Олена Гусейнова та Анна Грувер відмовилися від участі у естонському літфестивалі через росіянку

. Фото: Настя Телікова/Olena Huseinova, Anna Gruver, Facebook

8 травня у естонському місті Тарту почався літературний фестиваль Prima Vista. Українські поетки Анна Грувер й Олена Гусейнова у Facebook відмовилися брати участь через участь російської письменниці Лінор Горалік.

"Тема цього фестивалю звучить дуже гарно: "Бажати неможливого". Напевно, бажати неможливого — це бажати, щоб нас не намагалися "примирити", поки відбувається геноцид", – написала Анна Грувер.

На сайті фестивалю можна прочитати і есей Олени Гусейнової щодо відмови.

"В час, коли в Україні звучать повітряні сирени, від російських авіаударів гинуть дорослі й діти, мовою агресорів відбуваються івенти про "війну і мир", – зазначила письменниця.

За її словами, після публікування есею організатори фестивалю звернулися до Лінор Горалік з питанням, чи не вважає вона, що їй краще не приїжджати на фестиваль. На що письменниця відповіла, що їй "з цим цілком ок".

Олена Гусейнова та Анна Грувер відмовились від участі у естонському літфестивалі через росіянку. Фото: kirjandusfestival.tartu.ee

"Додам, що організатори були шоковані й не могли повірити, що так буває. Але сподіваюсь це був їх останній шок. І що буває — і не так — вони дізнаватимуться з новин", – зазначила у пості Гусейнова.

У вступі до есею письменниці організатори фестивалю висловлюють свою позицію: "Літературний фестиваль Prima Vista твердо підтримує Україну та українську перемогу у війні. Ми хочемо, щоб українські голоси були почуті, і віримо, що найкращий спосіб бути почутим — відвідувати, виступати, висловлюватися".

Гусейнова додає: "Тарту — складне місто, зі своєю колоніальною історією і точками страху. Саме ними маніпулює місцева російська культура, вдихаючи життя у свою місцеву історію і вбудовуючись в діалоги. І тут невидимою лишилася наша гостра фейсбучна дискусія з Горалік. Однак дуже видимими були ізраїльський паспорт, Дніпро як місто народження і маркетологічно вивірене проговорення своєї підтримки України. Це обернулось оманою і репутаційною небезпекою".

Анна Грувер — поетка, письменниця, есеїстка, перекладачка з Донецька. Співредакторка поетичного журналу Paradigma (2019- 2021). Авторка поетичної книжки "За вашим запитом нічого не знайдено" (2019), книжки "Її порожні місця" (2022).

Олена Гусейнова — поетка, журналістка, ведуча програм "Книжковий топ-7", "У нас усе культурно", "Культура. live", "Пряма мова", "Епізоди", "Без письменника" на "UA: Радіо Культура".

Лінор Горалік — російська письменниця, поетеса, есеїстка. Народилася в Дніпрі, до 2015 року мешкала у Москві, потім переїхала до Ізраїлю.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!