"Нам прикро, що ми зрозуміли це лише вранці 24 лютого": метал-гурт Jinjer вперше прокоментував свої антиукраїнські заяви

Ексклюзивно
. Фото: @slippyinc

Метал-гурт Jinjer гастролює світом, збираючи стадіони на підтримку України, зі сцени закликає зупинити війну та друкує патріотичний мерч, віддаючи кошти на гуманітарну допомогу.

Але ще донедавна учасники Jinjer були відомі зовсім іншою риторикою. Суспільне Культура поспілкувалося з ними й розповідає про трансформацію поглядів гурту.

Хто такі Jinjer

Один з найпопулярніших українських гуртів за кордоном — на Spotify в "Океана Ельзи" майже стільки ж слухачів, як і в них. Музиканти родом з Донеччини, гурт виник у Горлівці в 2008 році. Відтоді Jinjer отримали титул найкращого метал-гурту України 2013 та 2016 років та зіграли безліч концертів у світі. На всіх платформах і стрімінгах металісти мають сумарно понад 250 млн прослуховувань.

Порівняння статистики "Океану Ельзи" і Jinjer на Spotify.

Погляди

Але якщо за кордоном Jinjer відомі своєю творчістю, то в Україні — скоріше своєю контроверсійною риторикою. Про політичну позицію Jinjer нещодавно нагадав блогер і активіст Сергій Стерненко, деякі цитати ми взяли з інтерв'ю Сергія Іванова, також схоже відео має оглядач Droptape.

Найактивнішими спікерами в інтерв'ю й у соцмережах є бас-гітарист гурту Євген Абдюханов та вокалістка Тетяна Шмайлюк. Наводимо їхні цитати про війну, Революцію Гідності, Радянський Союз та концерти в Росії до 24 лютого 2022.

До сьогодні вони не спростовували та не коментували наведені цитати. У кінці матеріалу — актуальна відповідь гурту про те, як змінилися їхні погляди.

Євген Абдюханов та Тетяна Шмайлюк — двоє по центру. Фото: @javierbragado for @metalhammeresp

Війна — громадянська

  • Щодо російсько-української війни, яка почалася в 2014 році з нападу Росії і анексії українських територій, Євген Абдюханов казав, що ніякої війни немає: "Дурниці, це не можна назвати війною".
  • В іншому інтерв'ю він казав: "Якщо все спросити — по суті, це громадянська війна".
  • Також у 2014 цей меседж публікувався на офіційній сторінці групи англійською мовою. На початку посту йдеться про загибель друга музикантів Сергія Грішина. Чоловік з таким самим ім'ям, датою смерті і професією значиться в базі "Миротворець" як бойовик невизнаних збройних угрупувань і визнається українською державою "винним у смертях українських військовослужбовців у бою під Краматорськом".
Цей пост і досі можна знайти на сторінці гурту.

Фото: Facebook Jinjer

  • Хто ж винен у війні в Україні, яка почалася в 2014? Євген Абдюханов у 2021 році висловився за весь гурт: "Моя чітка позиція і позиція гурту Jinjer — винні в цьому обидві сторони (маються на увазі Росія і Україна, — ред.).

Революція Гідності — не позитив

  • На думку гурту, досі не зрозуміло, хто вбивав людей на Майдані: "Кому це було вигідно? (Хто організував стрільбу?) Ніхто не знає до цих пір", а також чи мала Революція Гідності позитивні наслідки: "Як можна називати позитивними (наслідки Євромайдану, — ред.), якщо ми залишилися без Криму, без Донбасу, у нас досі відбуваються військові дії на сході" (Євген Абдюханов у інтерв'ю за 2021 рік).
  • А такий вигляд мала сторінка "Вконтактє" вокалістки гурту Тетяни Шмайлюк в 2014 році:
Скріншот зі сторінки Тетяни Шмайлюк Вконтакте

Скріншот зі сторінки Тетяни Шмайлюк Вконтакте

Радянський Союз — клас

  • Тетяна Шмайлюк в одному з інтерв'ю розповідала, що позитивно ставиться до Радянського Союзу, бо тоді "виховували в людині доброту, відчуття відповідальності, взаємодопомогу".
  • Шукати плюси в Радянському Союзі й постити в сторіз заборонену в Україні комуністичну символіку бас-гітаристу гурту Євгену Абдюханову не заважає те, що, за його ж словами, його дід був засланий у концтабір, тому що був "кулаком".
Скріншоти з сторіз Євгена Абдюханова. Фото: Instagram @jinjerbass

Концерти в Росії

Погляди Jinjer не набували широкого розголосу, чого не скажеш про їхнє рішення зіграти кілька концертів у Росії, про що стало відомо на початку березня 2020 року.

Гурт розкритикували українські фанати, дехто називав їх сепаратистами і зрадниками. Самі Jinjer розповідали в інтерв'ю "Бабелю", що в Росії хочуть відіграти сольні концерти для своїх фанатів, які їх там чекають.

"Росія мені не ворог. Люди, які там живуть — мені не вороги, — говорив Євген Абдюханов. — Мій ворог — це уряд Росії, але я не для нього їду виступати. Я їду грати для звичайного пацана з Пітера".

Також Абдюханов казав, що мотивація гурту — нести в Росію українську культуру, а от Тетяна Шмайлюк у одному з інтерв'ю сказала, що вони їдуть в Росію, тому що хочуть спровокувати українських націоналістів:

"З приводу концертів в Росії — ми їх довго чекали і моніторили квиточки. Ми хочемо подивитися, що з цього вийде і як нас будуть проводжати українські націоналісти. Ми лише за дружбу".

Фото: Facebook Jinjer

Згодом очікувано негативну реакцію українців учасники гурту мотивували "заздрістю", а також називали український менталітет "жлобським". На питання, як вони пережили критику — Євген Абдюханов казав, що йому "образливо", а Тетяні Шмайлюк було "по*рать".

Через цей скандал Jinjer посварилися з деякими українськими музикантами і втратили частину шанувальників. Але перейдемо до новітньої історії.

Патріотизм — зло

Хоч раніше учасник Jinjer Євген Абдюханов називав патріотизм абсолютним злом ("Чи може бути здоровий патріотизм? Ні. Патріотизм для мене зло", — цитата), зараз, від початку повномасштабного вторгнення Росії, гурт дає патріотичні концерти, публікує патріотичні сторіз та продає патріотичний мерч.

Скріншоти сторіз @jinjerbass.

Інша позиція після 24 лютого

На офіційному YouTube гурту в перші дні вторгнення вийшло відео, в якому Євген Абдюханов розповідає про реалії життя українців, закликає всіх фанів гурту до солідарності з Україною та засуджує дії Путіна.

Зараз, під час повномасштабної війни Росії в Україні, Jinjer збирають кошти та гуманітарну допомогу на підтримку України, а також, за їхніми словами, за підтримки Міністерства культури і інформаційної політики дають концерти за кордоном.

Наразі згадка про Мінкульт видалена з посту гурту, але Facebook дозволяє переглянути історію редакцій.

Фото: Facebook Jinjer

Відповідь Jinjer на запит Суспільне Культура

Готуючи матеріал про діяльність Jinjer, ми написали їм із питаннями, якою зараз є позиція учасників гурту стосовно Росії, політики Путіна, війни в Україні, анексованих територій, Радянського Союзу та, зокрема, які меседжі гурт транслює зі сцени.

Суспільне Культура отримало відповідь від Євгена Абдюханова, бас-гітариста гурту, в якій він наголосив, що Jinjer завжди був, є і буде українським гуртом.

"Кожен концерт протягом вже 11 років по всьому світу Тетяна говорить одне і теж: "We are JINJER from UKRAINE!" Іншого не було і бути не може. Ми той самий перший гурт з нашої країни, про який пишуть у пресі "Jinjer put Ukraine on the world map of metal music".

Також, за словами Абдюханова, гурт ніколи не підтримував сепаратизм.

"Так, ми з Донбасу. Та ми ніколи і нічим не підтримували сепаратизм нашого краю, більше того, коли хтось там підіймає пости за 2014 рік, мене особисто дратує та вибірковість, з якою люди це роблять".

Музикант пише, що в лютому 2014 він відкрито виступав проти сепаратизму і заявляв, що хоче жити в українському Донбасі. А пост із згадкою "громадянської війни" був, за його словами, написаний "на емоціях".

"Пост про "civil war" за травень того ж 14-го був написаний на емоціях, і головна теза в ньому — це заклик до миру. Взагалі заклик до миру завжди був нашим головним меседжем.

Зараз ми повністю визнаємо, що мир с путінською Росією ніколи не був можливим, і нам прикро, що ми зрозуміли це лише вранці 24 лютого.

Я завжди називав Путіна диктатором та критикував політику Кремля, це також є в минулих інтерв'ю, але вважав його перш за все брехливим та жадібним вором, який обкрадає свій народ. Виявилося, що він — кривавий м'ясник, а вже потім — все інше".

За словами Абдюханова, 24 лютого Jinjer не стали чекати, "когда нас придут освобождать", а засудили вторгнення в перші його години в соцмережах та через західну музичну пресу.

Стосовно Радянського Союзу Євген Абдюханов зазначив: "Моє ставлення до совка — об'єктивне, зі всіма жахами і горем, які та система принесла всім народам, що жили в ньому, але при цьому (я, — ред.) визнаю і досягнення, зокрема в культурному просторі, науці, спорті.

Та ні я, ні інші ніколи не закликали до "повернення в лоно "совка", чи до Росії". Більш того після 24 лютого таке повернення навіть уявити неможливо, можна прямо казати, що Путін зробив нам усім довічну вакцинацію від "російського миру".

Стосовно дозволу на виїзд музикант відповів, що в травні їм запропонували виступи на благодійних концертах в Європі.

"Але в нас ще до війни були анонсовані всі ці літні фестивалі, тож логічно було виїхати і зіграти їх, зібрати кошти на користь України та поширювати один-єдиний меседж —Україна стоїть і переможе, бо за нами правда", — написав Абдюханов.

З приводу меседжів, які Jinjer поширює зі сцени, за словами Абдюханова, краще один раз подивитися, ніж тричі читати. Наводимо виступ гурту на Hellfest.

Більше про сучасну українську музику

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culturesuspilne@gmail.com. Ваші історії важливі для нас!