Docudays UA 2023: що необхідно знати про ювілейний фестиваль документального кіно

Фото надано пресслужбою фестивалю

Ювілейний 20 Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA пройде в Києві з 2 до 8 червня. Розповідаємо про програму та спецпокази фестивалю.

Основні покази відбудуться у кінотеатрах "Жовтень" та KINO42, а також в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE. Ексклюзивно після закриття фестивалю відбудуться три глядацькі дні: 9–11 червня повторно покажуть стрічки-переможниці конкурсних програм та фестивальні хіти.

У події братиме участь 51 фільм з 27 країн світу — від Гренландії до Південної Африки. Також у програмі представлено аж 26 українських стрічок: 12 повнометражних і 14 короткометражних

Центральна тема 20 Docudays UA — "Образ майбутнього".

"На фестивалі ми будемо говорити про справедливість — невідворотне покарання  винних у воєнних злочинах; про те, як давати раду травмам війни; як зберегти та донести до наступних поколінь пам’ять про загиблих рідних і друзів", — зазначають організатори.

Фільм-відкриття Docudays UA — стрічка "Ми не згаснемо" Аліси Коваленко.

Стрічка розповідає історію п’яти підлітків із Луганської області. Вони отримують можливість відкрити для себе інший світ поза війною, коли мандрівник Валентин Щербачов вирішує взяти їх із собою в експедицію до Гімалайських гір.

Національний конкурс DOCU/Україна

До нього увійшли 5 стрічок, що вже встигли  облетіти великі екрани провідних фестивалів світу:

  • "20 днів у Маріуполі" Мстислава Чернова,
  • "Король Лір: як ми шукали любов під час війни" Дмитра Грешка,
  • "День незалежності" Володимира Тихого,
  • "Залізні метелики" Романа Любого,
  • "Крихка пам’ять" Ігора Іванька.

Конкурсна програма DOCU/КОРОТКО та Міжнародний конкурс DOCU/СВІТ

У межах програми короткометражного кіно покажуть 10 українських стрічок, які осмислюють нову болісну буденність війни. Це оповіді, вимушено розказані за кордоном, поруч із фільмами, знятими митцями/-кинями, які залишилися вдома, в Україні.

У міжнародній програмі представлять аж 10 повнометражних фільмів.

Центральна фестивальна програма

Тут покажуть 5 стрічок, кожна з яких дозволяє наблизитися до розуміння  ідеальної країни, де кожен та кожна — відповідальний/-а за спільний образ майбутнього.

  • "Відвідувачі" Вероніки Лішкової — історія героїні, якій довелося дістатися краю світу, щоб переосмислити поняття дому й важливості свого місця в рідній країні.
  • "Вбивство журналіста" Метта Сарнецкі — оповідає про дослідження обставин смерті репортера-розслідувача та його нареченої, що викрило глибинну корупцію на рівні всієї владної верхівки країни.
  • "Усі наші серця б’ються  в ритмі зірок, що вибухають" Дженніфер Райнсфорд — кіноесей про взаємозв’язок усіх живих  організмів на планеті.
  • "Юний Платон" Неаси Ні Чіанайн та Деклана Мак-Ґрата — споглядальна оповідь про революційну школу, де діти початкових класів володіють мудрістю грецьких філософів  та мають розвинене критичне мислення. А в серці фільму Акуол де Мабіор
  • "Немає простого шляху  додому" Акуол де Мабіор — у основі лежить дискусія між поколіннями, що прагнуть примирити родину та країну.
Кадри з фільмів основної програми. Колаж Суспільне Культура, docudays.ua/

Позаконкурсні програми

Поза конкурсом стрічки сформували чотири програми: традиційні DOCU/АРТ та DOCU/ЮНІСТЬ, а  також особливі — центральна програма фестивалю "Образ майбутнього" та кураторська програма Ольги Бірзул — "Монтажний перехід".

Також серед особливих подій фестивалю — спільний із Краківським кінофестивалем показ фільму "Жодних слонів у кімнаті" Клари Клейнінґер.

А також у партнерстві з київським кінофестивалем кіно на теми ЛГБТ+ SUNNY BUNNY відбудеться показ стрічки "Кокомо-Сіті" від режисерки-дебютантки Д. Сміт.

Фільм заснований на відвертих інтерв’ю  з чотирма темношкірими транс-жінками та секс-працівницями. Стрічка отримала "Приз глядацьких симпатій" на  Берлінському кінофестивалі та нагороду "NEXT" за новаторство на кінофестивалі "Санденс".

Також у межах фестивалю можна буде відвідати правозахисну програму RIGHTS NOW! У фокусі обговорень — образ майбутнього,  частиною якого є відновлення після нашої перемоги.

Більше деталей про окремі позаконкурсні програми можна знайти на сайті фестивалю.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!