Слова вдячності. Кураторка зробила виставку у власній зруйнованій квартирі

. Марія Бліндюк

"Всі бояться пекаря, а я дякую" – одноденна виставка журналістки й дослідниці сучасного мистецтва Катерини Яковленко. У березні в її квартиру на останньому поверсі будинку влучила ракета. Сама Катерина за декілька днів до цього виїхала з Ірпеня. Повернувшися додому й побачивши наслідки обстрілів, вона зрозуміла, що хоче зробити в цьому просторі експозицію.

Катерина Яковленко. Марія Бліндюк

Назва виставки – це одна з багатьох схожих у своїй простоті й жахливості історій початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Місцевий пекар щодня їздив під обстрілами зі свого села до магазину, щоби спекти людям хліб. Люди стояли в багатогодинних чергах, дратувалися очікуванню. Озираючися в той час, Катерина відчуває вдячність – до цього пекаря, до людей у черзі, які ділилися своїми історіями й думками, до захисни_ць і волонтер_ок, завдяки яким Катерині вдалося виїхати з Ірпеня на початку березня.

"Дякую", Стас Туріна. Марія Бліндюк

"Дякую" – головний рефрен експозиції. Це слово зʼявляється на декількох роботах у різних кімнатах художника Стаса Туріни як вдячність усім, хто обороняє наше суспільство й життя.

"Дякую", Стас Туріна. Марія Бліндюк

Простір експозиції формує унікальне враження жаху й німого захоплення. Ці, здавалося б, непоєднувані емоції, які співіснують у побуті України останні понад пів року війни. Квартира повністю зруйнована, відчувається запах горілого. Водночас, сонце пробивається крізь залишки даху, а крізь діри в стінах залітають метелики.

"Нове замовлення", Тамара Турлюн. Марія Бліндюк

Болісне відчуття моментальної втрати дому. Водночас, захоплення кураторським талантом, який допоміг передати це відчуття.

В Ірпені відкрилася виставка у зруйнованій обстрілами квартирі. Марія Бліндюк

"Всі бояться пекаря, а я дякую" – кураторський дебют Катерини Яковленко. Раніше вона брала участь у організації виставок, була співкураторкою. Але створює та збирає самостійну концепцію вперше.

Катерина Яковленко. Марія Бліндюк

Загалом від моменту , коли Катерина вирішила робити виставку до відкриття минуло менше двох місяців. Вона каже, що такі проєкти неможливо виносити довго, це моментальна реакція на дійсність.

В Ірпені відкрилася виставка у зруйнованій обстрілами квартирі. Марія Бліндюк

Одне зі слів вдячності Катерина Яковленко присвячує волонтерам, які розібрали завали й зібрали вцілілі речі на підвіконні.

Художник Анатоль Степаненко. Марія Бліндюк

Під час експозиції на підвіконні стоять роботи художника Анатоля Степаненка, поєднані зі вцілілими предметами Катерини Яковленко. Збереження культурного надбання у дрібницях. Одразу згадуються пости різних музеїв із усієї України на початку весни: одні документують руйнування, інші просять про допомогу в укріпленні та збереженні фондів.

Малюнок Роми Михайлова. Марія Бліндюк

Ця робота – єдина вціліла з колекції Катерини Яковленко. Все інше згоріло. Художник не встиг повернути цю роботу і вона єдина залишилася.

Чорногорське пиво Niksicko нагадує про Боснійську війну – два роки тому злочини в Сараєві здавалися жахливим, але далеким документом минулої епохи. І от, ти стоїш у нещодавно зруйнованій російською ракетою квартирі в Україні. І дивишся на малюнок чорногорського пива. А злочини минулого відбуваються знову.

Катерина Яковленко поряд із роботою Анни Звягінцевої. Марія Бліндюк

Ще один повторюваний образ виставки – дерево як символ життя. Воно виростає зрештою з однієї палиці.

Робота Тамари Турлюн. Марія Бліндюк

Штори з написом Тамара Турлюн зробила спеціально для "Всі бояться пекаря, а я дякую".

Катерина Яковленко поряд із роботою Анни Звягінцевої, на ній фрагмент вірша Дмитра Павличка: "Неначе дерево без листя, стоїть моя душа в полях". Марія Бліндюк

Серія робіт фотографа Саші Курмаза. Марія Бліндюк

Фотограф Саша Курмаз документує реальність Київської області під час російсько-української війни. Ці роботи зроблені в Ірпені.

i,c,m,e,a,k Каті Бучацької, напис: "Один журналіст запитав, як війна вплинула на мою творчість". Марія Бліндюк

i,c,m,e,a,k Каті Бучацької, написи: "Зображення більше не працюють", "Слова теж". Марія Бліндюк

До повномасштабного вторгнення Катерина Яковленко була журналісткою й дослідницею сучасного мистецтва. В певний момент вона втратила звʼязок зі словом. Саме це відчуття й передають роботи художниці Каті Бучацької. Але натомість Катерині Яковленко вдалося передати свої емоції через експозицію, відтак – почати кураторську карʼєру зі сильного дебюту. Їй вдалося посадити палицю, з якої виростатиме дерево.

Катерина Яковленко. Марія Бліндюк

Квартира Катерини на останньому поверсі чотириповерхового будинку. Ракета поцілила в дах, інший осколок також потрапив у бічну стіну. Мешканці будинку зараз намагаються самостійно зібрати гроші, щоби відремонтувати дах.

Читайте більше про мистецтво та волонтерство

Читайте нас у Facebook та Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!