"Хамерман знищує віруси" про безпосередню дитячу радість від того, що одягнув на голову курку

Хамерман знищує віруси. Колаж Суспільне Культура

Про фрік-культуру, панк, їхню філософію, перформативне мистецтво та костюми гурту читайте у інтерв’ю Альберта Цукренка та Вови Пахолюка для Суспільне Культура.

Дует "Хамерман знищує віруси" ("ХЗВ") ─ явище на українській музичній сцені, що існує з 1996 року. І, як кажуть, аналогів немає. Гротескні та провокативні тексти пісень супроводжуються ще більшою візуальною провокацією. Альберт Цукренко та Вова Пахолюк завжди виступають у костюмах, які ніколи не повторюються. Ну, як в костюмах... Курки на головах, коров'ячі шлунки, клей ПВА та гречка, жіноча мереживна білизна, ікони, "Ласточкино гнездо", фата нареченої, одна пара шкарпеток на двох ─ і цей перелік може бути дуже довгим.

"У Тернополі після виступу "ХЗВ" ніхто нічого не освячував"

Перед тим, як перейти до розділу "Леопардова сукня та свинячі очі", зануримося в атмосферу, яка панує на концертах "ХЗВ".

Триває тур "Хамерман знищує віруси" на підтримку ЗСУ з красномовною назвою "Путін помре, а Росію покарає Бог". Це афірмація, заряджена на успіх. Назва взята з YouTube-ролика, де черговий астролог-пророк розповідає щось про майбутнє, але Альберт Цукренко запевняє, що саме так і буде.

Наприкінці березня на концерті "ХЗВ" у прифронтовому Запоріжжі, яке росіяни регулярно обстрілюють ракетами, деякі глядачі перебралися на сцену та танцювали разом з музикантами. "Хлопці, частіше приїздить... Ви як ковток свіжого повітря, серед війни..." — подякували запорожці в соцмережах. Того вечора завдяки купленим квиткам вдалося зібрати 20 тисяч гривень для ЗСУ, ще 60 тисяч гривень зібрали у Львові, у Тернополі — 30 тисяч гривень, але там не обійшлося без скандалу.

Місцеве видання "20 хвилин" так описало концерт, який відбувся 9 квітня в Тернополі: "Під час виступу майже оголених артистів підкидали доверху, вони відтискалися від підлоги та стрибали в залі. З одягу на музикантах були лише хустки, стрінги та панчохи, і все в яскраво-рожевих кольорах".

"Так, ми запросили гурт виступити у себе. Усі наші події благодійні, і ми разом з артистами працюємо на Перемогу. Наприклад, у місті Львів за один виступ гурт зібрав 60 тисяч гривень, а у Тернополі – 30 тисяч гривень. Атмосфера в залі була класна, всі співали, танцювали. Чому б таким чином не підняти людям настрій і не наблизити Перемогу України?" — каже директор креативного кластера Na пошті Ігор Мамус, де проходив концерт. Він наголосив, що пам’ятає ситуацію в Івано-ФранківськуУ 2018 після виступу ХЗВ на фестивалі Porto Franko мер Івано-Франківська Руслан Марцінків розпорядився освятити Палац Потоцьких. Там же на Цукренка та Пахолюка порушили кримінальну справу за статтею 296 КК України, за хуліганство. Кримінальний кодекс України визначає хуліганство як грубе порушення громадського порядку за мотивами явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом., але в Тернополі після виступу "ХЗВ" ніхто нічого не освячував і не буде освячувати. До того ж чоловіки не були повністю оголені, адже їхні статеві органи прикривали стрінги. "Жінкам можна ходити в такій білизні, а чоловікам – ні? Це якийсь сексизм чи що? Не розумію такої реакції взагалі", — прокоментував Ігор Мамус.

"Тернопільська преса емоційно живописує подію, а місцевий сегмент соцмереж вирує обуренням громадян, які на концерті не були і до вчора не знали про існування "ХЗВ". Ех, все як у старі добрі часи, аж на душі тепло!" – підвели риску епатажні музиканти на своїй сторінці facebook.

Хамерман знищує віруси. Автор фото Олексій Заклецький

31 березня 2023 року втратив чинність закон "Про захист суспільної моралі", який прийняли ще у 2003 році за авторством ексмера Києва Леоніда Черновецького, більш відомого як Льоня Космос. Друг дуету фотограф Олексій Заклецький з цієї нагоди запустив розіграш фотографії 60х40 см в за донат.

"Мораль нарешті зруйновано", ─ написали "ХЗВ" у своїх соцмережах та за продаж цього фото виручили понад 25 тисяч гривень для школи пілотів БПЛА "КРУК".

Панки vs Фріки

Ми розкажемо, як музиканти приміряли курку на ринку в Кам’янці-Подільському та замовляли організаторам фестивалю Respublica коров’ячі шлунки для виступу. Але спочатку спробуємо розібратися, хто такі "Хамермани". Може, панки чи фріки?

Альберт Цукренко: Панк ─ це поняття категоризоване, з чіткими ознаками музики та  субкультури. Музикально ми не схожі на панк. Персонально ми теж не належимо до цієї субкультури. А якщо взяти панк як свободу, як протест чи ще щось, то тут можна натягнути це під "ХЗВ".

Вова Пахолюк: Я хочу виступити на захист панку. Єдине, з чим я погоджуюся, що ми музично взагалі ні в які рамки не влазимо. Панк ─ це реінкарнація рок-н-ролу. І не того, що грали The Beatles чи The Rolling Stones, а того, що грали у 1950-х роках в Америці ─ це був такий веселий протест. І те, що робили потім Sex Pistols і група The Clash, було спробою відновлення цього підліткового бунту.

Також, якщо ми подивимося, як ідея панку трансформувалася, то ми дійдемо до такої реально фігні, як російський панк. А це взагалі не весело, це дуже сумно, похмуро і від цього хочеться реально повіситися. Якщо ми подивимося на мотиви, скажімо так, панків нормальних і панків "ненормальних", ми побачимо, що перших мотивує свобода в різних її проявах, а для других мотив абсолютно рабський. Коли людина залежить не від себе, а від свого психоемоційного стану і від нестачі культури та механізмів для того, щоб цей стан нормально сублімувати у творчість, то виходить така гидота, якою нам промивали вуха, паростки "руського міра".

Взагалі панк — це досить інтелектуальна штука. Якщо ми подивимося навіть на той же Sex Pistols, головним панком якого був менеджер гурту Малкольм Макларен та його партнерка, в якої був магазин, Вів'єн ВествудВів'єн Вествуд - одна з найвідоміших у світі дизайнерок та засновниця стилю панк в одязі, яку королева Єлизавета II нагородила лицарським титулом дами за внесок у розвиток моди.. А решта — просто наркомани, які повторювали якісь типу важливі речі, які придумав Макларен.

Повертаючись до питання, чи можна якимось чином натягнути нас на панк? Я вважаю, що, звісно, можна, якщо перевизначити панк. Але загалом ні.

Фрік-дуетом ми теж називатися не можемо. Адже фрік-естетика формувалася як бажання домінації однієї соціально-політичної групи над іншою. Фрік мавТут йдеться про спеціальні цирки, які з’явилася в Англії ще у XVI столітті та поширилися світом. Тоді людей з фізичними вадами виставляли напоказ публіці – це викликало у глядачів не лише подив, а й сміх. Артисти отримували за виступи чималі гроші, тому іноді й здорові люди свідомо себе калічили задля прибутку. "Фрік" (англ. freak) перекладається як інвалід; дивак, дивна людина. страждати,  бути сумним рабом, з якого знущаються. Ось такою була і концепція.

Якщо визначати фрік-культуру як спробу виступати за свободу та все ж таки оцінювати самого себе як вільного персонажа, то ми наслідуємо якийсь неофріктицизм.

Хамерман знищує віруси. Автор фото Ігор Єгоренков

Альберт Цукренко: Ось тому ми фрік-дует!

Ти кажеш, що панки — це інтелектуали, а не ця вся шпана. Ти перевизначив панк. Чому тоді не перевизначити фрік? "Фрік" має багато значень. Наприклад, найпростіше визначення фріка ─ це чувак, який робить щось некомерційне на публіці.

Вова Пахолюк:  Тоді Девід Боуї теж фрік? І всі ми теж фріки, бо ми некомерційні!

Альберт Цукренко: У 1970-х Девіда Боуї називали фріком через його руде волосся та жіночий одяг. Мені здається, що ми ближче до фрік-дуету, аніж до панк-гурту. Хоча якщо нас можна визначити, категоризувати та покласти на якусь поличку, то це нужно. У нас з самого початку не було такого бажання.

Гурт "Хамерман знищує віруси" зародився у 1990-х у Сумах. Це був протест чи просто прикол?

Вова Пахолюк: З мого боку це не було протестом, бо протестом було саме життя у той час. Якщо ти не помер, то це вже протест. Тому це було для задоволення, як купити хом'ячка. Ми собі створили осередок дозвілля і там бавилися.

Альберт Цукренко: Протест має бути направлений проти когось чи чогось. Я не пам’ятаю, щоб у нас були такі думки та потреба у боротьбі. Можливо, була якась реакція на відносно депресивне середовище, радше як спосіб це проживати чи витісняти, але це точно був не протест.

Це зараз можна казати про протест, коли ми досягли популярності і до нас є якісь "наїзди". Наша діяльність у такому випадку може розглядатися як протест. Ми просто захищаємо себе і свою свободу робити те, що хочемо.

Леопардова сукня та свинячі очі

Ви згадали про знамениту Вів'єн Вествуд, дизайнерку, яка робила сценічні костюми для Sex Pistols. А хто робить костюми вам?

Вова Пахолюк: Мені подобається, коли якась дизайнерка шиє нам костюми, і ми одягаємо усе чистеньке. Після концерту не треба півгодини відмиватися пекельним милом, щоб не смердіти та не змивати з себе кров чи якусь гидоту. Але все ж таки є певне задоволення, щоб одягнути якусь фігню, а потім ще з якоюсь фігньою скомбінувати, але щоб разом воно виглядало естетично привабливо. У цьому є задоволення і перемога над ситуацією.

DIYdo it yourself, зроби сам — це головний принцип панків, вони з ним носилися і ми з ним носимося, бо я вважаю, що це певна декларація, маркер, за яким свої впізнають своїх.

90% своїх костюмів Альберт Цукренко та Вова Пахолюк роблять собі самі. До того ж ці костюми ніколи не повторюються. Колись придумали собі таку маркетингову стратегію, щоб люди приходили на концерт і тільки на ньому могли побачити унікальний костюм. Але насправді це був просто жарт, який перетворився на стратегію просування. Виставка костюмів "ХЗВ" могла б мати шалений успіх, але деякі з них неможливо експонувати — вони збереглися лише на фото.

Попередню сторінку "ХЗВ" з усією фотодокументацією Facebook видалив через порушення стандартів та правил спільноти, а відновити цей величезний альбом у гурту немає можливості.

Вова Пахолюк: Розкажу тобі історію. Уяви, у нас концерт в суботу, а ідеї костюмів немає. У п’ятницю я їду на Дарницький ринок. Завжди, коли немає ідеї, ми йдемо на ринок. І ось іду я по ринку і нічого не можу знайти. Потім заходжу у ларьок, там сидять жінки, п’ють водку. Бачу: висить леопардова сукня з брошкою, але вона тільки одна, а нам треба дві. Ситуація вкрай невизначена, до того ж, через 15 хвилин ларьок зачинявся. Потім я заходжу в магазин із джинсами й кажу, що мені треба щось леопардове. Продавець показує костюм для підлітків, піжаму з леопардовою шапкою. Я прошу два, але в нього лише один. Думаю, ну можна взяти і ту сукню, і цього леопарда. Але бачу ковбойську леопардову шляпу і — бінго! Я побіг, купив у жінки сукню і так вийшов на сцену. Майже нічого не передбачало, що цей челендж закінчиться такою вдалою комбінацією. Але все спрацювало. Я був задоволений, як дитина, що знайшов таку красу. Костюми вийшли офігенні.

Хамерман знищує віруси. Автор фото Ярослав Кондратенко

Альберт Цукренко розповідає, що була серія костюмів, які складалися з двох дошок з різними написами. Ці дошки кріпилися позаду на силіконових ремінцях, і було кілька разів на концертах, коли вони відривалися. А під дошками нічого немає, тому було незручно. Після цього "Хамермани" стали одягати під дошки шкарпетки, щоб уникнути таких факапів. На їхню думку, це дуже проста та функціональна річ.

Хтось виклав у інтернет відео, як на ринку в Кам’янці-Подільському Вова Пахолюк приміряє курку на голову, а продавчиня незворушно каже: "Курка 100% не налізе, треба індичку брати". Це все відбувалося під час фестивалю Respublica, який кілька років поспіль проводився у Кам’янці-Подільському. Місцеві жителі, загартовані фестивалем, вже нічому не дивувалися.

"Насправді працює дух підприємництва. Людина може бути суперконсервативна, але коли у неї щось купують, вона піде назустріч, вона ще примірить, вона ще розкаже, що ця курка краще на вас сідає", ─ каже Альберт Цукренко. Може, й справді продавчиня вирахувала, що дорожче і краще продати зараз індика. "Беріть свиню", ─ продовжує жартувати Цукренко та додає: "Якщо є ще якийсь гурт, який надягає на голову курочок, то тоді нас можна в одну нішу засунути. Але таких насправді немає".

Хамерман знищує віруси. Фестиваль ReSpublica, 2015

Через кілька років після виступу в курках "ХЗВ" знову виступали на Respublica та просили організаторів заздалегідь купити коров'ячі шлунки для сценічних костюмів. Андрій Зоїн, організатор фестивалю, розповідав, що коли продавець шлунків побачив бейдж фестивалю, запитав: "А що, до вас знов Хамермани приїжджають?"

У Києві ж звикли до різного, тому тут важче когось здивувати, розповідає Пахалюк: "На Почайній є магазини з білизною, і коли я заходжу з дитиною та ми обираємо жіночу білизну мені на концерт, ніхто не дивується. Я так розумію, що в них дуже багато таких клієнтів. Але пам'ятаю, коли ми купували кроликів і свинячі очі в Тернополі, то тоді продавці дивувалися. Тому все залежить від кількості запитів".

Ані в Україні, ані у світі ніхто більше курки на голову під час виступів не надягав. Була Леді Гага з сукнею з м’яса, але там, здається, сукня була дизайнерська. Ким надихалися "Хамерман знищує віруси"?

Вова Пахолюк: Що стосується костюмів, ми ніколи ніким не надихалися і навіть не думали про це.

Альберт Цукренко: Я б сказав, ми надихаємося самі собою. Тобто у нас вже є колекція за спиною і у нас є потреба дивувати себе знову і знову. Перш за все себе, а потім публіку. Для нас вже є планка, яка задана нами самими, і ми постійно намагаємося до неї доскочити й перескочити.

Вова Пахолюк: Мені подобається в цих всіх костюмах не тільки те, що можна якусь фігню начепити на голову, це насправді роблять і діти у пісочниці кожен день. Але що ми таким чином створюємо якийсь додатковий рівень сприйняття. Це типу як водка з пивом, така подвійна дія. Ми придумали, як максимально посилити ефект від шоу та від нашої голої дупи. І костюми правда спрацьовують, навіть якщо люди не розуміють (а здебільшого вони не розуміють), чому ми все це робимо. Там, де мав бути кураторський текст, ми закладали це значення у костюми.

Наприклад, на концерті у Львові, який відбувся 8 квітня 2023 року напередодні Вербної неділі костюми складалися з вербових гілок. Фото з концерту підписали: "Не ми б'ємо — верба б'є!". А на початку березня у Дніпрі, через кілька днів після оприлюднення китайської "формулу миру" з врегулювання "української кризи", хамермани виступили з сітками з мандаринами на голові та запитали: "Чи говорите ви мандаринськоюМандаринська мова - група діалектів китайської мови, якими розмовляють на півночі та південному заході Китаю.?" Коли українці викладали в соцмережі фото в одязі з леопардовим принтом у межах флешмобу на підтримку рішення надати Україні танки Leopard 2, "ХЗВ" також вийшли на сцену у Вінниці з ніг до голови в "леопардах".

Хамерман знищує віруси. Автор фото Ярослав Кондратенко

Альберт Цукренко: Я згоден, але при цьому елемент цієї пісочниці, там, де діти собі одягають на голову якусь фігню і радіють цьому, — це теж у "Хамерманів" присутнє. Елемент безпосередньої дитячої радості, що одягнув на голову курку.

Вова Пахолюк: Це справді радість — дивитися на Альберта, який натягує дохлого кролика, з якого падають опариші. Це дуже смішно.

Альберт Цукренко розповідає, що після концертів вони зберігають не більше 10% костюмів. "Не будеш же ти вдома тримати поховальні вінки", ─ додає Пахалюк.

Гурт "ХЗВ" своєю діяльністю, творчістю показує, що рамок для них не існує.

Вова Пахолюк: Рамки завжди існують. Іноді вони збігаються з рамками ізолятора тимчасового тримання, СІЗО або тюрми. Казати, що ми абсолютно вільні люди, – ні. Ми відтерміновані мовою, відтерміновані купою соціальних нашарувань. Звичайно, хочеться вистрибнути за ці рамки обумовлень і врешті-решт сказати, що ми вільні. От коли, наприклад, Україна стане членом НАТО, тоді ми зможемо про якийсь аспект свободи говорити. А так нейрони якось рухаються, калієво-натрієві насоси шурують і ми постійно перебуваємо десь на межі між свободою і несвободою.

Альберт Цукренко: Ми не відповідаємо якомусь унормаваному та прийнятому розумінню того, як має виглядати музикант на сцені в Україні. Це не означає, що ми повністю вільні як артисти, не кажучи вже про особисті та духовні речі.

Вова Пахолюк: Ти розумієш, якщо у нас зараз відібрати весь наш соціальний капітал у вигляді роботи, якихось подачок чи передачок сала з Сум, і сказати, що ми маємо забезпечувати себе самі, то я й не знаю, скільки ми протримаємося з нашими костюмами. Можливо, нам доведеться мімікрувати під Вакарчука і виступати одягненими.

Тому "ХЗВ" моляться на своїх патронів у буквальному сенсі.

Хамерман знищує віруси. Автор фото Ігор Єгоренков

Одна з концепцій панків — жити тут і зараз, а що у "Хамерманів"?

Вова Пахолюк: Мені дуже подобається цей світ, бо стільки вже поправок внесено. Можна в будь-якому стані кайфанути. Наприклад, раніше не було нормальних пігулок і треба було страждати. А зараз застуда навалює, ти береш парацетамол або ібупрофен, стакан горілки випив — і тобі вже краще. А якщо ні, то є мізкоправи. Нам нічого боятися, крім раку простати.

Рочків за 10-20 штучний інтелект так розів'ється, що далі будемо жити з цими технологіями, з нас таких фріків зроблять! Головне — не здохнути прямо зараз. Будемо з вмонтованими колесами, з телескопічними очима або ще щось. Ось тоді ми будемо фріками. Уяви, як трансформери.

Альберт Цукренко підхоплює: "Трансгуманістичний фрік-дует. І ще будуть гадати, це справжні фріки чи як двійники у Путіна". Вони бавляться, як діти, плекають свою внутрішню дитину, хоча самі вже давно є батьками.

Вова Пахолюк: Мені здається, якщо у публіки є здатність офігівати, то це класно. До нас приходять постійно нові люди. Нас можна сприймати глибоко, обговорювати з якісь сенси та інтенси, а хтось з нас просто угорає і кидається диваном, як було в Кам’янці-Подільському. Це було взагалі офігенно! Хто ще може зробити такий безлад на концерті? Мені це подобається.

Хамерман знищує віруси. Автор фото Віктор Височин

Хто ж такий Хамерман і які віруси він знищує?

Вова Пахолюк: Я сам не знаю, бо фільм, звідки було вкрадено це словосполучення, я не дивився. Включив на дві хвилини, почув цю фразу, яка по факту була просто невірним перекладом з англійської "Hammerman kills bugs". Але з точки зору фонетики я був приголомшений, бо там таке словосполучення твердих приголосних. Воно просто класно звучить.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!