Експозиція у в'язниці: Україна представила фотовиставку до саміту НАТО в Литві

. PinchukArtCentre / Facebook

У Вільнюсі в переддень саміту НАТО, 10 липня, відкрилася виставка Russian War Crimes ("Російські воєнні злочини") від PinchukArtCentre. Вона має привернути увагу членів альянсу до російських злочинів в Україні під час війни.

Виставки проєкту Russian War Crimes уже другий рік поспіль проводять під час найважливіших соціальних, політичних та економічних заходів світу — цього разу під час саміту НАТО. "Подія має на меті поширити у світі правду про російські воєнні злочини й висвітлити історії постраждалих", — пише PinchukArtCentre.

Організатори вважають символічним, що експозицію облаштували в колишній в’язниці в Лукішках. Lukiškės prison 2.0 — це перероблений під тюрму католицький собор, куди Російська імперія відправляла в’язнів на каторгу. А після радянської окупації країн Балтії в 1940 році будівлю використовували, зокрема, як місце тимчасового утримання в'язнів, яких потім депортували до ГУЛАГу.

Виставку організували Victor Pinchuk Foundation та PinchukArtCentre у партнерстві з Офісом президента, Посольством України у Литві, Українською асоціацією професійних фотографів (UAPP) та коаліцією "Україна. П‘ята ранкуКоаліція неурядових організацій, які збирають та документують воєнні злочини".

Відкриття виставки

Організатори на відкритті заявили: хотіли показати на саміті НАТО, що насправді відбувається в Україні просто зараз. Тут задокументовані події та воєнні злочини Росії до 30 червня включно, тому однієї з нових атак — на Львів 6 липня — немає на фото.

"На цій виставці ви маєте відчути, як українці страждають, але разом з тим ви маєте побачити сміливість українців", — такими словами виставку відкрив мільярдер Віктор Пінчук, засновник PinchukArtCentre.

"НАТО — це не лише про оборону та війну, а й про безпеку та мир", — заявив на відкритті виставки прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, наголошуючи на потребі "формули миру", яку просуває Україна. За словами Шмигаля, із лютого 2022 року Росія вже вчинила близько 113 000 воєнних злочинів.

Про проєкт Russian War Crimes

Як зазначають організатори, виставку вперше показали в колишньому "Російському домі" в Давосі на зустрічі Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) у 2022 році. Пізніше вона була в будівлі парламенту в Лондоні, у штаб-квартирі НАТО та Європейському парламенті у Брюсселі, а також у Нью-Йорку під час Генеральної Асамблеї ООН.

У січні 2023 року виставка повернулася до Давосу, де її оновлену версію знову продемонстрували під час Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ). У лютому 2023-го її представляли на Мюнхенській конференції з безпеки. Фото для саміту НАТО зібрав та упорядкував український митець Олексій Сай: це 6 тисяч зображень із вказівками на авторство і місце зйомок.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media