"Символи єдності". Добірка українських артоб’єктів, створених після 24 лютого

. Ліля Гончарук / Суспільне

Мистецтво не залишається осторонь навіть у реаліях повномасштабного наступу Росії. Навпаки: під впливом агресії воно миттєво реагує на останні виклики й генерує ідеї переосмислення подій сучасності. Тож як саме втілюються нові переосмислення, образи та символи в роботах українських митців? Пропонуємо проглянути вісім об’єктів мистецтва, створених під час війни.

Символ єдності

До дня міста Харкова місцева майстерня METALSTYLE створила композицію "Єднання" у формі двох металевих повністю дзеркальних краплин. Вони мали розташовуватися на центральній площі міста, але інтенсивні обстріли це унеможливили.

Зрештою сферами вирішили прикрасити простір A-Station поблизу метро Арсенальна в Києві.

Символ єдності. Віталій Кличко /Facebook

Як повідомив Віталій Кличко, за задумом авторів, краплини тяжіють як до землі, так і одна до одної, символізуючи єдність двох міст – столиці України Києва та Харкова, який сьогодні мужньо протистоїть російському агресору.

Найдовший патріотичний мурал в Україні

Стінопис "Клич роду" у Дарницькому районі Києва (вул. Княжий Затон, 21) потрапив до Національного реєстру рекордів України: його довжина становить 93 метри 15 сантиметрів.

"Втрата змушує рухатися вперед" – пояснює психотерапевт Володимир Станчишин
Стінопис "Клич роду". kmr.gov.ua

Роботу над муралом розпочали в День Конституції України Яна Власенко-Бернацька та Юлія Абрамова. Над створенням працювали близько двох місяців спільно з волонтерами, мешканцями мікрорайону та всіма охочими. На стінописі зобразили білих лелек, що повертаються додому. Вони уособлюють повернення українців до своїх домівок після перемоги у війні над Росією.

Особлива карта України

Закривавлені дитячі іграшки, зруйновані будинки, колючі дроти та колоски пшениці, які проростають крізь спалену російськими загарбниками землю, – саме з такими елементами була представлена українська мапа у Львові біля пам’ятника Тарасу Шевченку. Тимчасова карта-інсталяція створена в рамках проєкту "Крики душ".

"Незламний Херсон": директор Херсонського театру Олександр Книга про окупацію, власне викрадення та роботу
"Крики душ". city-adm.lviv.ua

"Через нього я хочу показати світові, до чого призвела політика умиротворення агресора, політика поступок та кулуарних домовленостей, коли в обмін на енергоресурси та прибутки європейські політики закривали очі на вбивства українців", — зазначає авторка артоб’єкту Уляна Дацишин.

У пам’ять про загиблих дітей

24 серпня перед будівлею Одеської військової адміністрації було відкрито інсталяцію Андрія Любова "Дитинство 2022".

"Дитинство 2022". Одеська обласна державна адміністрація

Тимчасовий артоб’єкт складається з 118 протитанкових їжаків, на верхніх швелерах яких розташовані перевернуті солдатські каски з висадженими чорнобривцями. За словами автора, діти спільно з художниками додали фарб, розмалювавши "горщики" для квітів улюбленими кольорами, емоціями та враженнями. Кожна квітка символізує дитину, у якої війна забрала життя.

Натяк Путіну

7 травня на бульварі Шевченка з’явилася тимчасова скульптура Дмитра Іва з назвою "Zастрелись", присвяченій російському президенту. Об’єкт виконаний з чорного металу, а вкритий спеціальною іржею.

Милий у шалаші, "часікі тікают". Переосмислюємо "мудрість" радянських часів та позбуваємось непотрібних фраз-звичок
"Zастрелись". Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

"Як творча людина я не можу залишитися осторонь від подій, що відбуваються у моїй країні. У кожного свій фронт. Хтось пише пісні. Я скульптор, я роблю скульптури. До того ж скульптури у сучасному стилі. Вони як правило, жорсткі, якщо розкривають тему. А тут така тема, що скульптура саме жорстка", — розказав Ів.

Захисники Маріуполя

На честь героїв, що обороняли портове місто, в різних куточках країни з’явилися мурали та графіті, присвячені бійцям полку "Азов". Віталій Семчук та Константин Друзь – загиблі азовці з Рівного, пам’ять про яких увічнена в роботі Андрія Шостака на рівненській Театральній площі на місці меморіальної дошки радянським діячам.

Мурал у Рівному на підтримку захисників "Азовсталі". Суспільне Рівне

Графіті, присвячене символу української нескореності "Азовсталі", було намальовано на пошкоджених від російських ударів гаражах у Київському районі Харкова.

Графіті на честь захисників Маріуполя. Сергій Величко

Легендарний пілот

До дня авіації на київському Подолі відкрили артоб’єкт "Привид Києва". Для цієї роботи київські художники обрали світлину одного із пілотів 40-ої бригади тактичної авіації Повітряних Сил України. На зображенні пілот-"Привид" в кабіні знаменитого літака Міг-29, що стоїть на озброєнні у наших ПС ЗСУ.

Мурал "Привид Києва". Ліля Гончарук / Суспільне

Отже, мистецький фронт не зупиняється, а працює на повну, втілюючи переживання митців за майбутнє країни. Хоч і в різних форматах, але з єдиною метою — вперед до перемоги.

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!