Німець, який обрав українську, чудермайстер, мандрівник: що ви знаєте про письменника Майка Йогансена

. Колаж: Марія Туча

Ім'я Майка або Михайла Йогансена, письменника й перекладача, а також сценариста, критика й лінгвіста ще донедавна не було відоме широкому загалу. Але знати про нього просто необхідно, адже окрім того, що він був одним із засновників літературної спілки "Гарт""Гарт" — спілка українських пролетарських письменників, організована 1923. Ідеолог — Василь Еллан-Блакитний. Ключова статутна вимога — творчість українською мовою. і згодом творцем "ВАПЛІТЕ"Вільна академія пролетарської літератури — літературне об'єднання, засноване в Харкові, яке проіснувало з 1926 до 1928 року та посіло значне місце в рамках українського літературного процесу в Радянській Україні. Її вважають центром Українського відродження 20-х років., долучився до створення українського правопису і став жертвою сталінського терору, він був яскравою особистістю з широчезним полем талантів й сам ніби зійшов зі сторінок пригодницького роману.

До річниці народження митця Суспільне Культура розповідає про його життя, погляди й загибель.

Німець, який обрав українську

Насправді німцем Йогансен не був, але активно поширював такі чутки (а ще про те, що він має шведське й норвезьке коріння), напівжартома створюючи навколо себе амплуа таємничості. Майбутній письменник народився в родині вчителя німецької мови, вихідця з Латвії, а його матір походила з роду старобільських козаків.

Як казав Йогансен, від неї він успадкував скромність, нахил до творчості, фотопортрет Шевченка, гостроносий профіль і блискучі очі.

За згадками сучасників, "з Майка був до чорта здібний лінгвіст". Випускник класичної гімназії, Йогансен чудово знав старогрецьку, латину, німецьку і французьку.

Юні роки сам літератор описував коротко: "Бувши в гімназії, не пив, не курив і не знав жінок".

Писати вірші він почав рано, одразу німецькою й російською, але, як визнав пізніше, "ці вірші автора не задовольняли і були спалені купно щось у 1916 році".

Згодом Йогансен самотужки оволодів англійською та іспанською, непогано знав скандинавські і слов'янські мови, але писати обрав українською — як сам він казав, під враженням від жахів російської інтервенції в Україну, передусім кривавих розправ денікінців у Харкові.

Панфутурист, провокатор, небезпечний елемент: ким був поет епохи Розстріляного відродження Михайль Семенко

Чудермайстер

Своїм першим літературним досвідом Майк називав вирізьблення на дверях льоху вірша німецькою мовою про старість і смерть — малому було тоді 9 років. У численних містифікованих автобіографіях Йогансен писав, що в середньовіччі хотів би бути особистим секретарем Еразма Роттердамського, а "в середині життя свого написав також і великі коментарі до коментарів великого філософа Аверроеса і тим ще раз убезсмертив своє ім’я".

Розповідь про самого Йогансена тягне на пригодницький роман — відомий у першу чергу як автор книг для дорослих і дітей, він також був мандрівником, лінгвістом, тенісистом, шахістом, фотографом, вправним мисливцем — а може, й просто чудермайстром, бо це слово придумав сам Йогансен.

Окрім усього, він добре грав у більярд — одного разу Майк виграв партію у Володимира Маяковського, за що той, програвши, мусив залізти під стіл і декламувати вірш Пушкіна.

Але й це не всі таланти Йогансена — він був вправним у точних науках, мав енциклопедичні знання про все на світі, брав участь у створенні українського правопису 1928 року, укладав граматики й словники, ще й встигав викладати.

Найбільша пристрасть

Одним з чільних захоплень Майка були мандри. І саме про подорожі йдеться в його найкращій книзі.

"Подорож! Путешествие! Wanderung! Travel! Viaje!", — так починається "Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію".

Ця книга — і експериментальний роман, і поетична оповідь про Харківщину, і гра з читачем, і окрім всього майстерне змалювання місцевого люду й ландшафтів.

Поетка і журналістка "Радіо Культура" Олена Гусейнова говорить, що цей роман — "це постійне нагадування про те, що література – вимисел, гра автора з читачами. У цьому романі зникають і з’являються герої, які перетворюються один на одного. І в певний момент автор розриває перед нами папір сторінки і з’являється особисто, аби повідомити, що ми піддалися на певну літературну ілюзію".

Шість українських письменників, які повернулися до читача в добу Незалежності

І хоч Йогансену мріялося "поїхати до Америки, щоб подивитись, як живуть люди, подивитись на Нью-Йорк, на фордівський завод, на трансокеанську залізницю", за життя він встиг здійснити лише кілька недалеких подорожей: у болгарські та єврейські колонії на Півдні України, Дагестан та прикаспійські степи.

Сучасники про Йогансена

Про характер дотепника Майка його друг письменник Смолич писав так:

"…розмова, в якій брав участь Майк, то була справжня насолода — про що б він не говорив. Іскристий, блискучий розум Майка, його всебічний, всеохоплюючий талант, його щедрота в розсипанні перлів розуму і таланту, в марнотратстві їх — чарували: з Майком можна було говорити день і ніч".

До Йогансена тягнулася молодь, адже з ним цікаво було і поговорити, і помандрувати, або просто поганяти м’яча. Поет Ігор Муратов через багато років визнавав: "…від першої більш-менш тривалої зустрічі з ним мені схотілося бути схожим на нього". А свої спогади Муратов назвав лаконічно — "Просто талант".

ВАПЛІТЕ. Йогансен належав до кількох відомих літературних об'єднань і був натхненником позагрупового альманаху "Літературний ярмарок". Суспільне надбання

Розстріл

18 серпня 1937 року Йогансена заарештували співробітники НКВС у його харківській квартирі в будинку "Слово".

Російська армія обстріляла харківський будинок "Слово", де мешкали поети Розстріляного відродження

На допитах Йогансен поводився з властивою йому гідністю: не приховував своїх політичних поглядів, не свідчив проти побратимів по перу, зокрема захищав від наклепів письменника Остапа Вишню.

"Я говорив, що Остап Вишня — ніякий не терорист. Що саджають людей безвинних у тюрми. Я стверджував, що арешти українських письменників є результатом розгубленості й безсилля керівників партії і Радянської влади", — устиг написати про це Майк.

Його звинуватили в участі в українській націоналістично-терористичної організації. Майк і його "соратники" нібито планували замах на керівництво комуністичної партії — мали розстріляти їх з мисливської рушниці. Восени того ж року Майка Йогансена розстріляли.

20 років потому засудження і вирок було визнано безпідставними. Йогансен був повністю реабілітований 28 березня 1958 року.

120-та річниця з дня народження Майка Йогансена в 2015 році відзначалася на державному рівні.

75 річниця злочину радянської влади проти українців. Що таке операція "Захід"

Радимо переглянути короткий ролик про Майка Йогансена, створений Центром досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду в рамках проєкту "Українські митці 1920-х у фокусі радянських спецслужб".

Також справу Майка Йогансена можна переглянути та завантажити на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

Більше про роликів можна переглянути у нашому матеріалі Українські митці і радянські спецслужби: презентували анімацію за розсекреченими документами

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!