"Багато що стане на свої місця", — продюсер "Спадку Терещенків" про причини дивитись серіал

.

У вівторок, 28 червня, в ефірі телеканалу Суспільне Культура розпочнеться прем’єрний показ документального серіалу «Спадок Терещенків», який йтиме щобудня о 22:00. Крім телебачення, серіал можна дивитися ще й на ютуб-каналі Суспільне Культура.

Серіал про чотири покоління української династії, які були викреслені з пам'яті народу за радянської влади, зняли на замовлення телеканалу Суспільне Культура. Напередодні прем'єри ми поспілкувалися з продюсером серіалу Вячеславом Пономарьовим про деталі зйомок.

Який меседж фільму?

— В українській історії є багато неймовірних, дуже цікавих, але мало досліджених сторінок, постатей і фактів. Родина Терещенків — саме такий приклад. Це були одні з найбагатших та найвпливовіших українців свого часу. Та їх вигнали й забули майже на сто років. Наш серіал дає відповіді — чому так вийшло. Ким були Терещенки і який їхній спадок сьогодні. А він, до речі, більший, ніж ви можете уявити.

Розкажіть коротко про героїв фільму

— До зйомок серіалу нам вдалося залучити найкращих фахівців та експертів, а це майже 30 людей з галузей історії, археології, мистецтвознавства, культурології, навіть цукрового виробництва й авіації.

Олександр Мірошниченко, який був нашим головним історичним консультантом, є легендарною людиною у Глухові (містечку на Сумщині, звідки походить родина Терещенків). Він є провідним спеціалістом у Національному заповіднику «Глухів» і як місцевий гід знає все про історію міста.

Юрій Коваленко, археолог, який досліджував усипальницю Миколи Терещенка у Глухові, зараз на фронті, але так само погодився на зйомку, тож розмову з ним записували в перервах між чергуваннями у зоні проведення ООС в Авдіївці.

Важливою є присутність у фільмі представника родини. Мішель Терещенко близько двадцяти років тому повернувся в Україну з Франції. У 2015 році навіть був міським головою Глухова. Тепер він активно займається громадською діяльністю й намагається врятувати від знищення архітектурні пам’ятки, залишені його рідними.

Що було найважче під час зйомок?

— Мабуть, те, що історичний період у 150 років, життя кількох поколінь родини, де чи не кожен представник — цікава, яскрава особистість, треба було вмістити у вісім серій з чітким хронометражем. Постійно хотілося додати ще фактів, дописати ще прикладів, а їх не бракувало. Для розуміння: сам лише фонд Терещенків в історичному архіві налічує понад дві тисячі тек документів. Тому доводилося змушувати себе зупинятись, ставити крапку в сценарії і працювати над наступним епізодом, бо й терміни на створення серіалу були суперстислі. Неповні три місяці, що ми мали на роботу, — це поки що рекорд нашої команди для роботи над проєктом такого масштабу. Також дуже непросто виявилось відповісти на питання — ким були Терещенки для України? Як-не-як, вони були людьми свого часу, а це був час Російської імперії. Тож цей фільм — точно не ода. Ми показуємо їх різними й часто критичні до них. Тут особлива подяка Юрію Макарову, який разом з нами шукав оптимальні акценти. Думаю, ми впорались.

Як ви долали складнощі?

— Було так, що ввечері ми знімали у Львові, а наступного дня вже знімали на другому кінці України в Глухові. Траплялося, що мали по три зйомки протягом дня на трьох різних локаціях. І від того було розуміння, що якщо раптом наш герой запізниться бодай на пів години, це запустить ефект доміно, який завалить увесь процес. Та дякувати Богу, все складалося вдало для нас — усі наші експерти були дуже відповідальними та пунктуальними, навіть осіння погода була зразковою у знімальні дні. Це вселяло оптимізм і додавало впевненості.

Чому глядач має подивитися цей фільм?

— «Чому я не знав цього раніше?» — це питання, яке точно залишиться з вами після фільму. Звісно, багато хто щось чув і щось знає про Терещенків. Цукрозаводчики. Меценати. Але що конкретно? Навряд чи більшість уявляє масштаби їхньої діяльності. А це були одні з тих, хто спричинив індустріальну революцію в Україні, — розвиток промисловості, залізниць, телеграфу, електрики — усе це починалося з цукрових заводів. Або інше — як сформувалися основні мистецькі фонди України? Звідки в українських музеях картини Рубенса, Сурбарана, Веласкеса чи Врубеля? Саме так, найцінніші твори образотворчого мистецтва у фондах провідних київських музеїв зібрали представники родини Терещенків.

І останнє — архітектурна спадщина. Столичні музей Шевченка, музей Ханенків, Картинна галерея, Національний художній музей, Політехнічний інститут, лікарня Охматдит і ще десятки об’єктів, які нині творять наш «старий Київ», збудовані Терещенками, для Терещенків або на гроші Терещенків. А багатими вони були до непристойності.

Що варто знати до того, як починати дивитися фільм?

— Наш серіал без перебільшення зараз є найповнішою історією про родину Терещенків, тому можна просто сідати й починати дивитися. Навіть якщо ви не надто орієнтуєтеся в українській історії 19 століття, повірте, після перегляду, багато що стане на свої місця.

Дивіться восьмисерійний серіал «Спадок Терещенків» щобудня з 28 червня о 22:00 в ефірі телеканалу Суспільне Культура та на ютуб-каналі Суспільне Культура.

Нагадаємо, Суспільне Культура — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.

Більше Терещенків

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culturesuspilne@gmail.com. Ваші історії важливі для нас!