну, організатор заходів, музикант, мандрівник і гід сакральними місцями Києва.

Підписники каналу збираються офлайн у Києві на екскурсії, під час яких збирають кошти на благодійність та ЗСУ. Участь у заходах відбувається за принципом free donate (суми — на розсуд учасників). За словами Глівинського, можливість вільно долучатися до корисного та цікавого дозвілля є однією з фундаментальних цінностей "Софоса".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media