Голлівудські актори можуть приєднатися до страйку сценаристів — вперше за 40 років

. Wikipedia

Профспілка SAG-AFTRA, яка представляє інтереси акторів та працівників медіаструктур у США, готова оголосити страйк. Ситуація склалась після невдалих перемовин із великими студіями та потоковими сервісами.

Після більш ніж чотирьох тижнів переговорів Альянс виробників кіно і телебачення (AMPTP)Організація, яка представляє великі студії та стримерів, включно з Amazon, Apple, Disney, NBCUniversal, Netflix, Paramount, Sony і Warner Bros. Discovery не запропонувала профспілці справедливу, на думку SAG-AFTRA, угоду з низки важливих питань.

Через що розпалився конфлікт?

У своїй заяві президентка SAG-AFTRA Френ Дрешер та головний учасник переговорів Дункан Крабтрі написали, що за останні 10 років серйозно зменшився рівень оплати акторам — адже розвивається галузь потокових продуктів. Крім того, творчим професіям загрожує розвиток штучного інтелекту. AMPTP відмовився визнати, що новітні зміни в галузі мистецтва та в економіці мали згубний вплив на медіафахівців, які працюють для виробників.

"З початку переговорів 7 червня члени нашого Комітету з переговорів і наша команда витратили багато днів, зокрема вихідні та свята, працюючи над досягненням угоди, яка захистить членів профспілки", — сказано в заяві SAG-AFTRA від 13 липня. Однак відповідь AMPTP "була неадекватною, образливою та нешанобливою", зазначають у спілці. Компанії AMPTP відмовилися серйозно розглядати декілька тем, а декілька — просто відкинули.

Комітет з переговорів одноголосно проголосував за те, щоб рекомендувати страйк проти Альянсу стосовно контрактів, термін дії яких закінчився 12 липня 2023 року. Національна рада SAG-AFTRA проголосує за або проти страйку в четвер вранці (до 23:00 за Києвом). Після цього відбудеться пресконференція профспілки.

А що каже AMPTP?

Організація, що представляє студії та потокові сервіси, заявила, що "глибоко розчарована" рішенням страйкувати. Каже, що запропонувала профспілчанам "історичне" підвищення зарплати. "Замість того, щоб продовжувати перемовини, SAG-AFTRA створює обставини, які посилять фінансові труднощі для тисяч людей, чиї засоби існування залежать від галузі", — йдеться в заяві AMPTP.

Американські ресурси з пошуку роботи зазначають, що середня зарплата актора в США становить близько $60 700 станом на 26 червня 2023 року, але зазвичай коливається від $50 000 до $74 170. Міністерство праці США звітувало, що у 2022 році середня оплата праці акторів становила 36,06 доларів за годину.

А, наприклад, середня погодинна оплата сценариста в США на 6 липня 2023 року становила $29,51 на годину. Середня річна зарплата станом на 26 червня 2023 року становила 68 422 долари, зазвичай діапазон зарплат коливається від $56 050 до $87 550.

Чим небезпечний страйк?

Як повідомляє CNN, якщо страйк таки оголосять, це буде перший випадок із 1980 року, коли члени профспілки припинять роботу над кіно- та телевізійною продукцією. 98% рядових членів профспілки вже проголосували на підтримку страйку. У разі страйку члени SAG-AFTRA приєднаються до понад 11 000 членів Гільдії письменників Америки, які вже з початку травня страйкують проти тих-таки AMPTP. Бастування вже призвело до зупинки виробництва більшості фільмів і сценаріїв телепрограм. Після приєднання акторів така зупинка може розтягнутися аж до кінця року. Голлівудські актори та письменники з 1960 року не страйкували одночасно.

Про профспілку SAG-AFTRA

SAG-AFTRA представляє інтереси близько 160 000 медіапрацівників. Вона об’єднує дві великі американські профспілки: Гільдію кіноакторів і Американську федерацію артистів телебачення та радіо. Обидві з’явилися в 1930-х.

Серед членів профспілки — актори, диктори, тележурналісти, танцівники, диджеї, автори і редактори новин, ведучі, ляльковики, актори звукозапису, співаки, каскадери, актори озвучування тощо. Профспілка має національні офіси в Лос-Анджелесі та Нью-Йорку, а також місцеві по всіх США. "Члени SAG-AFTRA — це обличчя та голоси, які розважають та інформують Америку і світ" — ідеться на сайті профспілки.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media