Учасники гуртів White Ward та Stoned Jesus про наслідки скасування виступів за кордоном для українських артистів

. Колаж: Вікторія Желєзна

Суспільне Культура продовжує розповідати про внесок українського андеграунду в нашу перемогу та знайомити читачів з музикантами, які репрезентують Україну за кордоном.

Під час повномасштабної війни одеський експериментальний гурт White Ward, що грає постблек-метал, уже задонатив більше 10000 євро, а з останнього проєкту з благодійними футболками вдалося зібрати ще понад 3000 євро.

Гурт Stoned Jesus, який грає у жанрі дум-прог, зібрав більше 10000 євро у трьох невеликих турах та фестивальному виїзді. Проте зараз благодійність на паузі, адже музиканти не мають можливості отримати дозвіл від Мінкульту та виїхати за кордон.

Про допомогу українським військовим, рішення Мінкульту про зміну правил виїзду та відміну виступів на найбільших фестивалях Європи розповіли гітарист гурту White Ward Юрій Казарян та гітарист і вокаліст гурту Stoned Jesus Ігор Сидоренко.

Stoned Jesus

Stoned Jesus — гурт, який грає у жанрі дум-прог. У 2009 році його заснував гітарист та вокаліст Ігор Сидоренко.

У 2018 році гурт підписався на австрійський музичний лейбл Napalm Records, а в 2021 році – на французький лейбл Season of Mist.

У березні 2023 року гурт випустив новий альбом Father Light. Дискографія Stoned Jesus налічує 5 повноформатних альбомів, а їхня найвідоміша пісня I'm The Mountain має 15 мільйонів переглядів у YouTube.

Фото: Матеуш Клуба
Як музичний андеграунд наближає перемогу: історії Musicians Defend Ukraine, Neformat, The Crown

White Ward

White Ward – одеський експериментальний гурт, що поєднує постблек-метал, нуарний/дарк-джаз та тріп-хоп. У піснях використовують саксофон, який у подібній музиці, як кажуть самі музиканти, є викликом.

Проєкт утворився у 2012 році. За цей час White Ward випустили 3 повноформатні альбоми та 2 мініальбоми. Музиканти співпрацюють з французьким лейблом Debemur Morti Productions.

У 2022 році White Ward випустили альбом False Light, вплив на лірику якого мала імпресіоністична новела "Intermezzo" Михайла Коцюбинського.

Фото: Сергій Ковальов

Концерти у Європі

З початку повномасштабного вторгнення відомі за кордоном українські андеграундні гурти виступали на фестивалях та концертах, влаштовували тури, аби представити Україну на світовій важкій сцені, зібрати гроші на потреби української армії та розповісти більшій кількості людей у Європі про війну в Україні та злочини Росії.

Тури Stoned Jesus

Через повномасштабну війну у березні 2022 року гурт Stoned Jesus повідомив, що відміняє тур Європою до 10-річчя альбому Seven Thunders Roar, проте вже у липні він виступив на фестивалі ARTmania Festival у Румунії.

Влітку гурт відіграв програму у Жешуві (Польща) на благодійному фестивалі Faine Misto x Rockowa Noc 2022. А вже у вересні Stoned Jesus у межах мінітуру Roots Of Heaviness їздив разом з львівським гуртом Somali Yacht Club та шведським гуртом Greenleaf країнами Європи. Тоді вдалося зібрати 1940 євро, які передали добровольчому медичному батальйону "Госпітальєри".

У листопаді 2022 року гурт вирушив у благодійний тур Heavy Resistance Tour разом із українським гуртом VOVK у 10 європейських міст. Тоді зібрали 4500 євро, а суму розподілили між фондом Musicians Defend Ukraine та волонтерами.

Ігор Сидоренко розповідає, кому йдуть донати:

"Зазвичай частка Stoned Jesus із цих грошей йшла 228-му окремому батальйону ТРО міста Харків. Не тільки тому що харківський напрямок був і залишається дуже непростим, але й тому, що там служить важлива для нас людина".

Тури White Ward

У вересні White Ward разом із гуртом "Обрій" виступили на благодійному концерті в Одесі. А вже в кінці вересня та на початку жовтня зіграли 5 концертів у Польщі, Німеччині та Чехії.

У березні 2023 року гурт дав ще два благодійних концерти: один у Одесі в клубі More Music Club з гуртами Mørtüi Vūltus, Knifeman, а другий — у Києві. Київський концерт організовував Neformat.com.ua у Малій опері, де також виступили гурти Guerilla Noir та VOVK. На цьому концерті вдалося зібрати цілих 156 тисяч гривень, які розподілили між фондами та волонтерами.

Фото: скріншот instagram.com/whitewardofficial/

З цих двох концертів More Music Club передав 6000 грн, Neformat.com.ua — 9000 грн, завдяки продажам квитків та мерчу White Ward гурт купив зарядну станцію EcoFlow DELTA 2 для друга та його підрозділу ССО, який виконує завдання у Донецькій області.

Залишок з концерту в Одесі задонатили у фонди "Повернись живим" та медичному добровольчому батальйону "Госпітальєри".

Реакція європейської публіки на виступи українських гуртів та розповіді про війну

Юрій Казарян, гітарист гурту White Ward, розповідає, що у вересні 2022 року гурт їздив в один невеликий тур — всього зіграли 5 концертів у Німеччині, Польщі та Чехії, а виручені кошти задонатили на потреби різних підрозділів і фондів.

Як показує досвід, на жаль, для великої частини нашої публіки війна в Україні — щось далеке.

Люди приходять на концерти, щоб подивитися шоу та послухати музику. Тому тоді ми вирішили для себе, що, мабуть, буде ефективніше просто зробити гарне шоу, щоб людям сподобалося, вони купили якомога більше мерчу і після цього, можливо, стали ще більше цікавитись українською музикою. І це спрацювало", — говорить Юрій Казарян.

Юрій Казарян. Фото: Jenny Retschkowski

Він додає, що у приватних розмовах, на мерч-стенді та на барі багато людей цікавилися тим, як вони зараз та як їхні справи. Вони слухали історії, які розповідали учасники гурту White Ward, про більш ніж пів року повномасштабної війни (які вже минули на той момент).

Ігор Сидоренко, вокаліст та гітарист гурту Stoned Jesus, розповідає про реакцію фанатів:

"На щастя, у нас досить адекватна фанбаза, тому підтримка України дуже відчувалась навіть у такому "проблемному" місті, як Будапешт. Але й не "наша" публіка дуже чутливо реагувала на мої слова про російське вторгнення і важливість йому протистояти усім світом — тут я маю на увазі 50000 людей, які прийшли на [концерт гурту] Die Toten HosenDie Toten Hosen — німецький панк-рок-гурт. 20 серпня 2022 року гурт давав концерт у Німеччині, а на розігріві виступав український гурт Stoned Jesus. у Берліні і побачили невідоме рок-тріо [Stoned Jesus] на розігріві.

Говорити про війну зі сцени під час концерту також важливо для того, щоб після концерту люди підійшли і задонатили.

У кожному турі ми возили з собою спеціальну баночку для цього. Але в Україні, на жаль, ми не грали з січня 2022-го".

Фото: kirai gigs

Також з початку повномасштабного вторгнення Ігор Сидоренко активно взаємодіє з аудиторією гурту Stoned Jesus в Instagram. І після 24 лютого він розповідав англомовній спільноті про війну в Україні й злочини росіян та знімав і викладав відео з роз’ясненнями. Зараз він припинив це робити, адже, за його спостереженнями, частина аудиторії, яка з ними залишилася, здебільшого є добре поінформованою.

"Коли ми анонсували відміну травневих концертів та фестивалів, то я б не сказав, що вони дуже здивувалися. Фраз на кшталт "а що, війна досі продовжується?" я в коментах і діректі не бачив.

Були тільки слова підтримки та прокльони в сторону боліт.

А от зробити крок за кордони нашої ж аудиторії з цими меседжами в мене давно не виходило, тому я припинив це робити — залишилися тільки регулярні репости невеселих новин у твітері гурту. Слова перестали діяти, на жаль, а от донати в турах були дуже регулярними!", — наголошує Ігор Сидоренко.

Фото: facebook.com/stonedjesusband

Відміна турів у Європі

Передумови рішення Мінкульту

Після скандалу зі стендап-коміком Андрієм Щегелем, який отримав три повістки та втік до Туреччини, Мінкульт ініціював посилення відповідальності за порушення правил виїзду та повернення до України чоловіків призовного віку.

Просять посилити відповідальність: Мінкульт прокоментував заяви коміка Щегеля, який виїхав до Туреччини попри повістки

Нові правила перетину кордону діячами культури не затверджені, а старих не існує. Наразі є тільки листи-роз'яснення від Мінкульту з повним переліком документів, які потрібно подати музикантам для виїзду за кордон. Через це музиканти стикнулися з труднощами, низка гуртів скасовує запланові тури або терміново оформлює актуальні військово-облікові документи.

Скасування турів та участі у фестивалях

Через неможливість перетнути кордон Stoned Jesus скасували свій виступ в Італії на фестивалі Heavy Psych Sounds Records, що проходив 29-30 квітня, не виступили хедлайнерами на фестивалі Sonic Whisp 5-6 травня, а ще гурт скасував тур Європою, де мав презентувати свій новий альбом Father Light.

На червень у Stoned Jesus поки запланований Freak Valley Festival у Німеччині та Hellfest у Франції (Суспільне Культура писало новину про це, там має виступити аж 3 українські гурти — 1914, Stoned Jesus та White Ward), а в липні відбудеться Devilstone у Литві.

Ігор Сидоренко розповідає, чи займаються зараз отриманням дозволів:

"За досвідом колег, які теж були змушені скасувати свої тури (гурти "1914", White Ward, Somali Yacht Club та інші), бачимо, що це майже нереальна задача.

Навіть за наявності всіх документів може бути відмова.

Також процес може непередбачувано затриматися на різних стадіях, а ми ж не можемо сказати "Хелфесту" [фестиваль Hellfest]: "Ну перенесіть [фестиваль] на липень, може, нам тоді дадуть виїхати!". Тому поки чекаємо якихось позитивних змін, бо незрозуміло, як діяти в подібній ситуації".

Гурту White Ward довелося скасувати великий квітневий тур, що мав пройти у країнах Європи з 7 по 30 квітня. Поки що заплановані виступи на фестивалях у червні на Hellfest, у серпні – на Hellsinki Metal Festival у Фінляндії, Frantic Fest в Італії та Brutal Assault у Чехії.

Три українські гурти виступлять на рок-фестивалі Hellfest у Франції

Юрій Казарян додає про майбутні фестивалі:

"Наразі ми намагаємося щось вирішити щодо виступу на Hellfest, адже виступ на такому фестивалі — дуже важлива подія як для нашого гурту, так і для української важкої сцени та культури в цілому. Тому ми будемо боротися до останнього, хоч надії в нас і небагато".

Фото: kirai gigs

Наслідки скасування турів та виступів на фестивалях для українських артистів

  • І наслідок: зменшення допомоги військовим

Ігор Сидоренко розповідає, що, ймовірно, на фестиваль Freak Valley гурт Stoned Jesus також не поїде, а ще їм довелося скасувати десяток концертів між цими фестивалями:

"Але є плюс у тому, щоб бути культовим гуртом у своєму жанрі: ані наша публіка, ані організатори про нас не забудуть, тому на так звану кар’єру Stoned Jesus відміна одного туру і кількох фестивалів не дуже вплине.

Найгірше — це неможливість привезти донати з турів — тисячі і тисячі євро, які ми не можемо заробити тут.

Тому що, по-перше, в Україні в нас не так багато публіки для серйозних турів, а по-друге… ну не знаю, не хочеться тягнути зі своїх. Хай європейці платять, ахах!

Можливо, замутимо якийсь фандрейзер для закордонної аудиторії, але підозрюю, що дистанційно такі штуки не працюють — ставити банку для донатів на концертах ефективніше".

Тернопільському гурту Tik Tu відмовили у виїзді за кордон
Гурти скасували свої тури та концерти. Скріншот: Суспільне Культура

Як рішення Мінкульту вплинуло на музикантів та представлення України на міжнародних майданчиках

  • ІІ наслідок: неможливість представляти Україну у світі

Юрій Казарян зазначає, що зараз від скасування турів як "великих" зірок на кшталт Вєрки Сердючки, так і представників андеграундної музичної сцени (White Ward, Stoned Jesus, Somali Yacht Club, 1914 тощо), "які є авангардом української важкої сцени", шкоди більше, ніж користі.

"Основні гурти, які повинні представляти українську важку музику і просувати її серед західної аудиторії, тепер фактично замкнені в країні та не можуть виконувати дуже важливу функцію і просто робити те, що вони вміють краще за все. І це вже не кажучи про гроші, які б десятки гуртів та інших артистів могли привезти на донати".

Фото: Аліна Плеська
  • ІІІ наслідок: російські гурти видають себе за українські або проштовхують шкідливі наративи про "дружбу народів"

"Також можна згадати про те, що в цей самий час російські гурти і навіть деякі зрадники України, які тепер мімікрують під українських виконавців, все ще часто спокійно турять Європою та проштовхують свої деструктивні наративи про "хороших рускіх", "дружбу народів" і т. д. Уже навіть були випадки, коли слоти скасованих українських артистів у клубах займали росіяни", — додає Казарян.

Фото: kirai gigs

На думку Ігоря Сидоренка, рішення Мінкульту вплинуло дуже негативно на музикантів.

"Репрезентація України в світовому культурному полі загалом вже дуже сильно просіла, ця війна вже old news та крінж. Про те, що зробили і продовжують робити росіяни, треба постійно нагадувати і не давати можливості деяким міжнародним діячам та організаціям відбілювати "хароших рускіх". Але з цими новими скрижалями бюрокартії від Мінкульту це стає майже неможливо.

Плюс щось не бачу, щоб це хоч якось сприяло поверненню тих, хто вже виїхав і "загубився". Розібратися в ситуації і покарати винних? Нє, давайте зробимо погано всім, аби начальство не гнівалось!", — зазначає Ігор Сидоренко.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!