"Не буде ні Олі Полякової, ні NK, бо це конфлікт інтересів": Герман Нєнов про підготовку Євробачення 2023

. Фото: Facebook / Герман Нєнов

Нині триває підготовка до Євробачення-2023 – фінал конкурсу глядачі побачать у травні. Однак Україна спільно з Великою Британією вже готують цьогорічний конкурс.

Від України є свій режисер та креативний директор конкурсу, ним став Герман Нєнов. Він відповідатиме за всі візуальні ефекти на конкурсі. Разом із креативною командою BBC працюватиме над інтервал-актами, відеороликами й іншими елементами шоу, в яких буде відображатись Україна. Про підготовку шоу Герман розповів в ефірі програми "Культура на часі".

Ми говоримо про шоу, яке буде на всю Європу. У вас був до цього досвід грандіозних шоу для українських зірок і на українську естраду, і на українську аудиторію. "Євробачення" ж — трохи інший рівень. На вашу думку, чим саме вам вдалося вразити ВВС? Що особливого і цікавого було запропоновано?

Я не знаю, чим саме вдалося вразити. Але я дуже відвертий і чесний, коли приходжу на будь-яку співбесіду, на будь-який проєкт, і завжди кажу про ті сенси і ту позицію, яку я б хотів у цьому проєкті донести.

Мене питали про те, якою я бачу Україну, які елементи мені б хотілося і з якого боку мені б хотілося показати нашу країну. І вже після перших презентованих ідей ми зрозуміли, що бачення співпадають і є якійсь спільний конект у цьому плані. Тому я думаю, що, напевне, потрібно питати у ВВС, чим саме.

Я ніколи не працював на проєктах в Україні по принципу такого друкарського верстата. Тобто все, що я робив і на телебаченні як телевізійні проєкти, і для артистів, — це більше як капсульна історія, і, можливо, таке, не знаю, свіже бачення їх також вразило.

Хто саме приймав рішення, щоб ви стали креативним продюсером? Це ВВС чи все ж це була і українська сторона? Як це?

Я на перемовинах між Суспільним мовником і ВВС не був присутній, коли приймалося рішення стосовно мене, але я так розумію, що це спільне рішення.

Ви говорили про те, що співпали бачення, наприклад, Європейського мовника взагалі і вас, тобто як має бути представлена Україна. Що це були за елементи? Якщо ми вже можемо зараз про це говорити і розкривати.

Наразі ми не можемо сказати про щось конкретне.

Читайте також: "Євробачення-2023": цікаві факти про конкурсантів
30 січня організатори пісенного конкурсу "Євробачення" презентували головний логотип та слоган цьогорічного шоу. Ним стало класичне багатошарове серце в синьому, жовтому, рожевому та фіолетовому кольорах. Фото: eurovision/Instagram

А у загальних рисах?

Моя позиція, що Україна — це країна з багатовіковою культурною історією, і в межах попередніх конкурсів, на мою думку, ця історія і цей контекст не були до кінця розкриті. У нас поєднується велика історична базова складова і мультимедійна прогресивна діджитальна історія. Ми одні з найпрогресивніших у розробці цих технологій, і саме ці аспекти взагалі не були розкриті.

Були певні шаблонні розуміння того, якою у світі до 2014 року була Україна, — певний стереотипний образ, і я сказав, що я не хочу цього. Якщо ми робимо автентичну Україну, то це сучасна автентика, це поєднання старовинності та модерну, а не костюм з кіностудії Довженка, з якого пил струсили і одягли, і вона така файна україночка йде з глечиком борщу. Ні, це те, чим нас годували багато десятиліть: що українська культура якась там меншовартісна, що в нас немає своїх композиторів відомих, немає якихось видатних поетів, те, що українська культура не самодостатня, а ніби є супутником чиєїсь іншої культури.

Я вважаю, що це кардинально не так, що в Україні є величезна музична спадщина, є величезна літературна спадщина, а "Євробачення" з чого складається? "Євробачення" — конкурс пісні, зі слова, з віршів та з музики. І у нас є музична культура, є культові музичні твори, якими захоплюється весь світ, але їх на "Євробаченні" ще не чули.

Я дуже хочу, щоб культові музичні твори, які є обличчям України у світі сьогодні, пролунали по-іншому, у якійсь новій сучасній обробці, щоб таке діджиталізоване обличчя України, але з автентичним колоритом, було також заявлене. Це основні месиджі і акценти. Мені важливо, щоб наша спадщина була не на рівні гарної української дівчини у вінку, а на рівні того, що це цілий культурний пласт.

Якщо ми говоримо про українські пісні, які, можливо, мають прозвучати інакше, то особисто для вас як людини у колі культури української, історії певної української, яка пісня є такою особливою? Що хотілося б, аби почули усі і в іншому звучанні?

Я не буду казати про ту пісню чи ті пісні, які будуть лунати. І без прив’язки до "Євробачення", наприклад: донедавна взагалі багато хто у світі не знав, що "Щедрик" — це українська мелодія, що це Леонтович, що це культова мелодія, яку наспівують у фільмі "Один вдома" і яку згадує під Різдво весь світ, тобто що це — Україна. А це такі асоціації, які важливі, тому що це величезний вклад.

Уже багато десятиліть ця мелодія є символом Різдва в усьому світі. Вона, написана у 20-х роках, рівно сто років тому, була символом спротиву: згадаймо Кошиця, "Капелу". У ті моменти, коли перша наша Незалежність не витримала, саме музика українська заявила про українську культуру на весь світ. І що є така окрема країна, не якась там Малоросія.

Коли Україна приймала "Євробачення" у 2017 році, в інтервал-актах виступала українська співачка Онука. А кого з українських артистів ви, можливо, вже зараз бачите в оцих паузах, які можуть представляти українську автентику і взагалі Україну?

Це секрет шоу сьогодні. Через певний час буде заявлена сцена, ведучі.

Але принаймні це буде декілька артистів чи один?

Це буде велика кількість українських артистів, які будуть заявлені в різних шоу. Якщо в нас все вийде і буде так, як ми собі задумали, і те, як ми зараз комунікуємо з ВВС, я можу сміливо заявити, що це буде, напевне, найбільша кількість інтеграції українських артистів у шоу "Євробачення" у порівнянні з 2005 і 2017 роками.

Це будуть різні інтеграції, не обов'язково, що ця людина буде співати на сцені, вона може виступати у будь-якій ролі, але український музикант, обличчя України буде з’являтися у шоу в тих чи тих ролях. І це також була моя важлива місія, що ми не повинні замкнутися лише на двох-трьох особистостях, з якими у людей асоціюється перемога України.

Зокрема про особистості. Оля Полякова, з якою ви співпрацювали до цього, створювали для неї шоу "Королева ночі", зараз починає створювати англомовний альбом. Можливо, ми її там теж побачимо з цими піснями?

Ні, ми майже не побачимо на сцені "Євробачення" артистів, які не були дотичні. Буде декілька винятків, але артистів, з якими я працював, ні Олі Полякової, ні NK на сцені "Євробачення" не буде, бо це конфлікт інтересів. Сказали б, що креативний директор лобіює чиїсь інтереси.

Чи брали ви участь у розробці цього логотипу, креативної якоїсь частини, чи не долучали вас до цього?

Ми погоджували ці моменти візуалізації і різні компоненти, адже конкурс "Євробачення" — це не тільки шоу. Такі рішення — це прерогатива виключно ВВС і Європейського мовника, але в розробці айдентики бере участь українська компанія.

Зазначимо, що 67-й Пісенний конкурс "Євробачення" у травні прийматиме Ліверпуль. Представником України на цьогорічному конкурсі є гурт TVORCHI.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!