Євген Нищук заявив, що переможців у додатковій номінації Шевченківської премії цьогоріч визначати не будуть

. Фото: Roman Nikolayev, Євген Нищук/Facebook

Новий голова Комітету Національної премії імені Тараса Шевченка, колишній міністр культури Євген Нищук розповів в ефірі телемарафону 16 червня, що цьогоріч визначати переможців у номінації "За внесок у перемогу" не будуть.

Він заявив, що цьогоріч від номінації, яка й спричинила обговорення в мережі, вирішили відмовитися: "Багато колег казали, що змінювати гру під час гри не є дуже правильно. Більше того, робити якісь доповнення треба вже на нову кампанію. І це розуміння ми знайшли".

Нищук додав, що найближчими днями вийде президентський указ, "який завершить усю ситуацію з попередніми переможцями". Після цього комітет у новому складі почне працювати над підготовкою до премії 2024 року.

За словами голови комітету, після призначення його на посаду головним завданням було зробити аналіз ситуації, "зрозуміти проблему, що ще не закрита" і сформувати новий склад комітету.

Нищук зазначив, що нові члени комітету "мають бути амбасадорами Шевченківської премії" та бути фахівцями у різних видах мистецтва.

Шевченківська премія-2023: конфлікт і переможці

Національну премію України імені Тараса Шевченка вважають однією з найвагоміших в Україні. Її вручають щороку, починаючи з 1961, за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва.

Традиційно лауреатів оголошують 9 березня, у день народження Тараса Шевченка, однак не цього року. Замість цього з'явилася заява голови комітету премії щодо перенесення нагородження на 22 травня через необхідність визначити лауреатів у новій номінації.

Зрештою ввечері 11 березня комітет опублікував імена лауреатів:

  • література – за книгу поезій "Орден мовчальниць" Катерина Калитко;
  • публіцистика, журналістика – за публіцистичні статті та виступи останніх років Віталій Портніков;
  • музичне мистецтво – за аудіоальбом "Пісні Української революції" Тарас Компаніченко, Максим Бережнюк, Северин Данилейко, Ярослав Крисько, Сергій Охрімчук;
  • кіномистецтво – за документальний фільм "Земля блакитна, ніби апельсин" Ірина Цілик;
  • літературознавство і мистецтвознавство – за книгу "Крім "Кобзаря". Антологія української літератури. 1792-1883" у двох частинах Михайло Назаренко.

У категоріях "Театральне" та "Візуальні мистецтва" лауреатів не оголосили. Офіційно комітет не пояснив рішення; неофіційно різні його учасники зазначили, що "не було достойних кандидатів".

Попередній голова комітету Юрій Макаров склав свої повноваження у березні 2023 року. Причиною цього рішення став цьогорічний скандал довкола Премії, пов'язаний з несвоєчасним оголошенням її результатів, а також бажанням створити додаткову номінацію.

Більше про конфлікт щодо Шевченківської премії читайте у матеріалі Суспільне Культура.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!