Музей, археологічні пам'ятки і зоопарк: що під загрозою після підриву Каховської ГЕС

Оновлено
. Фото: Володимир Літвінов/Telegram

Суспільне Культура розповідає про культурну спадщину, що опинилася під загрозою через підтоплення.

У зоні підтоплення внаслідок підриву дамби Каховської ГЕС опинилися приблизно 80 населених пунктів на Херсонщині, а разом із ними — культурні установи та археологічні пам’ятки.

Археологічні пам’ятки

У селі Тягинка на Херсонщині досліджували городище та фортецю Тягинь часів Великого князівства литовського — це пам’ятка археології національного значення, яка розташовується на березі річки Дніпро. Наразі село частково затопило: під водою опинилися частина траси, приватні будинки, із подвір’їв місцевих жителів вода зносить домашнє господарство.

Крім того, археологічні розкопки проводили й біля села Миколаївка, що потрапляє у зону можливого підтоплення. На території села є три скіфські кургани, а також під час розкопок у 70-х роках ХХ століття у Миколаївці знайшли зразки ліпної та кружальної кераміки.

У Спілці археологів України відреагували, що наразі складно підрахувати наслідки підриву Каховської ГЕС, однак "у зоні ризику опинилися також і сотні пам’яток археології та історії".

Наслідки руйнування Коховської ГЕС. Фото: Associated Press

Музеї Херсонщини

У місті Олешки, що під тимчасовою російською окупацією, під загрозою руйнування може опинитися будинок-музей Поліни Райко. Художник та представник Херсонського обласного благодійного фонду ім. Поліни Райко Семен Храмцов розповів у коментарі Суспільне Культура, що будинок може не витримати, якщо вода підійде.

"Навіть якщо вода не заллє, а просто заболотиться фундамент, то нічого хорошого [для музею] не буде", — додав він. Однак наразі підтоплено ту частину вулиці, де не розташовується музей.

З Херсонського художнього музею під час окупації вивезли 11 тисяч культурних об'єктів. Наразі ж ризиків для музею немає.

"Будівля стоїть на перехресті вулиць Соборна і Воронцовська, а це ОВА визнала безпечним місцем. Колектив переважно мешкає вище від того рівня, куди підіймається вода, крім двох людей, яким пропоную музей чи до мене до дому", — розповіла Суспільне Культура Аліна Доценко.

Зоопарк "Казкова Діброва"

Після підриву ГЕС у Telegram-каналах з’явилася інформація про те, що у тимчасово окупованій Новій Каховці затопило парк розваг "Казкова Діброва", де також був зоопарк із тваринами.

Гуманістичний рух UAnimals поспілкувався з керівництвом зоопарку і там підтвердили, що його повністю затопило. Врятуватися змогли лише лебеді та качки. За інформацією UAnimals, на момент затоплення у зоопарку було 240 тварин і птахів.

"Ми всіма силами намагалися зберегти зоопарк в окупації. Тепер його більше не існує", — сказала людина, з якою спілкувалися UAnimals.

Представник парку в коментарі Суспільне Культура розповів, що загинули мавпи, єноти, поні, камерунські кози, вівці, папуги, павичі, фазани, бабаки, шиншили та інші. Працівники прийшли в зоопарк о 6-й годині ранку. Вони стверджують, що на власні очі бачили, як трупи тварин плавали по воді, врятувати їх не вдалося.

"Тоді вода ще прибувала, зараз уже до цього місця вже дістатися неможливо, усе повністю під водою", — сказали у зоопарку.

Уточнення: на ранок, 7 червня, у зоопарку уточнили інформацію щодо тварин, зазначивши, що "вчора робітники, знаходячись в шоковому стані, надали не зовсім точну інформацію". Так, за їхніми словами, деякі тварини не були на території Діброви, а перебували дома у співробітниці, тому вони залишилися живі!

Серед урятованих тварин: папуга Вєня, білки-летяги, фретки, папуги, шиншили і морськи свинки.

Facebook

Коментар спеціаліста відділу моніторингу ситуації на окупованих територіях МКІП

Спеціаліст відділу моніторингу ситуації на окупованих територіях Міністерства культури та інформполітики Сергій Нємцев зауважує, що ситуація на обох берегах Херсонщини є різною.

Наприклад, на правому березі ризик підтоплення неможливий, адже він розташовується на високих схилах. А проте існує інша проблема — ерозія. Вона вже існувала в регіоні, але внаслідок паводка буде поглиблена та пришвидшена (йдеться про Золотий Мис, Широку Балку, Червоний Маяк).

Що ж стосується лівого берега, то тут ситуація значно складніша. Відповідно ті пам’ятки археології та культури, які є на цій частині Херсонщини, наприклад, Олешківська Січ, найімовірніше можуть бути затоплені.

"Тут ми говоримо про пам’ятки археології від епохи палеоліту до епохи бронзи, що розташовані на піску біля Дніпра", — зауважив Нємцев.

За його словами, єдиним порятунком могли би бути превентивні археологічні дослідження, але "зараз ніхто копати не буде", тому всі [спеціалісти] є безсилими.

Сергій Нємцев також заявив, що підтоплення окремих ділянок не є найбільшою проблемою регіону. За його словами, великим викликом і сьогоднішнього дня, і у майбутньому є замінована територія, масштаби якої дуже складно охопити.

"Про реальні масштаби ми дізнаємося після деокупації", — підсумував він.

Реакція Мінкульта

"Суттєвих загроз правобережній частині немає, натомість на лівобережжі уже фіксують затоплення культурних інституцій — у тому числі бібліотек", — про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" 6 червня заявив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Він також зазначив, що у міністерстві слідкують за ситуацією.

Реакція Державного агенства розвитку туризму України

"Затоплення спричинило одну з найбільших техногенних катастроф у Європі за останнє десятиліття, що призведе до знищення природніх та рекреаційних ресурсів на Півдні нашої держави, в тому числі й в окупованому рашистами Криму", — повідомляє на своїй сторінці у фейсбук голова Державного агенства розвитку туризму України Мар'яна Олеськів.

Вона зауважує, що це може призвести до екоциду. Зокрема, за її словами наразі затоплені Херсонські плавні, де мешкало багато видів рідкісних птахів з Червоної та Зеленої книг України, а також такі, що охороняються на міжнародному рівні.

Фейсбук: Мар'яна Олеськів

Вона також повідомила, що у небезпеці опинились:

  • 80% затоплено територію Національного природного парку "Нижньодніпровський", який був відомим серед вітчизняних та європейських біологів своїми рідкісним заплавними лісами, болотами та піщаним степом. Тут зростали 32 види унікальних рослин, що були включені до Світового Червоного списку МСОП. Найімовірніше, ця унікальна екосистема Європи знищена назавжди.
  • дім-музей Остапа Вишні у селі Кринки, Олешківського району, який був одним з туристичних магнітів регіону.
  • у зоні затоплення знаходиться Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка.
  • затоплена археологічна перлина Херсонщини – давньоруське місто-порт Олешня, що знаходиться на острові на острові Великий Потьомкін в районі Пудової протоки за 12 км нижче за течією Дніпра від центру Херсона.
  • під загрозою затоплення перебуває Очаківська брама – частина оборонних укріплень Херсону, збудована у 1783 році. Пам'ятка архітектури національного значення.
  • висока ймовірність затоплення комплексу "Зелені хутори Таврії", заснований на місці старовинних хуторів. Тут знаходився автентичний музей українського народного побуту XV–XX століть, а також знамениті солоні рожеві озера.
  • село Тягинка, де до війни велися археологічні розкопки і було виявлено поселення епохи бронзи і скіфського часу, а також середньовічне городище, найімовірніше, також опиниться під водою, а унікальні історичні знахідки будуть втрачені.
  • частково може бути підтоплена Кінбурнська коса, розташована на території Чорноморського біосферного заповідника, який знаходиться під охороною ЮНЕСКО. Це локація з понад столітньою історією природоохоронних традицій, що є домівкою для більше сотні видів птахів та понад семи сотень рідкісних рослин може втрати частину своєї унікальної флори та фауни.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!