Jerry Heil: "Час говорити про те, що Україна – розвинена і передова країна"

. Фото: Ірина Савенко (МУЗВАР), надане пресслужбою Jerry Heil

17 грудня відбудеться фінал Нацвідбору на "Євробачення-2023", а поки ми продовжуємо знайомити вас із фіналістами. Серед десятки учасників співачка та авторка пісень Jerry Heil. У 2020 році вона вже брала участь у Нацвідборі та пройшла до фіналу, а нещодавно вступила до Музичного коледжу БеркліУніверситет Каліфорнії, також відомий як Берклі — вищий науковий та навчальний заклад США. Розташований у Берклі — передмісті Сан-Франциско, штат Каліфорнія. Це найстаріший та найпрестижніший кампус системи Каліфорнійського університету, яка налічує десять кампусів у Каліфорнії. у Бостоні.

Про те, як писала пісню для Національного відбору, реакцію іноземців на українську музику та чи змінилися потреби в слухачів після 24 лютого Jerry Heil розповіла Віктору Дяченку.

Фото: Jerry Heil

Кілька років тому у великому інтерв'ю напередодні Нового року говорили, що попереду європейська аудиторія. Так і складається: нині важко не помітити, що окрім української аудиторії у тебе є активна англомовна. Наскільки успішно оцінюєш свій розвиток у межах англомовного простору?

Можу сказати, що це лише початок. Зараз так складається, що до українського контенту проявляють багато інтересу. В україномовних артистів є можливість навіть не перекладаючи на англійську мову, як у мене склалося з треком "Козацькому роду", прикути до себе увагу іноземців.

У ТікТок підтягнулося дуже багато користувачів, які перебувають у Бостоні, Нью-Йорку, пишуть з Індії – просто тому, що вони нарешті нас почули. І я прямо закликаю всіх українських артистів зараз робити щось таке в музиці, що транслювало б наш стержень.

А серед тих коментарів від читачів і глядачів, що здебільшого пишуть іноземці? Як коментують та реагують на українську мову і, можливо, на незрозумілі з першого прослуховування сенси?

Пишуть, що їм дуже подобається мова, що не може не радувати. Ясна річ, я володію українським словом більш вправно, ніж англійським, хоча я вчуся. Записалася на наступне півріччя на виправлення англійської вимови – тут, у Берклі, де я навчаюся, є такий курс. Також пишуть про мову, і наступний найбільш популярний коментар – це транслітерація на англійську гасла "Слава Україні!"

Учасники минулорічного Нацвідбору Our Atlantic в інтерв'ю Суспільному говорили, що нормальний темп для артистів – це випускати 1-2 пісні на рік, а якщо майже щомісяця виходить новий реліз, то це такий музичний конвеєр. Тоді вони як один із прикладів навели Джері Хейл. Як ти ставишся до такого порівняння себе з музичним конвеєром і загалом як оцінюєш темп випуску нових пісень?

Так, я музичний конвеєр, не вмію інакше. Я пишу багато пісень, і куди мені їх дівати? В стіл класти, чекати на якісь стратегії, поки на мене подивиться певна кількість глядачів? Не хочу вираховувати, хочу віддавати людям, і я бачу, що це потрібно. На концертах я чую від солдатів, що їм це потрібно. Як я можу це зберігати в собі?

Якщо не пишеться, то видавай пісні раз на рік, на п'ять, скільки хочеш.

Якщо пишеться кожного тижня — випускай кожного тижня.

Зараз ера Інтернету, старі закони не працюють. Є ТікТок, є Інстаграм, ти можеш публікувати різні треки на різних платформах. Може, я більш сучасна у цьому плані або просто хочу робити те, що я хочу. Виходить, що світ мене в цьому підтримує, Всесвіт, Бог, люди. Тому, слава Богу, мені вдається робити це у своєму темпі.

До 24 лютого ти чудово ладнала з аудиторією в Інтернеті, ти її там активно здобувала. А після 24 лютого відчулися якісь зміни, можливо, у потребах слухачів або тобі особисто хочеться писати зовсім інший матеріал? Або пишеться і поки що не публікувала або щось боїшся публікувати?

Лишилося мало речей, яких я боюся. Українці, мабуть, уже нічого не бояться, тим більше публікувати якісь пісні. Але я змінилася разом з тим, як змінилася Україна з початком війни. Просто стався злам. Гадаю, ви помітили, що з такої більш інфантильної особистості, що транслювалося в моїх піснях, я виросла. Деколи кажу, що просто постаріла в цей день, і все – я більше не можу писати ні про що інше, не можу не транслювати те, що відбувається в Україні.

Я більше читаю новин. Навіть коли приїжджала в Україну на День народження, у мене було відчуття розслаблення – я видихнула, і от ті декілька днів їх не читала.

Тут я постійно з ранку до ночі обкладаюся тими новинами, тому що хочу бути хоча б так, на відстані, дотичною. Через те, що перебуваю в такому інфопросторі, мої пісні пишуться тільки про це, і я не уявляю, як може бути інакше.

Пісня для цьогорічного "Євробачення" писалася спеціально для Нацвідбору чи цей матеріал був готовий і чекав свого часу?

Пісня написала десь на другий місяць війни. Вона була більш така в лоб з фразами на кшталт "You cry for Ukraine". Але коли я прийняла рішення, що братиму участь у Нацвідборі, то зрозуміла, що це вже не зовсім те, що ми хочемо сказати. Ми вже не хочемо, щоб за нами плакали.

Ми хочемо просто додавити це, перемогти, показати, яка у нас сильна й талановита нація.

Хочемо підтримки, бути на рівні зі світом. Хочемо говорити з ними на рівні, тому що ми достойні, і наша музика давно має бути світовою.

Фото: Jerry Heil

Просто так складалося, що ми чомусь конектилися більше в iTunes, Spotify, і в нас були російські рекомендації, а нас ніколи не було у світових.

Зараз світ змінюється, тому час говорити про те, що Україна – розвинена і передова країна. Я намагаюся транслювати це в пісні. А ще – нашу силу й те, як міняю вокальні техніки, поєдную українську мову з англійською. Про що я говорю? Що Бог нам закриває двері й відчиняє нові для нас.

У суботу, 17 грудня, о 17:00 відбудеться фінал Національного відбору учасника на Євробачення-2023, за результатами якого стане відомо, хто представить Україну на Пісенному конкурсі Євробачення наступного року.

Нагадаємо, у фіналі візьмуть участь десятеро фіналістів Нацвідбору. Переможець потрапить на 67-й міжнародний пісенний конкурс Євробачення-2023, що відбудеться у Ліверпулі наступного року.

Конкурс відбудеться на арені "Ліверпуль-Арена" 9 травня, другий — 11 травня, а грандіозний фінал — 13 травня. Євробачення-2023 пройде від імені цьогорічного мовника-переможця — української телерадіокомпанії Суспільне Мовлення.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!