Оксана Забужко впевнена, що жоден штучний інтелект не зможе замінити письменників

. Фото: Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa/Facebook

Інструменти штучного інтелекту, спроєктовані на основі нейромережі, стають все більш популярними у суспільстві: текст напише ChatGPT, ілюстрації розробить Midjourney. Водночас письменниця Оксана Забужко вважає, що ШІ не зможе повноцінно замінити письменників ні зараз, ні в майбутньому. Про це вона розповіла у інтервʼю для видання BBC News Україна, опубліковане 20 березня.

"Знаєте, я досить довго живу, щоб ще пам’ятати, які були прогнози в 60-х роках, коли ще були ЕОМ — електронно-обчислювальні машини, і вони писали вірші. Були прогнози, що невдовзі все будуть писати ЕОМ. Не будуть", – заявила вона.

Письменниця додала, що хоч люди у повсякденні й користуються схожими інструментами – наприклад, GPS, Google Translate, — але досі цінується саме людська праця. Зокрема її видавець в Італії звільнив перекладача, який використав онлайн-перекладач для роботи.

Штучний інтелект ChatGPT відповідає на питання з анкети Пруста та пісні Стаса Корольова

На думку письменниці, програми ніколи не зможуть створювати текст так, як люди: "Вони не можуть писати так само, як я, тому що я — це не довге речення. Я — це та енергія, яка всередині речення. І ніяким чином штучний інтелект її не зімітує".

"Боятися є чого, але не того. Таким чином збільшуються можливості генерування брехні. А саме створення штучної реальності. Створення крипто-пам'яті, підсовування людям, скажімо, того, що вони насправді не зазнали як їхніх власних переживань"
Оксана Забужко
Штучний інтелект в ілюстрації: про обкладинку книги "ВСЛ", художню цінність та авторські права

Крім того, вважає Забужко, можна досить легко впізнати який текст писала людина, а який створив компʼютер. Для цього потрібно володіти культурою глибинного читання та мати високий рівень емпатії: "Це те, чого жоден штучний інтелект не замінить ніяким чином. Це те, що називається абстрактним словом "людяність".

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!