5 культових фільмів Стенлі Кубрика — добірка

. Стенлі Кубрик. Колаж Суспільне Культура

Творчість американського режисера Стенлі Кубрика, безсумнівно, увійшла в історію кіно. Його унікальний стиль та бачення сюжету впізнається відразу та залишає враження на все життя.

Стенлі Кубрик народився 26 липня 1928 року в Нью-Йорку в єврейській родині. Він не отримав вищої освіти, проте завдяки винятковому таланту став фотокореспондентом видання Look Magazine. За порадою друга Кубрик почав знімати короткометражні фільми й рекламні ролики, а з фінансуванням допомагали родичі та знайомі.

За 40 років загадковий і відлюдний режисер Стенлі Кубрик зняв лише 13 повнометражних стрічок. Сюжетною основою більшості з них були літературні твори.

Серед важливих елементів почерку Стенлі Кубрика був характерний музичний супровід, зокрема він використовував класичні композиції. Побудова кадру вирізнялася великими планами, де персонажа часто показано з нахиленою вниз головою та спрямованими догори очима.

Доктор Стрейнджлав, або Як я перестав хвилюватись і полюбив бомбу (1964)

Доктор Стренджлав, або Як я перестав боятися хвилюватись та полюбив бомбу

Знятий за мотивами роману про холодну війну "Червона тривога". Історія починається з моменту, коли американський генерал Джек Різник з вигаданої авіабази Берельсон наказує своїм військам завдати ядерного удару по СРСР, що призводить до пристрасних дискусій та розбіжностей.

Фільм знімався у розпал холодної війни між Сполученими Штатами та Радянським Союзом, коли страх перед ядерним апокаліпсисом був найбільшим за весь час. Замість серйозного підходу до тематики фільму, Кубрик майстерно показав перегони озброєнь у стилі чорної комедії.

The Guardian писали:

"У комедії не було нічого подібного до «Доктора Стрейнджлава». Усі боги, перед якими схилялася Америка безглуздих, параноїдальних 50-х — бомба, Пентагон, Держава національної безпеки, сам президент, техаська мужність і нібито комуністична загроза фторування води — пішли в дровокол і ніколи більше не отримували такої ж поваги".

2001: Космічна одіссея (1968)

2001: Космічна одіссея

Заснований на оповіданнях британського письменника Артура К. Кларка. Сюжет розповідає про космічні подорожі, що перетинаються з процесом еволюції. Основна частина фільму з дуже малою кількістю діалогів охоплює космічну подорож до Юпітера, яка переривається через штучний інтелект, що керує місією та хоче вбити астронавтів.

Стрічка здійснила революцію в науково-фантастичному кіно, зокрема завдяки неймовірним спецефектам та саундтреку, який став культовим.

В одному з інтерв’ю Кубрик сказав:

"На найглибшому психологічному рівні сюжет фільму символізував пошук Бога [...]. Фільм обертається навколо цієї метафізичної концепції, і реалістичне обладнання та документальне відчуття щодо всього були необхідні, щоб підірвати ваш вбудований опір поетичній концепції".

Механічний апельсин (1971)

Механічний апельсин

Заснований на романі Ентоні Берджесса "Механічний апельсин", дія якого відбувається в антиутопічній тоталітарній Англії. Фільм розповідає про повсякденне життя групи друзів на чолі із садистом Александром де Ларжем. Вони функціонують за межами суспільно встановлених норм і вдаються насилля та злочинів без жодних моральних пересторог. Потім настає день, коли лідера заарештовують, садять у в’язницю та використовують як піддослідного кролика, щоб спробувати зупинити злочин.

Антиутопія Стенлі Кубрика мала величезний успіх у прокаті, але її довелося зняти з британських кінотеатрів, оскільки одночасно з виходом фільму в країні зросла кількість вбивств. Багато хто сумнівався в поганому впливі стрічки. Проте фільм мотивує до роздумів над темами влади, авторитету, свободи волі та, що найважливіше, дегуманізації.

Сяйво (1980)

Сяйво

Заснований на однойменному романі Стівена Кінґа. Фільм починається з історії письменника Джека Торренса, який переїжджає на роботу до готелю "Оверлук" у Колорадо. Переслідуваний жахливим минулим застарілого готелю, письменник у пошуках натхнення поступово впадає в божевілля. Від рук Джека страждають його дружина та син з "екстрасенсорними здібностями".

Фільм торкається тем насильства, ізоляції, божевілля, а також надприродних явищ. "Сяйво" вважають найкращим фільмом жахів, коли-небудь створених. Проте Стівен Кінґ, приголомшений тим, що фільм так сильно розходиться з його книгою, сказав, що "Сяйво" — єдина екранізація його романів, яку він ненавидів.

Суцільнометалева оболонка (1987)

Суцільнометалева оболонка

Фільм створено за мотивами роману Ґустава Гасфорда "Короткочасники". Історія починається з навчання групи молодих морських піхотинців і солдатів-початківців, які проходять базову підготовку в тренувальному таборі в Північній Кароліні наприкінці 1960-х років. Війна у В’єтнамі вирує, і для підготовки солдатів до бою використовуються будь-які засоби, навіть найекстремальніші.

Майкл Герр писав про свою роботу над сценарієм:

"Суть була одна — стара і завжди серйозна проблема: як втілити у фільмі або книзі живу, дієву присутність того, що Юнґ називав Тінню, найдоступнішого з архетипів і найпростішого для сприйняття... Війна — це абсолютне поле діяльності Тіні, де всі інші її прояви ведуть тебе. Як висловилися у В'єтнамі: «Так, хоча я йду через долину тіні смерті, не боюся зла, бо я і є зло»".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media