26 листопада в Україні відзначають День пам'яті жертв Голодоморів. Днями у Києві зʼявились банери, де зазначено, що "комуністичний режим убив 10,5 млн українців". У Національному музеї Голодомору-геноциду 18 листопада опублікували офіційну позицію щодо цього.
"Музей протестує проти тиражування даних про 10,5 мільйонів жертв, оскільки ці результати не були доведеними. Більше того, зазначена кількість жертв була виведена шляхом численних фальсифікацій та маніпуляцій, на чому неодноразово наголошувала наукова спільнота", – йдеться у повідомленні.
"Саме ця чисельність жертв спричинила 2021 року скандал в інформаційному просторі, обурення наукової спільноти та громадськості, а Музей зазнав звинувачень у фальсифікаціях та репутаційних втрат", – зазначила у себе на сторінці у Facebook в.о. Генерального директора Музею Голодомору Леся Гасиджак.
У коментарях до допису, вона також додала, що в ході досліджень Інститут демографії НАН України дійшов висновку про 3,9 млн загиблих: "Окремі історики, зокрема В. Марочко, В. Сергійчук – ще 4 роки тому говорили про 7 млн. Різниця полягає в різних підходах до обрахунку та наявності поняття надсмертність".
За словами пані Гасиджак, ці цифри стосуються виключно Голодомору 1932-1933 р. Штучні масові голоди 1920-х і 1940-х сюди не входять.
18 листопада Верховна Рада України звернулася до парламентів держав світу із закликом визнати Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу.
"Це стане важливим сигналом усім силам у світі, які можуть вдатися по нових геноцидних дій, та вагомим внеском у справу забезпечення мирного та безпечного майбутнього для прийдешніх поколінь", – йдеться у постанові українського парламенту.
Наразі Голодомор 1932–1933 визнали геноцидом українців парламенти 17 держав-учасниць Організації Об’єднаних Націй зі 193.
"Увесь світ має розуміти, що Росія була й залишається злочинцем, для якого геноцид — прийнятний інструмент для досягнення власних цілей", — наголосив під час засідання прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!