"Квіти і зброя". Історія звільненої захисниці Азовсталі, поетки й пресофіцерки Валерії "Нави" Карпиленко

Історія Валерії "Нави" Карпиленко (Суботіної), захисниці Азовсталі, поетки. Фото: Дмитро "Орест" Козацький

Під час обміну військовополоненими 10 квітня до України повернулась речниця полку "Азов", захисниця Азовсталі та Маріуполя Валерія Карпиленко (Суботіна) на позивний "Нава". Валерія — поетка родом з Маріуполя, у 2015 році приєдналася до пресслужби полку "Азов", згодом була пресофіцеркою у Донецькому прикордонному загоні. Суспільне Культура розповідає про її життя, творчість, збірку віршів "Квіти і зброя" та кохання.

У полон Валерія Карпиленко (Суботіна) потрапила під час виходу українських військових з "Азовсталі" 16 травня 2022 року й повернулася до України в результаті великого обміну полоненими. Вдалося повернути сотню людей, серед яких, зокрема, оборонці Маріуполя, "Азовсталі" та Гостомеля.

Поетка Валерія Карпиленко

Валерія Карпиленко (Суботіна) — поетка та журналістка, колишня викладачка Маріупольського державного університету, кандидат наук із соціальних комунікацій. Працювала журналісткою на телеканалі "TV7 Маріуполь".

У 2015 році приєдналася до пресслужби полку "Азов", згодом була пресофіцеркою у Донецькому прикордонному загоні. 24 лютого вона стала на захист рідного міста. Разом з побратимами та посестрами була в облозі на "Азовсталі", звідки й потрапила у полон.

Видала збірку поезії "Квіти і зброя", яку написала під час служби в полку "Азов" (2015-2016 рр.), і пізніше в Донецькому прикордонному загоні (2017-2020 рр.). Весь цей час Валерія записувала історії бійців і писала вірші про них. Кожен вірш — це спогад про хлопців і дівчат, які були там, на сході, всі роки російсько-української війни.

Також книга й про те, як не втрачати надію: “Купила плаття. Замріялась, дивлячись на вишиті квіти. Скінчиться війна. Вдягну його”.

Фото: Армія Інформ

Майже усі примірники книги згоріли у Маріуполі чи лишилися під завалами зруйнованих квартир. Тому доки авторка була в полоні, книгу перевидали. Тепер на обкладинці — одне з останніх фото Валерії до полону. До збірки додали тільки один вірш, написаний на "Азовсталі".

Nava шість місяців у полоні. На підтримку полоненої з Азовсталі друзі читатимуть її вірші

Історія кохання Валерії "Нави" та прикордонника Андрія "Бороди"

Історію кохання Валерії Карпиленко на позивний "Нава" та прикордонника Андрія Суботіна "Бороди" записав побратим азовець Дмитро Козацький. Пара познайомилась, коли Валерія працювала в пресслужбі Донецького прикордонного загону. В облозі на "Азовсталі" вирішили одружитися. Датою обрали 5 травня, бо це день народження полку "Азов". 7 травня Андрій загинув.

Фото: кадр з фільму Дмитра Козацького

"В останню нашу розмову я йому казала, щоб він обов’язково вижив. І він мені казав, щоб я обов’язково вибралася звідси. Ми одне одному обіцяли.

Я — обіцяла вибратися, він мені — обіцяв вижити.

І от зараз принаймні душа його вибралася — з цього пекельного місця, де дуже мучаться наші поранені захисники. А я все ще тут. Зараз дуже багато історій, коли тут гинуть чоловіки або дівчата — військовослужбовці, які є родинами. А потім через кілька днів гине хтось інший. Ніби йдуть одне за одним. І сказати чесно: дуже хочеться до нього, але я йому обіцяла, обіцяла… Я йому обіцяла вибратися…"

Обличчя "Азовсталі". Історії захисників Маріуполя
Фото: Instagram @moyamalenkanezaleqnist

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!