"Харків без Лободи" та з Україною — колонка Тетяни Леонової

Колаж Суспільне Культура

Співачка Світлана Лобода, яка жила та виступала до повномасштабного вторгнення в Росії 25 червня приїхала до Харкова. До цього у травні київський комплекс відпочинку Osocor Residence скасували анонсований на 25 серпня концерт Лободи через розголос в соцмережах.

16-річна випускниця харківської школи Дарина Вдовенко прийшла на виступ з плакатом "Харків без Лободи".

Відео, на якому співачка торкається до дівчини, гладить її та зверхньо питає, хто їй за це заплатив, викликало обурення у користувачів соцмереж та отримало тисячі перепостів.

Після скандалу у Києві Світлана Лобода вирішила виступити у більш лояльному до "маленьких людей", як сама себе називала співачка на початку повномасштабного вторгнення, Харкові. Вона запросила на свій безплатний концерт біля входу в зоопарк коло фонтана з мавпами. І харків'яни та гості міста прийшли, і не щоб відправити Лободу назад до Росії, а щоб провінційно дивитися на приїжджу зірку.

Не популярна більше у столицях співачка помітила дівчину з плакатом та підійшла до неї. Можливо, якби не недолуге питання про гроші, яке продемонструвало власні цінності Лободи, та якби вона не порушила особисті кордони неповнолітньої дівчини та не полізла до неї руками, торкаючись спини, волосся, то відео б не набуло такого розголосу. До того ж біля фонтану з мавпами був чутний сміх з боку глядачів.

Дарина Вдовенко все це стійко та гідно витримала та залишилася стояти з плакатом на своєму місті.

Потім Лобода додала: "Бачите, є завербовані люди, тому навіть немає сенсу звертатися".

"Ну хто б міг подумати, що Лобода таке скаже. Люди, які стояли у перших рядах, звісно ж, були за неї. Мене не підтримували. Казали, може, я в інший кінець саду піду. Я на них не звертала уваги", — пізніше прокоментувала дівчина Суспільному.

Один хлопець підійшов і до кінця концерту стояв біля Дарини на підтримку. Були також люди, які наприкінці кричали Лободі: "Ганьба!"

Мати Дарини, вчителька української мови, приїхала на таксі, щоб захистити доньку в разі потреби, як тільки дізналася від знайомих, які побачили відео з Лободою та Дариною у соцмережах. Перше, що сказала доньці: "Я пишаюся тобою".

Це була перша акція, до якої долучилася харків'янка, і так вийшло, що одразу її очолила. Соцмережі просто вибухнули словами підтримки, захопленням, вибаченнями до Дарини Вдовенко. Харківські військові писали, що шкодують, що їх не було поруч.

"Очевидно, що Лобода з 2014 року їздила, виступала у Росії. Також на початку вторгнення казала, що "ми маленькі люди". Не казала, хто на кого напав, нічого незрозуміло. І взагалі вона "потєряшка". Це (концерт, — ред.) виглядало, як відбілювання. Але не думаю, що кількома концертами можна відбілити всю свою репутацію за роки", — розповіла Дарина Суспільному Харків.

На офіційній сторінці Лободи в інстаграм з'явився пост з таким текстом:

"Ви такі різні і такі красиві !! Дякую, що прийшли. Дівчинка, яка простояла увесь час з плакатом "Харків без Лободи" — я пишаюсь тобою. Ти маєш право на свою думку і я поважаю це. Бо теж добре знаю що таке йти проти течії. На жаль, мою розмову з тобою вкотре намагаються зробити маніпуляцією. Мені шкода, якщо хтось вбачає в цьому зневагу. Знаю, що не ти. І бажаю тобі ніколи не втрачати сили духу. Решті міста, дорослим та дітям, дякую за неймовірний, теплий концерт".

Звісно, що зневагу в цьому побачили тисячі українців, які подивилися відео, та сама Дарина. Коментарі під цією та двома попередніми публікаціями співачка закрила. Що не завадило "прихильникам" залишити сотні коментарів під іншими її відкритими постами. Там писали "Харків та Україна без Лободи", вимагали вибачень перед дівчиною та пропонували вирушити назад до Росії.

Вчора я написала про це емоційний допис у себе у фейсбук. Уже зараз його перепостили майже 800 разів та залишили 250 коментарів. Крім слів підтримки Дарині, не часто, але траплялися дописи про "ватне місто, яким було таким і лишається", "соромно за своє рідне місто" від харків'ян, іронія в тому, що не "ватних", українськомовних та які захищали Харків зі зброєю. Були й такі: "Скільки ж ще в Харкові сміття лишається".

Зазвичай до всеукраїнських медіа про Харків долітають скандали з дорогими лавками, "слобожанською" мовою тощо. Усіх харків'ян решта країни ототожнює по скандалах. Та й самі харків'яни вже настільки втомилися щось доводити, що самі себе цькують.

Харків логістично знаходиться десь на краю і у нас немає ані моря, ані Карпат, щоб змусити когось їхати в таку далечінь. Хтось знає про наше місто через якісь російські наративи, а я за останні 10 років разів 30 чула на заході України подив, що харків'яни розмовляють українською та ще й так добре. Нібито Харків — це і не Україна. А тим часом це місто Дарини Вдовенко та її мами.

Це місто Жадана, який у сотнях інтерв'ю лагідно не погоджується з тезою, що Харків — проросійське місто. Він розповідає безліч історичних фактів, про українізацію, Будинок "Слово", "Березіль", "Розстріляне відродження", козаків, здається, тільки для того, щоб у нього в наступному інтерв'ю знову запитали про "ватне" місто.

Саме харківські ультраси придумали кричалку "путін х**ло".

Гасло "Слава Україні" народилося серед харківського студентства ще в кінці XIX століття. А кілька роками пізніше саме тут вперше запропонували зносити пам'ятники Пушкіну.

Можна, щоб Харків не доводив більше своє право бути українським містом? А ті, хто про нього нічого не знають, просто приймуть це як факт.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media