Доброго вечора everybody, цей день настав: ми підготували підбірку головних мемів 2022 року

Колаж: Марія Туча

Навіть у настільки скрутні часи, як нинішні, українці не втрачають почуття гумору, а визвольна боротьба народила безліч кумедних історій, які без знання контексту складно зрозуміти європейській та американській авдиторії.

З перших днів повномасштабного вторгнення Росії українські мемороби почали рефлексувати на актуальні події смішними картинками, але ми хочемо поговорити не лише про це, а й про "український мем" у ширшому контексті. Чому це явище є важливим і що саме це відображає в нашій свідомості та українській культурі загалом?

Ще під час пандемії американські психологи встановили, що меми допомагають впоратися зі стресом — подивившись смішні картинки, люди почуваються спокійнішими та задоволенішими. Також у них зростає впевненість у своїх можливостях перемогти ковід. Можна з упевненістю сказати, що те ж саме стосується і теми війни.

Також варто зважати й на те, що "мем" — це не лише про зображення й не лише про смішне, точніше, не завжди. Мем (від грецького mimema, що означає "наслідування") ввів у 1976 році британський біолог-еволюціоніст Річард Докінз як визначення "одиниці культурної інформації". Чим відрізняється мем у нашому розумінні від середньостатистичної смішної картинки в інтернеті?

Двома важливими речима: символом (грубо кажучи: головним героєм мема) і контекстом, у якому він був створений.

Тому за багато років, коли український школяр захоче дізнатися, як саме Україна перемогла Росію в цій запеклій, жорстокій боротьбі, йому стане в нагоді наша добірка головних мемів за 2022 рік.

Можливо, йому не буде так смішно, бо він не пережив це на власному досвіді, але він точно зрозуміє настрої тогочасних українців, їхні головні страхи та бажання. Адже за допомогою жартів людина звільняється від накопичених складних переживань – яких у нас за рік назбиралося, погодьтеся, чимало.

Меми перших воєнних днів — меми народного спротиву та сміливості: конотопська відьма, насіння в кишенях окупантів, гопники віджали БТР, роми віджали танк

Перші дні після 24 лютого були сповнені хаосу. Ніхто не знав, як поводити себе в умовах широкомасштабної війни, наскільки далеко зайдуть росіяни та наскільки вдалою буде оборона країни силами ЗСУ.

Швидко прийшло розуміння, що бої точаться й в інформаційному просторі – вже у перші дні в мережі з’явилися сотні смішних мемів та карикатур, які множились та ширились у геометричній прогресії. Поки велика кількість людей займалась "думскроллінгом" (безупинним читанням новин з поля бою), інші почали ділитися своїми першими рефлексіями на цю тему.

Це можна назвати нашою лінією психологічного спротиву, адже Росія як держава-терорист перш за все намагалась зламати волю українців до боротьби.

Тим більше, що приклади героїчного спротиву українців перед російською навалою задавали темп, настрій та давали натхнення. Ще коли почали з'являтися перші новини про стягнення російських військ до українських кордонів, люди почали хвилюватися, але при цьому й активно жартувати.

Ви ж пам'ятаєте, як на Херсонщині роми на тракторі викрали техніку окупантів? А як київські гопники з Оболоні під час спроби облоги міста напали на диверсійну групу та "віджали" їхній БТР?

Росіяни крадуть меми! Чи це смішно, чи небезпечно — говорять медійники, культурознавці, творці мемів
Ілюстрації знизу: Дарія Луцишина, Tetiana Demchuk, bright_arts

А конотопську відьму, яка прокляла "причинне місце" російських солдатів? Її згадали навіть в американському ток-шоу.

"Розірвало мережу" й відео, як звичайний український чоловік з цигаркою в зубах голими руками переніс міну до невеличкого придорожнього гаю.

А в окупованому росіянами Генічеську популярний мем створила жінка, яка звернулася до російського окупанта:

"Ви прийшли на нашу землю? Якого хр*на ви прийшли? Покладіть насіння собі в кишені, щоб, коли вас уб'ють, проросли соняшники".

Не можна не згадати героїчного менеджера "Укрпошти", який збив літак – і заразом легенду про киянку, яка збила дрон банкою консервації.

Менеджер "Укрпошти", який збив літак — Сергій Чижиков, і ілюстрація Сашка Даниленка

Не так важливо, чи всі з цих мемів правдиві – але вони допомогли пережити перші страшні часи та не з'їхати з глузду.

Меми про героїчний спротив: "доброго вечора, ми з України", "рускій воєнний корабль", півник з Бородянки

"Доброго вечора, ми з України!"

Сингл дуету PROBASS ∆ HARDI вийшов ще в жовтні 2021 року, але після повномасштабного російського вторгнення в Україну завірусився в TikTok. Саму фразу, яка стала мемом, сказав вокаліст українського гурту DakhaBrakha Марк Галаневич під час виступу в США й саме цією фразою розпочинав свої відеозвернення голова Миколаївської облдержадміністрації Віталій Кім (який також є героєм нашого списку трохи нижче).

Трек став символом незламності, а люди почали використовувати цю фразу як привітання під час зустрічі, її друкують на марках.

Наразі у синглу на YouTube понад 17 млн переглядів, а в TikTok із цим звуком зняли 832 тисячі відео.

"Русскій воєнний корабль, іді на*уй"

Саме так відповів прикордонник Роман Грибов на пропозицію російських окупантів скласти зброю під час битви за острів Зміїний 24 лютого 2022 року. Ці слова блискавично поширилися серед українців та стали ледь не найпопулярнішим мемом воєнного часу — вислів друкували на білбордах, одязі, писали в описах особистих сторінок у соцмережах.

За два місяці крейсер "Москва", який погрожував захисникам Зміїного, був потоплений українськими ракетами, а автор фрази про нього отримав звання Героя України.

"Русскій воєнний корабль, іді...!" — хто сказав легендарну фразу і чому ім’я автора приховують
Марка Укрпошти "Русскій воєнний корабль, іді...". Фото: Укрпошта

Керамічний півник з Бородянки

Півник з Васильківського заводу майоліки став одним із символів стійкості українського народу після того, як фотографка "Суспільного" Єлизавета Серватинська опублікувала знімок вцілілої кухонної шафи на стіні зруйнованого авіабомбою будинку.

Цей панельний будинок знаходиться біля в’їзду в Бородянку й від попадання авіабомби в ньому обвалився цілий під’їзд — усі поверхи з першого по п’ятий. Але кухонний гарнітур в одній із квартир міцно тримається за стіну — а на ньому й незламний півник.

У Бучі охопило відчуття безпорадності — фотографка Суспільного про війну, знімок "шафки" та убитих
Ілюстрація: Олександр Грехов. Фото Зеленського з Джонсоном: Associated Press. Оригінальне фото шафки з півником: Єлизавета Серватинська / Суспільне, Бородянка, 6 квітня, 2022

Меми про зброю: "Хаймарси", "Джавеліни", Чорнобаївка, лендліз, "Байрактари", куріння там, де не треба

В інший час такими назвами оперували б лише люди з вузькоспеціалізованою підготовкою, але зараз що таке "Байрактар" і "Джавелін" знають навіть діти. У цьому списку також славетне село Чорнобаївка, відоме як локація неминучої поразки російських окупантів, омріяний "лендлізВід англ. lend — позичати та lease — здавати в оренду, — державний акт США, який дозволяє допомагати будь-якій країні, оборона якої життєво важлива для США, без попередньої оплати." від США, а також "куріння" на військових об'єктах Росії — саме через куріння в неправильних місцях і знищується стратегічне озброєння країни-агресорки, принаймні за її офіційними повідомленнями.

Саме тому президент Зеленський в одному зі своїх відео звернувся до окупантів "зрозумілою їм мовою": "Хватит курить, где попало. Курите там, где еще не попало".
Аделіна-Джавеліна та Артур-Байрактар: як незвично називають дітей на Вінниччині та Архангел з Джавеліном та інші сюжети війни в ілюстраціях львівського художника-іконописця

Меми про зневагу до небезпеки чи зрадників: карта Лукашенка, "чемоданчік" Путіна, Чмоня, Медведчук – і чому це може бути небезпечним

Карта Лукашенка

Ситуація: перемовини з Путіним 11 березня. "А я сейчас вам покажу, откуда на Беларусь готовилось нападение…", – ці слова поруч з мапою говорить не визнаний Україною й низкою країн президент Білорусі Олександр Лукашенко про начебто плани України щодо нападу на Білорусь.

Попри абсурд і мемність ситуації варто двічі подумати, перш ніж активно поширювати цей мем: для багатьох користувачів соцмереж самопроголошений президент — це досі такий собі смішний неоковирний дядько з вусами, а не диктатор, узурпатор влади й спільник Путіна.

Не дозволяйте гумористичному контексту позитивно вплинути на ваше ставлення до людей, яких мають судити в Гаазі.

Лукашенко і його уявний напад України.

Валізка Путіна з фекаліями

Фекалії Путіна стали мемом після розслідування опублікованого виданням Paris Match. У ньому йшлося, що співробітники російського президента збирають за ним екскременти в закордонних поїздках. Вони нібито поміщають їх у спеціально призначені для цієї мети пакети, щоб не залишати слідів, а згодом доставляють все це в Росію в спеціальній валізі. У статті йшлося, що це робиться для того, аби приховати інформацію про можливі захворювання очільника Росії.

Для того, аби та чи інша ситуація стала смішною, її зазвичай потрібно комічно описати. У випадку з "чемоданчіком" Путіна достатньо просто фактів.

Чмоня

Окупант, на якого неможливо дивитися без сміху, — це полонений Чмоня, справжнє ім'я якого Андрій Рязанцев. Солдат здався українським військовим на початку березня. Через невисокий зріст та завелику військову форму, верх якої заправлений у штани, він став ідеальним мемом і способом іронізувати над убогістю російських військових.

Жартівливі відео з Чмонею часто створюють під пісню української співачки Русі "Заручена" ("Не стій під вікном"), а відео з хештегом #чмоня набирають мільйони переглядів.

Іронізуючи з російських військових, не варто забувати, що це все ж армія, яка становить небезпеку, а не збіговисько безхатченків — українські військові насправді чинять опір потужній силі й приносять у жертву свої життя й здоров'я у важких боях.

Зліва — оригінальний Чмоня Справа — нескінченна кількість мемів з ним.

Арештований Віктор Медведчук

У квітні СБУ затримала народного депутата України, лідера проросійської партії "Опозиційна платформа — За життя" Віктора Медведчука. На офіційних сторінках президента Зеленського з’явилася фотографія Медведчука у військовій формі ЗСУ та кайданках. Стримати хвилю жартів навколо цього було неможливо, та ніхто й не намагався.

Згодом звернення дружини Медведчука Оксани Марченко з проханням допомогти із звільненням чоловіка стали окремим мемом — з багатьох причин, але зокрема й через вбрання, яке вона вдягнула для звернення до президента Туреччини.

Колаж Суспільне Культура

Музичні меми: "Ой у лузі червона калина", Kalush Orchestra, "Вова, їб*ш їх бл*ть", "Вообще не хочу уезжать из Крыма"

"Ой у лузі червона калина"

"Ой у лузі червона калина" – пісня українських січових стрільців, яку написав громадський та культурний діяч Степан Чарнецький. У 1914 році її почув чотар УСС Григорій Трух. До першої строфи "Ой у лузі…" він додав ще три, які й склали текст патріотичного гімну українських січових стрільців "Червона калина".

Друга хвиля популярності цієї пісні настала в 2022 році, після вторгнення Росії в Україну. Андрій Хливнюк, лідер гурту "Бумбокс", заспівав її на Софійській площі та зняв відео. Воно стало вірусним і безліч людей почали робити кавери та викладати їх у соцмережах.

Ба більше, після того, як відео "Ой у лузі червона калина" з Андрієм Хливнюком завірусилося, культовий гурт Pink Floyd створив на неї кавер під назвою "Hey, Hey, Rise Up!" У квітні ця пісня посідала перше місце у чартах iTunes 25 країн світу.

Нещодавно лідер Pink Floyd Девід Гілмор написав у Facebook, що завдяки цій пісні вдалося зібрати для України 500 тисяч фунтів (понад 600 тисяч доларів).

Kalush Orchestra

Kalush Orchestra презентували пісню в лютому для Нацвідбору на "Євробачення-2022". Зі "Стефанією" гурт переміг на міжнародному пісенному конкурсі у травні в Італії. У червні пісня стала найпрослуховуванішим треком у Spotify у країнах Східної Європи та Центральної Азії.

Після виступу у фіналі Kalush Orchestra закликав врятувати Маріуполь і "Азовсталь".

"Я прошу кожного з вас, будь ласка, допоможіть українському Маріуполю, допоможіть Азовсталі прямо зараз!" — вигукнув Олег Псюк, доспівавши пісню.
Суспільне Культура презентує фільм про Kalush Orchestra

Після виходу кліпу фронтмен гурту Олег Псюк розповідав, що хоч у тексті немає ані слова про війну, багато людей почали асоціювати цей трек з Україною-мамою й навіть називати його гімном війни. Наразі кліп має 46 млн переглядів на YouTube.

Мюслі UA – "Вова, *баш їх, бл*ть"

У березні YouTube-канал "Мюслі UA" випустив пісню "Вова, *баш їх, бл*ть". У її основі — крилата фраза керівника "Агрофірми П'ятихатська" та президента футбольного клубу "Інгулець" Олександра Поворознюка, яку він сказав у зверненні до президента України Володимира Зеленського.

Пісня швидко стала хітом та очолила українські чарти Spotify та Apple Music. На момент виходу цієї статті, 26 грудня, вона входить у топ-100 пісень в Україні, а відео на YouTube має понад 6,3 млн переглядів.

Музичний спротив: 12 пісень, що стали символом незламності українського народу в 2022 році

"Вообще не хочу уезжать из Крыма"

До списку пісень ми також вирішили віднести аудіовізуальний мем "Вообще не хочу уезжать из Крыма, из Алушты", адже кількість пісень, створених на слова цієї росіянки, зашкалює.

Рюмсаючи, громадянка Росії Свєтлана Логінова розповідає на камеру, що вона виїжджає з Криму після вибухів у Новофедорівці. З її монологу слідує, що в Криму було так добре, а тепер, на жаль, доведеться їхати до себе в Росію.

Про меми, які створюють про "нещастя" Свєтлани, можна сказати одне — душевно, по-домашньому.

Меми про волонтерство: Сергій Притула, Тарас Чмут, меми про волонтерів та українців, які донатять на ЗСУ

Тарас Чмут і волонтерство

Українці, які гуртом збирають на "Байрактари" й супутники, перевернули уявлення світу про волонтерство. Величезні збори часто закриваються малими сумами, які надсилає велика кількість людей — так народилася аксіома-мем, що "не існує малого донату".

Важливу роль у створенні культури волонтерства для ЗСУ відіграв військовий аналітик, учасник війни й голова фонду "Повернись живим" Тарас Чмут. Спочатку спонтанні, а згодом регулярні розмови у Twitter за його участі під назвою "Фронтова поплава" стали осередком генерації нових навколовоєнних мемів.

Не лишаємо без відповіді головне питання — що по русні? Русні *****!

"Цей день настав"

Ці слова, які стали популярним мемом, говорить телеведучий, блогер і волонтер Сергій Притула перед тим, як оголосити новий збір або про закупівлю зброї для українських військових. Для створення мемів — безмежний простір.

Мовні неологізми українців: "могилізація", "бавовна", "мопеди", "бледіна"

Українці творчо борються з російською дезінформаційною машиною, придумуючи нові слова або використовуючи традиційні слова у новому значенні. І таким чином заганяють у ступор російських коментаторів.

"Могилізація" російських солдат замість "мобілізації", усім відома "бавовна", яка з'явилася як автоматичний переклад російського слова "хлопки", якими вони називають вибухи. Також зневажливе "мопеди" про дрони іранського виробництва "шахед", які використовує Росія — просто бо вони звучать, як старий мопед.

Скрін з сторінки ДСНС у Facebook

Слово "бледіна" навіть увійшло до міжнародного сленгового словника Urban DictionaryUrban Dictionary – онлайн-словник слів та фраз англомовного сленгу. Він містить визначення слів та виразів, що належать до сленгу та мов етнічних та інших субкультур та відсутні у стандартних словниках. Для більшості слів наводиться кілька визначень з відповідними прикладами. (до речі, разом зі словом "зукраїнено") — ним українці називають ракети, які Росія запускає по українських містах. Англійською слово тлумачать як "смертельно потворну сучку". Слово набуло популярності в українському сегменті Twitter #укртві.

"Будь-яка жива мова породжує нові слова нового часу": могилізація, бавовна, Джонсонюк, everybody, мопеди, ППОнеділок

Мовні меми росіян: "паляниця-полуніца", "електрохарчування", "немає сечі терпіти борошна", "смерть катам", "жест доброй волі", "нікакой панікі нєт"

Російські боти й спецслужбовці з ІПСО намагаються перекласти свою пропаганду власноруч або через Google Translate — і сказати, що в них це гарно виходить, не можна. За цими помилками українці не лише визначають руку ворога в повідомленні, а й використовують їх як матеріал для мемів, адже не сміятися з цього просто неможливо.

"Сечі немає терпіти борошна": як російські іпсошники ламають зуби об українську мову

І якщо "паляниця" це той код, який росіяни не здатні виговорити, "електрохарчування" (електропитание) й "пекельні борошна" (адские муки) — це просто недолугий переклад, то "жест доброй воли" й "никакой паники нет" — це новотвори власне росіян всередині своєї країни. Цими фразами їхня політична еліта й вони самі намагаються переконати себе, що Україна не повертає свої території, а вони віддають їх добровільно, а російська армія не біжить у паніці й не зазнає втрат, — саме тому, до речі, й "потерь в вооруженных силах России нет".

"Російськомовна щелепа, або Чую, синку, що ти не москаль". Фрагмент із книжки "Перемагати українською" Ольги Дубчак

Смерть катам

"Де зараз ви, кати мого народу? Де велич ваша, сила ваша де?", — питає Василь Симоненко в програмному вірші з однойменною назвою. А росіяни, зачувши заклик "смерть катам", трактували його по-своєму — як загрозу для чотирилапих друзів, яких українці, звісно, не кривдять, але із задоволенням забирають на іронічний мерч.

Меми-особистості війни: Залужний, Зеленський, Кім, Арестович, Кислиця, Джонсонюк, пес Патрон

Українські герої — Валерій Залужний, Володимир Зеленський, Віталій Кім

Усіх перерахованих об'єднує те, що вони стали мемами через повагу українців і жартують про них здебільшого захоплено, а не для того, аби висміяти. І президент Володимир Зеленський, і Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, і голова Миколаївської обласної державної адміністрації Віталій Кім стоять на захисті української державності, і роблять це харизматично, що не могло не відбитися в народній творчості.

Меми-особистості війни — Валерій Залужний, Володимир Зеленський, Віталій Кім.

Олексій Арестович

Блогер і радник Офісу Президента Олексій Арестович був мемом ще до війни, але його пророцтво про закінчення війни за 2-3 тижні актуалізувало цей образ. За характерні виступи Арестовича в етері загальнонаціонального марафону стали називати "заспокійливим" і прикладом витримки під час повномасштабного вторгнення.

Але з "дозуванням" заспокійливого варто бути обережними — у цьому матеріалі Ukraїner зібрані шкідливі наративи радника ОП.

Меми про Олексія Арестовича.

Сергій Кислиця

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця — крашЛюдина, яка подобається, це так само чітко зрозуміло, як чітко пан Кислиця попускає Росію і її представників на дипломатичній арені.

Чого варте лише його показове читання книжки "Що не так з дипломатією?" під час виступу російського посла на засіданні Ради Безпеки ООН 29 березня.

Тоді він написав у Twitter, що "її читання є набагато здоровішою альтернативою за нісенітниці від посла Путіна". Також Сергій Кислиця пропонував перейменувати Росію на Московію, повернувши їй "історичну назву". Ну не краш?

Замість "Росії" — "Московія": Кислиця запропонував повернути країні-агресорці її історичну назву

Борис Джонсонюк

Як колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон став козаком Джонсонюком? У своїх соцмережах він підписаний як Джонсон UK, але українці вирішили читати його нік як "Джонсонюк".

Мемності політику додало й те, що він став одним із перших європейських лідерів, хто прибув у Київ, і тим самим започаткував новий тренд.

Не дивлячись на серйозність візитів тодішнього очільника британського уряду, після привітних фото з України всі стали жартували про те, що подорожувати в гості до президента Зеленського "Укрзалізницею" — тепер улюблена справа Джонсонюка.

Джонсонюка друкували на футболках і шкарпетках, на його честь називали пончики, тістечка й суші-сети, а також нагородили Почесним знаком імені Григорія Маразлі І, ІІ, ІІІ ступенів, він став почесним громадянином Одеси, Києва, отримав звання Почесного доктора Львівського університету й першим отримав свою зірку подяки на Алеї сміливості в Києві.

У Чернігові посвятили в козаки прем'єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона

Не можна не згадати і його легендарну фразу "Добрий день, everybody", яка стала крилатою й навіть частиною пісні.

Пес Патрон

Цей песик цілком заслужено в номінації "особистість" — думаємо, ніхто із цим не сперечатиметься. Перелічити всю кількість мемів із псом-сапером Патроном з ДСНС неможливо, можна лише сказати, що з самого початку повномасштабного вторгнення він стабільно тримається на слуху й жарти про нього, хоч точно вже багатьом набридли, але тим не менш досі виникають кожного дня нові. Цьому сприяє і публічність песика, який активно веде соцмережі й постить туди всякий крінж (наприклад, нещодавно посварився з Єрмаком — ось оригінал, ось варіація на тему).

Зважаючи на популярність песика і його величезний соціальний капітал, багато експертів пророкують йому президентське крісло на наступних виборах.

Завершуємо цю добірку піснею про героїчного пса Патрона, яка і бісить, і зачаровує, і точно буде згадуватися як феномен прекрасного абсурду серед тяжких днів війни.

Мрія кожного українця — аби в новому 2023 році нам довелося думати над мемами про перемогу України. Суспільне Культура переконане в тому, що такі меми варто готувати заздалегідь, бо одного дня вони нам точно знадобляться.

Дивіться наше дослідження про те, як росіяни крадуть українські меми, але нехай це не спиняє вас у бажанні створювати нові, адже наші меми беззаперечно найкращі.

"We're from Ukraine": як українські меми про війну перекладають для закордонної аудиторії

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!