9 червня у бою під Ізюмом загинув голова громадської організації "Захистимо Протасів яр", активіст та розвідник 93 ОМБр "Холодний яр" Роман Ратушний. Офіційно про це повідомили на сторінці ГО у Facebook.
"Чим більше росіян ми вбʼємо зараз — тим менше росіян доведеться вбивати нашим дітям", — написав Роман Ратушний у Twitter, перед тим, як вирушити на схід (нині твіт видалений соціальною мережею за порушення правил спільноти). Одразу після початку повномасштабного вторгнення хлопець вступив до лав територіальної оборони, а потім приєднався до холодноярівців.
Роман активно долучився до захисту України ще з 2013 року, коли опинився серед студентів, яких бив "Беркут" 30 листопада. Пізніше – активно захищав Протасів Яр від забудови, отримуючи погрози від учасників конфлікту. У своїй громадській діяльності керувався одним простим "я тут живу". У березня 2021 року під час протестів за звільнення іншого активіста – Сергія Стерненка – Ратушний отримав підозру в хуліганстві, у якості доказу – "чорний квадрат", на якому прокурори бачили Романа зі зброєю, а всі інші – просто чорне полотно з плямами світла. І тільки Верховний Суд зняв з активіста усі обвинувачення.
Роман часто згадував Київ у дописах у соцмережах — зокрема й про те, що памʼятники російським письменникам у Києві потрібно демонтувати. У Twitter він написав: "Я не можу долучитися до дерусифікації, бо нині під Ізюмом (…) Тому прошу тих, хто взявся очищати Київ від наслідків російських обстрілів, очистити моє місто і від імперської копоті".
Соціальні мережі наповнились спогадами та прощальними словами – знайомі та незнайомі люди щиро співчувають втраті.
"Усі слова взагалі безсилі! Вони не захищають від російських куль і ракет найкращих, найсвітліших, найсміливіших, найперспективніших. Це горе від втрат наших найкращих людей якесь бездонне, від нього нікуди не сховаєшся, хочеться вити і гризти зубами землю. А потім я знову і знову думаю про маму Роми, і мені ще більше перехоплює дух", – написала у Facebook кінорежисерка Ірина Цілик.
"Роман Ратушний загинув... Пригадую як ми торік веселою компанією забирали його з суду (після отієї акції, як святкували), а до того ставили чорні квадрати на аватарки на його підтримку – тепер цей чорний квадрат зовсім з іншого приводу... Безмежне співчуття близьким і світла пам'ять Роману – розумному, принциповому, з найкращих", – додала поетка та перекладачка Елла Євтушенко.
"Роман Ратушний... Просто все холоне від однієї думки, що це може бути правдою. Незламний, вродливий, суперосвічений, безкомпромісний – я б дуже хотіла бачити його у новій політичній еліті країни. Такі люди дуже потрібні цій країні, і таких, як Роман, не так багато було у всі часи", – написала журналістка, співзасновниця та редакторка культурно-видавничого проєкту "Читомо" Оксана Хмельовська.
А журналіст Андрій Пиндик додав: "Йдуть найкращі, щоб ті хто лишився, стали найкращими".
Більше про українську культуру можна прочитати тут
- Чи створені соцмережі для серйозних розмов? Говоримо з популяризаторкою української культури krapka.krapka
- "Ніби в суді збираю докази": блогер Віталій Гордієнко про свої дослідження пропаганди в російському кіно
- Історія будинку "Слово": від репресій проти мешканців до руйнувань Росією
- Колишній "Російський дім" у Давосі став місцем свідоцтв про злочини проти людяності
Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culturesuspilne@gmail.com. Ваші історії важливі для нас!